Diskgolfo žaidėjų kuprinėse varžybų metu kartais tarška daugiau nei 20 diskų. Tačiau įvairovė ne visada atneša sėkmę, o kartais iš tokios gausybės panaudojami vos keli.
Pradžiai – trys diskai
Vilniaus diskgolfo klubo koordinatorius ir šios sporto šakos entuziastas Darius Gricius naujokams pataria įsigyti tris diskus: tolimam, vidutiniam metimui ir metimui į krepšį.
„Kartais gamintojų aprašymuose būna pastabų, kad šie diskai yra draugiški naujokams. Paprastai tai susiję su reikiama išmetimo jėga. Naujokas nesugebės taip greitai ir tvirtai išmesti, tai reiškia, kad pradedantiesiems reikėtų įsigyti lengviau sklendžiantį ir mažiau jėgos reikalaujantį diską“, – paaiškino D.Gricius.
Mėgėjams dažnai trijų diskų ir pakanka, tačiau pradėjus dalyvauti rimtesnėse varžybose krepšius papildo dar bent penkiskart tiek. Profesionalo krepšyje dažnai būna nuo 15 iki 25 diskų.
„Vieni sklendžia ilgiau, kiti trumpiau, vieni greičiau krinta į kairę pusę, kiti lėčiau. Atsiranda įvairiausių niuansų, todėl prireikia ir didesnės įvairovės diskų“, – sakė jis.
Žaidžia ne su visais
Kad ir kiek diskų būtų krepšyje, tai tikrai nereiškia, kad jie visi bus panaudoti per vienas varžybas. Dažnas diskgolfo žaidėjas turi tokių diskų, kurie būna panaudoti vos kartą per šimtą metimų.
„Kiek per varžybas diskų panaudojame, priklauso ir nuo to, kokiame parke vyksta žaidimas. Jei parkas labai monotoniškas, gali užtekti ir penkių. Jeigu jis įvairesnis, galima panaudoti ir visus 15. Diskas, kurio viename parke net neišsitraukei, kitame gali tapti pagrindinis.
Štai kartą Suomijoje varžybose žaidžiau gana prastai. Po renginio dar buvo šiek tiek laiko, tad su organizatoriais nutarėme atsipalaidavimui sužaisti vieną ratą su vienu disku. Įsivaizduokite, žaisdamas su vienu disku sužaidžiau geriau, nei prieš tai su visu krepšiu!“ – prisiminė D.Gricius.
Lengviau pamesti
Diskų kainos svyruoja nuo 10 iki 18 eurų. Kaina dažniausiai priklauso nuo plastiko kokybės. Jei pirksite pigesnį diską, tai nereiškia, kad jo sklendimo kokybė bus prastesnė. Tiesiog pigesnio plastiko diskas susidėvės greičiau, o tai reiškia, kad greičiau pakis ir jo sklendimo charakteristika.
„Vis dėlto manau, kad lengviau diską pamesti, nei jį sudėvėti. Pigesni diskai tarnauja kelerius metus, tuo tarpu brangesniais galima žaisti ir dešimtmetį“, – sakė entuziastas.
Lietuvoje yra septyni diskgolfo parkai, kuriuose žaisti galima nemokamai. Norintiesiems tereikia atsinešti savo diskus ir patogiai apsirengti.
Dažniausiai žaidėjai renkasi patogius kroso bėgimo batelius, ilgas sportines kelnes ar šortus bei polo marškinėlius, kurių reikalauja daugelio varžybų reglamentas.
Dar vienas svarbus diskgolfo atributas – specialūs rankšluostėliai. „Jie ypač svarbūs lyjant lietui arba tada, kai žolė šlapia. Svarbu, kad gerai nuvalytų, sugertų vandenį, greitai džiūtų, nes šlapias rankšluostėlis negelbės“, – nusijuokė D.Gricius.
Greitis ir susikaupimas
Nors iš pažiūros atrodo, kad žaidžiant diskgolfą didelio fizinio krūvio nėra, tačiau varžyboms rimtėjant fizinis pasirengimas yra būtinas.
„Žinoma, čia nėra intensyvaus fizinio krūvio, tačiau žaidėjai nueina daug kilometrų, o rimtai žaidžiant metimo metu tenka nemažas fizinis krūvis. Atrodo, kad tik ranka meta, bet iš tikrųjų ji atlieka mažiausiai darbo. Dirba viskas – nuo pėdų iki nugaros. Nugaros traumos dažniausiai ir kamuoja diskgolfo žaidėjus“, – prasitarė D.Gricius.
Išmetant diską reikalinga sprogstamoji jėga ir greitis. „Dažnai raumenų kalnas diską numes mažiau nei lieknas, bet greitas žaidėjas“, – patikino entuziastas.
Jei stebėtumėte diskgolfo žaidėjus, kaip jie išmeta diską, pamatytumėte, kiek rimties ir susikaupimo jų akyse. Gebėjimai susikaupti, nusiraminti, priimti tinkamus sprendimus – vieni svarbiausių žaidžiant diskgolfą.
„Kiekvienas metimas – naujas sprendimas. Nuo disko pasirinkimo, situacijos įvertinimo iki tikslo, kur norima numesti“, – sakė D.Gricius.
Diskgolfas – iš arti
Kur Lietuvoje žaisti diskgolfą?
Vilniuje
Vilniaus parkas – Vingio parke, 5 krepšiai.
„Realco“ parkas – Ozo parke, 9 krepšiai.
Pūčkorių parkas – Pavilnių regioniniame parke, 12 nuolatinių krepšių trasa, 16 nuolatinių bei laikinai pastatomų krepšių trasa, per varžybas išplečiama iki 18 krepšių.
Jonavoje
Survilų sodybos parkas – Survilų kaimo turizmo sodyboje, Barborlaukio kaime, 18 krepšių.
Lokės pėdos parkas – „Lokės pėdos“ nuotykių parke, Lokėnėlių kaime, 9 krepšiai.
Zarasai
Nedožinkos parkas – Nedožinkos kaimas, 18 krepšių.
Klaipėda
„KarKar“ parkas – „KarKar“ nuotykių parkas, H.Manto g. 81, 9 krepšiai.
Tekstas: Lina Motužytė
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo