Kadaise miegas futbolininkų gyvenime buvo retas reiškinys, pasitaikantis tarp vakarėlių naktimis bei rytinių treniruočių. Ypač 20-ojo amžiaus viduryje – to laikotarpio „Manchester United“ legenda George‘as Bestas kartą teigė, jog nevartodavo alkoholio tik tuomet, kai miegodavo. Tačiau kartą viskas pasikeitė, kuomet praėjusio amžiaus pabaigoje ant Sero Alexo Fergusono stalo nugulė laiškas.
Jo autorius buvo Nickas Littlehalesas – mažo Anglijos miestelio Oldhamo gyventojas bei vietinės čiužinių parduotuvės darbuotojas. Laiške tuometinio „Man United“ stratego britas klausė, ar jis kada nors susimąstė, jog geras miegas gali padaryti didžiulę įtaką jo žaidėjų pasirodymui futbolo aikštėje. Suintriguotas tokių žodžių, Fergusonas pakvietė Littlehalesą į klubo treniruočių bazę, jog šis pravestų paskaitą jam ir jo komandai.
Pirmieji žingsniai futbole
Itin susidomėjęs Littlehaleso vedama paskaita buvo ekipos gynėjas Gary Pallisteris. Anglas turėjo tokių didelių problemų su nugara, jog komandos autobuse kelios kėdės turėjo būti išimtos ir pakeistos čiužiniu – Pallisteris į išvykos rungtynes važiuodavo gulėdamas. Sužinojęs apie tokias gynėjo problemas, Littlehalesas kaip mat ėmėsi priemonių pakeisti futbolininko miegą – atvykęs į jo namus pakeitė jo kietą lovą bei pagalves, o permainoms pasiteisinus, nusidriekė visa eilė klientų iš Mančesterio klubo – miego eksperto pagalbos šaukėsi ir Gary Neville‘as, ir treneris Seras Alexas Fergusonas. Neilgai truko laukti, kol Littlehaleso pagalbos paprašė ir Anglijos rinktinė – prieš 1998-ųjų pasaulio pirmenybes nacionalinės komandos nariai naudojosi tautiečio paslaugomis. Laikas bėgo ir Littlehaleso vardas plito po pasaulį – nuolatiniais jo klientais buvo tokie futbolininkai kaip Davidas Beckhamas, Thierry Henry ar Madrido „Real“, „Manchester City“, „Tottenham“ bei „Liverpool“ ekipos.
Prieš 2004-ųjų Europos pirmenybes Lisabonoje Littlehalesui teko neeilinė užduotis – inspektuoti kiekvieno Anglijos rinktinės futbolininko miegamąjį bei sukurti atskirus miego planus visiems žaidėjams, prieš tai sužinant viską apie jų mitybą bei gyvenimo būdą. Brito reputacija augo lyg ant mielių ir neilgai trukus jam atsirado galimybė padirbėti ir su šalies dviratininkais. Tai buvo neabejotinai sėkmingiausias Littlehaleso projektas. Skirtingai negu su nacionaline futbolo rinktine, dviračių sporte Littlehaleso padedami sportininkai šaliai pelnė daug titulų – pradedant nuolatiniais aukso medaliais Olimpinėse žaidynėse, ir baigiant individualiais dviratininkų pasirodymais „Tour de France“ lenktynėse. Tarp žymiausiųjų klientų – Chriso Froome‘o bei Bradley Wigginso pavardės. Tačiau grįžkime prie futbolo.
Praėjus keliolikai metų po Littlehaleso kontakto su „Man United“ 1998-aisiais, futbolininkų miego analizė pasistūmėjo į priekį – komandos skirdavo didesnes lėšas žaidėjų tyrimams bei samdydavo daugiau skirtingų sričių specialistų. Puikus to pavyzdys – 2014 m. „Southampton“ ekipos treniruočių centre įrengtas kambarys, pavadinimu „black box“, į kurį patenka nedaugelis. Čia laikoma įvairių Europos lygų rungtynių momentai bei šimtai statistikos suvestinių ne tik apie klubo futbolininkus, tačiau ir apie potencialius pirkinius. Būtent čia „Southampton“ trenerių štabo nariai išsiaiškino, jog blogas miegas padidina traumos riziką bei silpnina imuninę sistemą. Šį kartą buvo pasitelktos rimtesnės priemonės negu tik čiužinių pakeitimas – kiekvienas „Southampton“ futbolininkas rytais telefono programėlėje turėjo įvertinti savo miegą ir jei reitingas nukrinta iki kritinės ribos, tuomet ribojama futbolininkų mityba prieš miegą.
Jo vardą žino visi
Sugrįžkime prie Littlehaleso, kadangi net ir per du dešimtmečius pasistūmėjus technologijoms į priekį, miego eksperto paslaugos reikalingos futbolininkams. Vienas pastarųjų britų klientų – „Man City“ ekipos veidas Sergio Aguero. Net ir milijonus uždirbantis argentinietis iki 2014-ųjų turėjo rimtų miego sutrikimų, kol nepaskambino Littlehalesui. Šis netrukus nustatė, jog blogas miegas galėjo būti tikroji Aguero dažnų kelio sausgyslių traumų priežastis. Tokias komplikacijas ir vėl lėmė nelemtas čiužinys. Littlehalesas teigė, jog prabangi odinė lova slėpė visiškai prastą čiužinį, o Aguero gyvenimo būdas buvo eilinio pietų amerikiečio, atvykusio į Angliją – puolėjas kelerius metus laikėsi rėžimo nevalgyti iki pat vėlaus vakaro, kas būtų normalu Ispanijoje bei Argentinoje, tačiau ne Europoje, kur treniruotės vyksta anksti ryte.
Kaip buvo galima nuspėti, Aguero nekentė rytinių treniruočių, kadangi miego prieš jas būdavo mažai. Littlehalesas tuomet argentiniečiui rekomendavo į dienotvarkę įtraukti 90 minučių pietų miegą ir nesiilsėti vien tik nakties metu. Po savaitės konsultacijų su miego treneriu, Aguero į „Tottenham“ vartus įmušė keturis įvarčius. Galbūt tai tik sutapimas.
Kitas Littlehaleso klientas, tuo metu taip pat rungtyniavęs mėlynojoje Mančesterio pusėje – Jamesas Milneris. Saugui dažnai kildavo sunkumų užmigti po vakarinių Čempionų lygos rungtynių, dažniausiai anglas tiesiog žaisdavo kompiuterinius žaidimus iki ryto. Kadangi treniruočių kitą dieną nebūdavo, Milneris pabusdavo vidurdienį ir taip visiškai išeidavo iš ritmo. Saugui Littlehalesas davė patarimą miegą paskirstyti po kelias valandas dieną po Čempionų lygos ir Milnerio bėdos kaip mat išsisprendė.
Be abejonės, garsiausias Littlehaleso klientas – Cristiano Ronaldo. Prieš kelerius metus, kuomet Madrido „Real“ vis dar treniravo Carlo Ancelotti, britas buvo pakviestas apsilankyti Madrido „Real“ treniruotėje. Pasibaigus jai, visi žaidėjai pasuko į rūbinę, tačiau tik ne Ronaldo. Kaip teigė Littlehalesas, Ronaldo visada sustos, jei išgirs, jog kažkas komandoje diskutuoja apie futbolą ir visada iš diskusijos išpeš naudą sau. Ne išimtis buvo ir šis kartas – portugalų kilmės puolėjas susipažino su miego ekspertu, o šis jam rekomendavo keisti miego rutiną – kaip ir visiems savo klientams. Littlehalesas Ronaldo patarė miegoti dieną penkis kartus po 90 minučių bei likus pusvalandžiui iki naktinio miego, atsisakyti visų ekranų – telefono, televizoriaus ir t.t. Ar portugalų žvaigždė pasekė šiuo patarimu, lieka tik spėlioti.
Visgi neabejotinai tokiu dideliu valandų skaičiumi pasitenkintų buvęs Ronaldo bendraklubis bei kadaise „Chelsea“ ekipoje saugu žaidęs Michaelas Essienas – ganietis ne kartą yra teigęs, jog miega 14 valandų per parą, kitaip neatgautų jėgų.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix