Šią savaitę visas dėmesys – artėjančiam pasaulio čempionatui bei paskutines laisvas vietas į jį užėmusioms Europos rinktinėms.
Finišavo antrasis Europos rinktinių atrankos į pasaulio čempionatą etapas, kuriame keturios rinktinės iškovojo vietas kitų metų pirmenybėse Rusijoje.
Šveicarija – Šiaurės Airija
Pirmoje šalių akistatoje teisėjo paskirtą vienuolikos metrų baudinį šiaurės airiai prisimins dar ilgai. Šis arbitro sprendimas ir po jo sekęs gynėjo Ricardo Rodriguezo įvartis buvo vienintelis tikslus smūgis abejose poros rungtynėse.
Antrasis mačas Šveicarijoje pasižymėjo dar vienu puikiu Ricardo Rodriguezo pasirodymu, neleidusiu britams pagalvoti apie planetos pirmenybes. „AC Milan“ gynėjas likus trims minutėms iki rungtynių pabaigos akrobatinių sugebėjimų dėka numušė Johnny Evanso galva smūgiuotą kamuolį nuo vartų linijos ir išgelbėjo šveicarus nuo galimo pratęsimo. Svečiai paskutinėmis minutėmis dar bandė desperatiškai pelnyti įvartį puolimą pastiprindami centro gynėju Garethu McAuley, tačiau pastangos buvo bevaisės.
Šveicarijai tai bus ketvirtasis pasaulio čempionatas iš eilės, o šių dviejų rungtynių metu išvydome šiuo metu bene stipriausią sudėtį – prie galingos Xherdano Shaqiri, Stephano Lichtsteinerio, Ricardo Rodriguezo, Granito Xhakos bei Breelo Embolo kompanijos trūksta vos dar vieno potencialaus starto sudėties žaidėjo – „Udinese“ krašto gynėjo Silvano Widmerio, kuris nespėjo atsigauti po sezono pradžioje patirtos traumos.
Graikija – Kroatija
Reikalai, kaip ir aukščiau aprašytoje poroje, čia išsisprendė jau pirmoje akistatoje – 4-1 namuose laimėję kroatai Graikijoje išlaikė sausus vartus ir rungtynės baigėsi nulinėmis lygiosiomis. Arčiausiai įvarčio rungtynėse buvo ne žūtbūt turėję pasižymėti graikai, o svečiai – iš daugiau nei 25 metrų vartų konstrukciją sudrebino Ivanas Perisičius, tačiau kamuolys į vartus neatšoko.
Visi žinome, kokie yra konfliktiški balkanų šalių fanai – tai žinojo ir abiejų šalių futbolo federacijos. Nei akistatoje Kroatijoje, nei Graikijoje svečių rinktinės neturėjo savų sirgalių, kadangi abiejų šalių atstovai nusprendė nerizikuoti saugumu per rungtynes ir uždraudė saviems sirgaliams vykti svetur. Visgi graikai namuose rado būdų pasireikšti – kroatui Luka Modričiui besiruošiant atlikti baudos smūgį, iš tribūnų į saugo veidą ėmė šviesti lazeriai.
Italija – Švedija
Dar viena pora, kurioje nugalėtojui nuspręsti užteko vos vieno įvarčio. Namuose kartą pasižymėję švedai išvykoje sugebėjo išlaikyti sausus vartus ir nutraukti 60 metų be pertraukų trukusį italų dalyvavimą pasaulio čempionate.
Italams koją namuose pakišo tik blogi trenerio taktiniai sprendimai. Šeimininkai varžovų vartus bandė pralaužti siųsdami vieną po kito aukštus kamuolius į baudos aikštelę puolėjams (tokių perdavimų atlikta net 51 prieš švedų 1!) – deja, priešininkų gynėjų ūgio persvara buvo akivaizdi ir išpildyti progų ore nepavyko. Dar keisčiau atrodė pirmame kėlinyje leidimas kampinį spirti puolėjui Manolo Gabbiadini, kurio darbas yra kaip tik laukti perdavimo nuo kampinio gairelės. Ši situacija priminė praėjusį Europos čempionatą ir taip pat kampinius kėlusį anglų puolėją Harry Kane‘ą. Trenerio Gian Piero Venturos žaidėjų pasirinkimas buvo nesuvokiamas – ant suolo paliktas bene geriausią formą karjeroje demonstruojantis krašto puolėjas Lorenzo Insigne, o vietoje jo pasirinktas ne savo pozicijoje rungtyniavęs gynėjas Matteo Darmianas.
Kaip ir buvo prognozuota, italų pralaimėjimas reiškė vartininko Gianluigi Buffono karjeros rinktinėje finišą. Įkandin veteranui iš rinktinės taip pat pasitraukė gynėjai Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli bei saugas Daniele De Rossi – iki kito atrankos ciklo italai turės rasti, kuo pakeisti ilgamečius rinktinės narius.
Savo ruožtu švedai po dvylikos metų pertraukos keliauja į pasaulio pirmenybes. Vienintelis klausimas – Zlatanas Ibrahimovičius. Puolėjas po nesėkmingai susiklosčiusių 2016 m. Europos pirmenybių jau buvo paskelbęs apie karjeros rinktinėje pabaigą, tačiau švedams prasibrovus į pasaulio čempionatą, Ibros noras žaisti rinktinėje atgijo. Visgi komandos treneris Janne Anderssonas kol kas atmeta tokią galimybę teigdamas, jog pirmenybę rinkdamasis futbolininkus teiks vietą čempionate iškovojusiems žaidėjams.
Danija – Airija
Danijoje lygiasias ištempę airiai jau džiaugėsi viena koja būdami čempionate, tačiau „Tottenham“ saugas Christianas Eriksenas turėjo kitų planų. Dano trys įvarčiai ir pergalė rezultatu 5-1 užtikrino dar vienos Skandinavijos šalies vietą Rusijoje. Pagal įmuštus įvarčius šioje atrankoje Eriksenas užkopė į antrą vietą, kurią dalinasi su taip pat vienuolika įvarčių pelniusiu Romelu Lukaku, į priekį praleisdamas tik kartu daugiau pasižymėjusį Robertą Lewandowskį.
Danams tai bus vos penktasis pasaulio čempionatas. Tiesa, prieš septynerius metus Pietų Afrikos respublikoje nesėkmingai rungtyniavusioje rinktinėje buvo ir keletas dabartinių komandos futbolininkų – puolėjas Nicklasas Bendtneris, gynėjas Simonas Kjaeras bei saugai Williamas Kvistas ir tuo metu Amsterdamo „Ajax“ priklausęs aštuoniolikmetis Christianas Eriksenas – dabartinės rinktinės ryškiausia žvaigždė ir potencialus lyderis artėjančiame čempionate.
Naujokai
Pirmą kartą šalies istorijoje į pasaulio čempionatą pateko Panamos bei Islandijos futbolininkai. Centrinės Amerikos atstovai sugebėjo kvalifikacinėje grupėje aplenkti pasaulio čempionatų senbuvius JAV ir jau po pirmojo etapo užsitikrino vietą finalinėse varžybose. Islandai po debiuto Europos pirmenybėse ir užimtos aštuntosios vietos nemažina apsukų. Rinktinę vis dar treniruojant stomatologui Heimirui Hallgrimssonui, kvalifikacinėje grupėje dviem taškais aplenkti kroatai ir iš pirmosios vietos žengta į pasaulio čempionatą.
Kitais metais Rusijoje taip pat išvysime seniai nematytas Afrikos rinktines su gausybe „Premier“ lygos žvaigždžių. Po 28 metų pertraukos bilietą į čempionatą iškovojo Egiptas, vedamas rezultatyviausio rinktinės futbolinininko ir „Liverpool“ puolėjo Mohammedo Salah. Čempionate taip pat turėtume išvysti Londono „Arsenal“ saugą Mohammedą Elneny, „Stoke City“ kylančią žvaigždę Ramadaną Sobhi bei „West Brom“ naujoką Ahmedą Hegazi.
2002 m. paskutinį kartą laimę bandęs Senegalas kitais metais gali nustebinti. Atakoje ši rinktinė turi bene plačiausią aukštos klasės puolėjų pasirinkimą – „Liverpool“ narys Sadio Mane, „Monaco“ naujokas Balde Keita bei taip pat „Premier“ lygoje rungtyniaujantys Diafra Sakho bei Mame Dioufas. Saugų bei gynėjų linijoje irgi netrūksta garsių pavardžių – „Napoli“ narys Khalidou Koulibaly bei „Premier“ lygos atstovai Idrissa Gueye ir Cheikhou Kouyate.
Pasaulio čempionato grupės etapo burtų ceremonija vyks gruodžio 1 d. – 32 rinktinės, iš keturių krepšelių, nustatytų pagal FIFA reitingą, bus tradiciškai suskirstytos į aštuonias grupes po keturias komandas. Krepšeliai:
1: Rusija, Vokietija, Brazilija, Portugalija, Argentina, Belgija, Lenkija, Prancūzija.
2: Ispanija, Peru, Šveicarija, Anglija, Kolumbija, Meksika, Urugvajus, Kroatija.
3: Danija, Islandija, Kosta Rika, Švedija, Tunisas, Egiptas, Senegalas, Iranas.
4: Serbija, Nigerija, Australija, Japonija, Marokas, Panama, Saudo Arabija, Pietų Korėja.
Tekstas – Lauryno Puikio
Nuotraukos – Getty Images