Buriavimo pasaulyje – naujas ir unikalus projektas, užpildysiantis spragą tarptautinių varžybų peripetijose. Šiais metais startuos naujai sukurtos „SSL Gold Cup“ pasaulio taurės varžybos, kuriose dalyvaus nacionalinės buriavimo komandos, tarp jų – ir Lietuva.
„SSL Gold Cup“ yra unikalios ir nauju formatu rengiamos varžybos. Šiuo metu pasaulio buriavimas, galima sakyti, yra suskirstytas į dvi dalis – vieni sportininkai atstovauja klubams, sporto mokykloms ir siekia olimpinių kelialapių, o kiti buriuotojai su didelėmis profesionaliomis jachtomis dalyvauja prestižinėse regatose. Pastarosiose komandoms atstovauja įvairiausių šalių sportininkai.
Pasak suburtos Lietuvos buriavimo rinktinės vadovo Roko Milevičiaus, esant tokiai situacijai, susidaro labai didelis tarpas tarp olimpinių klasių ir profesionalaus buriavimo. Iki šiol buriavime nebuvo tokių varžybų, kuriose komandas privalėtų sudaryti tik vienos šalies buriuotojai. Paprasčiau tariant, „SSL Gold Cup“ varžybos atitiks futbolo Pasaulio taurę.
„SSL Gold Cup“ principas yra toks – kiekviena šalis suburia savo komandą, treniruojasi ir vykdo atranką. Ji yra panaši kaip ir kitose komandinėse sporto šakose“, – sakė R. Milevičius.
Lietuvos rinktinė pirmajame etape varžysis Šveicarijoje gegužės 30 – birželio 3 dienomis. Grupėje lauks lenktynės su Slovėnijos ir Ekvadoro komandomis. Iš viso inauguracinėse varžybose dalyvaus 56 šalių komandos. Pačios stipriausios šalys prie varžybų prisijungs nuo pusfinalio etapo.
Lietuvos komandos kapitone tapo olimpinė vicečempionė Gintarė Volungevičiūtė-Scheidt, vadovu – R. Milevičius. Likusią rinktinės dalį sudaro buriuotojai Raimondas Šiugždinis, Martinas Volkovickis, Tadas Žižys, Emilis Valentinaitis, Karolis Janulionis, Klaudio Kliučinskas, Kristoforas Akromas, Andrius Ramonaitis. Vėliau prie komandos turės galimybę prisijungti ir šiuo metu visą savo energiją savo įprastoms varžyboms skiriantys olimpiečiai Viktorija Andrulytė ir Juozas Bernotas bei buriuotojas Martis Pajarskas.
Pusė Lietuvos rinktinės narių į ją pateko pagal specialų „Star Sailors League“ sukurtą pasaulinį reitingą, kuris atsižvelgia į skirtingų jachtų klasių rezultatus svarbiausiose tarptautinėse varžybose. Kita pusė – perėję kelių pakopų atranką, kur lemiamą žodį turėjo G. Volungevičiūtė Scheidt ir R. Milevičius. Lietuviai jau surengė dvi treniruočių stovyklas, o dar viena planuojama Kroatijoje prieš pat persikeliant į Slovėniją.
Varžybose bus dalyvaujama su SSL 47 klasės jachtomis.
„Tai pakankamai moderni ir naujoviška klasė. Tai yra modifikuota RC44 jachtų klasė. Ši yra pakankamai populiari ir su ja plaukia labai daug profesionalių buriuotojų. Šie laivai yra patogūs tuo, kad jie labai lengvai transportuojasi, mat jis pasidalina į dvi dalis ir telpa į konteinerį. Dėl to varžybos gali vykti įvairiausiose vietose“, – aiškino R. Milevičius.
Tiesa, Lietuvoje tokių laivų iki šiol nebuvo, bet tie buriuotojai, kurie įprastai buriuoja su didelėmis jachtomis, gali nesunkiai prisitaikyti prie SSL 47 klasės. Visgi R. Milevičius sutinka, kad tos šalys, kurios jau turi nemažai patirties su SSL 47 jachtomis, įgyja nemažą pranašumą.
Toks varžybų formatas, kuomet penki buriuotojai į komandas pateks pagal reitingą, reiškia, kad pilnai profesionalios įgulos šiame turnyre nebus.
„Kadangi olimpinio buriavimo atstovai turi prisijungti prie profesionalių buriuotojų, tai šiek tiek išbalansuoja įgulą, tačiau jie „atsineša“ savo pliusus – taktinius gebėjimus arba kai kuriuos burių reguliavimo gebėjimus. Tik jie neturi patirties didelių jachtų buriavime. Tai yra didelis iššūkis kiekvienai komandai kuo sėkmingiau integruoti tuos sportininkus į naują įgulą. Realiai per metus laiko komandos galėjo kartu pasitreniruoti dvi savaites“, – kalbėjo R. Milevičius.
Išmėginti šias jachtas bei susidėlioti įgulos veiksmus komandos po dvi savaites galėjo būtent Šveicarijoje, kur ir vyks atrankinis etapas. R. Milevičius džiaugėsi, kad lietuviams pavyko susiplanuoti dar vieną stovyklėlę prieš pat svarbiausią startą.
„Mums bus svarbios treniruotės Kroatijoje, nes daugelis neburiavome keletą mėnesių. Norisi truputį pasibūti visiems kartu, kad kiekvienas žinotų savo pozicijas ir t.t. Kai kurios pozicijos yra labai svarbios, o pagal reitingą į rinktinę patekę žmonės yra labai universalūs. Plius laivas yra naujas. Šiame etape yra labai svarbus esminis suvokimas ir klaidų nedarymas“, – pabrėžė Lietuvos rinktinės vadovas.
Visų dalyvių laivai bus daugmaž vienodi, todėl labai daug šiose varžybose lems taktinės detalės. Juolab, kad iki finalo bus buriuojama nedideliame ežere.
Dideles jachtas esame įpratę matyti jūrose ar vandenynuose. Šįkart bus varžomasi nedideliame ežere Šveicarijoje. R. Milevičius viliasi, kad tai galėtų būti privalumas lietuviams.
„Didžioji dalis mūsų buriuotojų sportuoja Kaune arba Trakuose, o ten sąlygos yra labai panašios į tas, kurios laukia Šveicarijoje. Visi esame užaugę ežeruose. Mums yra įprastas permainingas vėjas, kuomet reikia labai greitai reaguoti į besikeisiančias sąlygas, – kalbėjo R. Milevičius. – Bet vėlgi – visur yra tas pats. Dėl to tas privalumas gali ir mums pakišti koją, nes nenuspėjamos sąlygos gali tapti naudingos varžovams.“
„SSL Gold Cup“ varžybų atrankinis etapas su Lietuvos rinktine Neuchatelo ežere truks tris dienas. Čia turėjo startuoti keturios įgulos, bet pašalinus rusus, dėl dviejų kelialapių į kitą etapą varžysis trys rinktinės.
Trijų šalių jachtos kasdien startuos 2-4 lenktynėse. Greičiausiai atplaukusi jachta pelnys vieną baudos tašką, o likusi trečia – tris. Jei komanda dėl kokių nors priežasčių nefinišuos vienose iš lenktynių, jai bus pridėtas papildomas baudos taškas. Per tris varžybų dienas dvi mažiausiai baudos taškų surinkusios įgulos pateks į kitą etapą.
Tiesa, „SSL Gold Cup“ varžybos yra vykdomos dviejų minusų sistema, todėl net ir autsaiderė dar turės galimybę pakilti aukščiau papildomame etape. Finalinis etapas, po kurio paaiškės pirmieji „SSL Gold Cup“ čempionai, turėtų vykti lapkričio viduryje.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Aistės Noreikaitės