Gatvės gimnastika – natūralaus treniravimosi forma, kurios pagrindas susideda iš įvairaus sunkumo pratimų, pasipriešinimui naudojant savo kūno svorį. Atšilus orams, galima išvysti vis daugiau žmonių, kurie išbando savo jėgas ant skersinių ir kitų viešai prieinamų lauko priemonių.
Gatvės gimnastika padeda pagerinti ne tik visą fizinę formą, bet ir pakeičia žmogaus išvaizdą. Gatvės gimnastai pasižymi gražia ir raumeninga figūra. Taip yra dėl to, kad užsiimant šiuo sportu, priaugama liesos raumenų masės, o tai reiškia, jog raumenys tampa ne tik didesni, bet ir ryškesni.
Pasaulio čempionės ir „Lietuvos talentų“ nugalėtojos gatvės gimnastikos komandos „Project Mayhem“ vadovas Denis Tomkutonis teigia, kad norintiems pradėti sportuoti su savo kūno svoriu, užtenka elementarių konstrukcijų.
„Gatvės gimnastams užtenka pagrindinių konstrukcijų – gero, plataus skersinio ir lygiagrečių. „Monkey Bar‘as“ ir švediška sienelė irgi padeda, bet su pirmais dviem įrenginiais mums treniruotės nepabostų, – aiškino D. Tomkutonis. – Skersinis iš esmės lavina nugaros ir rankų raumenis, o lygiagretės – rankų ir krūtinės. Taip pat ant abiejų konstrukcijų galima atlikti įvairių pratimų presui, akrobatinius ir statinius triukus, pusiausvyros reikalaujančius pratimus ir elementus“.
Būdami gatvės gimnastikos profesionalais, „Project Mayhem“ sportininkai nepasitenkina įprastais lauko įrenginiais, o įgūdžius tobulina specialioje salėje. Tačiau absoliučiai visi komandos nariai šiuo hobiu užsikrėtė sportuodami ant kone kiekvienos Lietuvos mokyklos stadionuose esančių konstrukcijų.
„Vilniuje nėra gerų vietų, kur patyrę mūsų sporto šakos atstovai galėtų treniruotis. Dauguma gimnastų, kurie sportu užsiima rimtai ir dalyvauja įvairiose varžybose, arba turi pas save namuose pasistatę konstrukcijas, arba lanko mūsų sporto salę. Tiems, kas tik pradeda užsiimti šia sporto šaka, arba tiesiog nori sportuoti savo malonumui ir palaikyti gerą fizinę formą, užtenka bet kurio artimiausio skersinio ar lygiagrečių. Juos galima rasti Vilniaus ar kitų miestų parkuose arba mokyklų ir gimnazijų teritorijoje“, – teigė D. Tomkutonis.
Gatvės gimnastika – labai efektingas ir gražus sportas, bet kartu ir pavojingas. Profesionalai privalo susigyventi su šia rizika. Mėgėjai neprivalo atlikti sudėtingų triukų, todėl jie gali tobulinti savo įgūdžius ir kūną be didesnės baimės.
„Profesionalams, nesvarbu, sportuojant lauke ar salėje virš čiužinių, traumos yra tikėtinos ir laukiamos. Nuo lengvų patempimų iki įvairių išsinarinimų ar lūžių. Sportininkų tikslas yra per trumpiausią laiko atkarpą išmokti kiek galima daugiau pavojingų triukų, elementų ar kombinacijų, tai nuo traumų visiškai apsisaugoti yra sunku. Apie delnų nuospaudas, kurios nuolat plyšta, net neverta šnekėti“, – šypsojosi D. Tomkutonis.
Tačiau mėgėjai, pasak gatvės gimnasto, gali daryti prisitraukimus, vilkelius, „kareivukus“ ir kitus bazinius elementus be didesnio nerimo.
„Atsargiai ir ramiai sportuojant, mūšų sporto šaka yra pakankamai saugi. Jeigu žmogus gerai apšyla ir nebando naujų pratimų jausdamas, kad jiems dar nėra pasiruošęs, traumų tikimybė yra minimali“, – pridūrė D. Tomkutonis.
Patys „Project Mayhem“ nariai šiemet ruošėsi naujam sezonui, bet pasaulį užklupusi koronaviruso pandemija sumaišė kortas. Visgi, šį laikotarpį gatvės gimnastams pavyko išnaudoti prasmingai.
„Mūsų komandai sekasi gerai. Prasidėjus karantinui, teko nutraukti darbą sporto salėje, asmenines komandos repeticijas ir komandines treniruotes. Pasirodymai renginiuose irgi dingo. Bet užtat per atsiradusį laisvą laiką spėjome išsigydyti įvairias traumas, visi sportavome individualiai, todėl formos ne tik kad nepraradome, bet ir pagerinome, – džiaugėsi komandos vadovas. – Dabar jau mažoms grupėms vedame treniruotes, vidiniai komandiniai procesai taip pat grįžtą prie buvusių apsukų“.
Visgi ši sudėtinga situacija visame pasaulyje koreguoja metų planus. Nėra aišku, kada bus svarbiausi startai. Birželio mėnesį planuojama rengti Lietuvos gatvės gimnastikos čempionatą, tačiau kol kas neaišku, kur jis vyks ir ar bus leidžiama jį stebėti žiūrovams. Vasaros viduryje Latvijoje ir Lenkijoje turėtų vykti pasaulio taurės etapai. O svarbiausias metų startas – pasaulio čempionatas – rugsėjį turėtų vykti Maskvoje (Rusija), tačiau garantijų dėl jo dar nėra.
„Tikimės, kad Lietuvoje, vasarai įsibėgėjus, grįš renginiai ir mes turėsime progų parodyti savo naują pasirodymą“, – pabrėžė D. Tomkutonis.
Tekstas: Dominyko Genevičiaus
Nuotraukos: Manto Repečkos