Bet kuris sporto gerbėjas, paprašytas įvardyti garsiausią futbolo derbį, nedvejodamas atkirstų – „Barcelona“ prieš Madrido „Real“. Daugiau nei šimtą metų verdanti dvikova retai nueina į antrą planą Ispanijoje, tačiau šis sezonas – tikra išimtis. Tarp dviejų gigantų įsimaišė dar nedaug kam girdėtas vardas.
Šiuo metu pirmoje „La Liga“ lentelės vietoje žengiančiam ir penkių taškų persvarą turinčiam Madrido „Real“ pagalius į ratus ir vėl kaišo katalonų klubas. Tačiau šį kartą tai – kuklioji „Girona“.
1930-aisiais įkurta, vos kiek daugiau nei 100 tūkst. gyventojų talpinančiame mieste įsikūrusi ekipa per savo egzistavimą aukščiausiame Ispanijos divizione žaidė tik tris sezonus. Dabar – ketvirtas ir istoriškai sėkmingiausias.
Pirmi trys bandymai nė iš tolo neprilygo šio sezono stebuklui. Ankstesniais metais katalonams dusyk pavyko finišuoti 10 pozicijoje.
„Girona” dar prieš pusantrų metų žaidė antroje lygoje ir tik pro rakto skylę prasprūdo į „La Liga“ pirmenybes – 2022 m. lentelėje užėmė vos šeštą vietą, tačiau triumfavo keturių komandų atkrintamosiose.
Nuo patekimo į „La Liga“ nė 40 mln. eurų naujiems pirkiniams neišleidęs klubas nustebino visus atradęs būrį talentingų žaidėjų ir nukovęs ne vieną kur kas turtingesnį vardą.
Po „Girona“ kojomis šį sezoną krito ir „Barcelona“, ir Madrido „Atletico“, ir „Sevilla“. Kol kas Ispanijoje ekipa pralaimėjo tik dusyk – abu kartus neatsilaikė prieš Madrido „Real“.
Saugiai antroje vietoje žengiantys katalonai turi penkių taškų persvarą prieš artimiausius persekiotojus ir, kol varžovai kausis Europoje, klubas galės visą dėmesį sutelkti į Ispanijos kovas.
Išblaškyti gali nebent augantis Europos klubų susidomėjimas istoriją kuriančiais futbolininkais ir treneriu Migueliu Angeliu Sanchezu Munozu.
Solidus kapitonas ir ukrainiečių talentas
Ispanijoje „Girona“ treneris vadinamas tiesiog Micheliu, tačiau dėl pasiekimų su kukliu klubu jo keturis vardus dabar mokosi visas žemynas.
Trečią sezoną ekipą treniruojantis strategas ją pakėlė iš antrosios lygos į antrąją poziciją aukščiausioje lygoje.
Negana to, „Girona“ šį sezoną muša daugiausiai įvarčių „La Ligoje“ ir žaidžia akiai patrauklų futbolą, paremtą kamuolio kontrole.
48-erių treneris savo stiliumi tiek aikštėje, tiek už jos ribų primena kitą taip pat greitai į aukštumas šovusį strategą Pepą Guardiolą.
Ne be reikalo Michelį Ispanijos žiniasklaida jau sieja su „Barcelona“ klubu ir matuoja jam Xavi užimamą trenerio kėdę.
Visgi vienas didžiulis skirtumas tarp ispanų yra. Jei Guardiolai reikia milžiniškų finansų ir aukščiausio lygio futbolininkų, tai Michelis rezultatą šį sezoną demonstruoja sulaukęs ženkliai kuklesnių klubo investicijų į sudėtį.
„Girona“ talentų radaras veikia nepriekaištingai. Pavyzdžiui, prieš sezoną iš Ukrainos lygos pasikviestas vietinis puolėjas Artemas Dovbykas tapo tikru atradimu.
Ispanijos čempionate ukrainietis jau pelnė 14 įvarčių ir pridėjo penkis rezultatyvius perdavimus per 22 rungtynes.
Jam puikiai talkina ilgametis ekipos narys, kapitonas Cristhianas Stuani. 37-erių futbolininkas „Girona“ gretose rungtyniauja nuo 2017-ųjų ir šį sezoną jau pasižymėjo 12 sykių.
Ekipos puolimą iš kraštų sustiprina dar vienas ukrainietis Viktoras Tsygankovas ir talentingas brazilas Savio.
Turbūt prieštarauti neteks, kad tokie vardai nėra gerai žinomi įprastam Europos futbolo sirgaliui, tad faktas, kad klubas žengia antras Ispanijoje yra stulbinantis.
Tačiau verta ir paminėti visų šių talentų kasyklos užuomazgas. Tai – kompanija „City Football Group“, valdanti tiek „Girona“, tiek „Manchester City“ klubus.
Puikių futbolininkų pasirašymais garsėjanti Mančesterio ekipa turi didžiulę skautų komandą ir duomenų bazę, tad po tuo pačiu sparnu esantys ispanai iš to gauna naudos.
„Man City“ į „Girona“ nuomos pagrindais jau spėjo išsiųsti ne vieną futbolininką, o kitą sezoną ruošiasi perimti vieną klubo lyderių – brazilas Savio turėtų apsivilkti žydrus marškinėlius.
Ateitis Europoje
Tačiau kol kas reikia pabaigti pradėtą darbą. „Girona“ dar turi sužaisti 14 mačų Ispanijos čempionate šį sezoną, o titulo svajonė vis dar gyva.
Nors ir po pastarojo pralaimėjimo Madrido „Real“ atotrūkis padidėjo iki penkių taškų, katalonų laukia kiek lengvesnė atkarpa lygoje iki pat balandžio mėnesio.
Vietą Čempionų lygoje šį sezoną klubas turėtų užsitikrinti be vargo, mat nuo penktosios vietos juos skiria 10 taškų.
Tačiau ne viskas taip paprasta – buvimas po „Manchester City“ sparnu turi ir tamsesnę pusę. UEFA taisyklės draudžia dviejų tai pačiai kompanijai priklausančių klubų dalyvavimą Europos turnyre.
Išvengti šio draudimo – įmanoma. Ispanams tereikia perskirstyti „Girona“ valdančias jėgas ir įrodyti UEFA, kad jų klube „City Football Group“ įtakos sprendimams neturi bei kooperacija jokia forma tarp ekipų nevyksta.
Tiesa, situaciją jau palengvino pati UEFA – praėjusių metų vasarą sukūrė precedentą ir uždegė žalią šviesą tų pačių valdytojų klubams žaisti Europoje.
O tokių porininkų Europoje netrūksta – Birmingemo „Aston Villa“ ir portugalai Gimarainso „Vitoria“, „AC Milan“ ir Toulouse“ bei „Brighton“ ir belgų klubas „Saint-Gilloise“.
Tad vilčių daug turi ir istorinį sezoną žaidžianti „Girona“.
Jei galėtume palyginti ją su Anglijos čempione tapusia „Leicester City“, tai ekipos fanams belieka tikėtis, kad aukštai kilę katalonai žemai nebepuls, kaip kad į antrą lygą iškritę anglai.
„Girona“ kuria savo svajonę ir jau po kelių mėnesių pamatysime, kur jie nuguls istorijos puslapiuose.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix