Paskutinėje planetos pirmenybių rikiuotėje tik Europos rinktinės. Jau neabejotina, jog nugalėtojų taurę ketvirtą kartą iš eilės kels šio žemyno rinktinė, o kuri turi didžiausius šansus tai padaryti, kviečiame nuspręsti skaitant pusfinalio komandų reitingą.
Skliausteliuose pateikiama rinktinės pozicija ankstesniame reitinge.
4. (6) Anglija
Buvęs Anglijos rinktinės futbolininkas Rio Ferdinandas teigė, jog auksinė Anglijos futbolo karta šiame tūkstantmetyje nepasiekė aukštų rezultatų dėl iš priešiškų klubų atvykusių futbolininkų santykių. Šiais metais – viskas priešingai. Iš Anglijos rinktinės futbolininkų veiklos socialiniuose tinkluose susidaro įspūdis, jog žaidėjai bendrauja artimai ir bent mėnesiui yra užmiršę, Mančesterio raudonajai ar mėlynajai pusei jie atstovauja.
Šio tarpusavio santykio, galima teigti, jog trūko 2008-ųjų Anglijos rinktinei, kuri su Davidu Beckhamu, Franku Lampardu, Stevenu Gerrardu ir kitais nesugebėjo patekti į Europos čempionatą, o kelią prieš dešimt metų jiems užkirto ne kas kitas, o kroatai. Abu kartus kvalifikacinėse varžybose britus įveikusi rinktinė atpildą gavo pasaulio čempionato kvalifikacijoje po metų, kuomet buvo sutriuškinti trijų bei keturių įvarčių persvara. Šios rungtynės buvo paskutinis kartas, kuomet abi rinktinės susitiko ir po devynerių metų kažkam vėl teks patirti pralaimėjimo kartėlį.
Nors komanda pasiekė geriausią rezultatą per 28-erius metus, anglų futbolo visuomenė vis tiek randa prie ko prikibti. Rinktinės silpniausia grandimi yra vadinamas „Manchester City“ puolėjas Raheemas Sterlingas, šiame čempionate švaistantis lengvas progas prie varžovų vartų. Vyrauja skirtingos nuomonės – vieni Sterlingą peikia, kiti sako, jog jo išvystomas greitis buvo kertinis veiksnys ketvirtfinalio rungtynėse su Švedija. Varžovų kapitoną Andreasą Granqvistą apibėgdavęs Sterlingas tokio pat palankaus varžovo gali sulaukti ir pusfinalio rungtynėse, kadangi kroatams teks verstis be vienos iš savo žvaigždžių.
3. (1) Kroatija
Baudinių serijų ekspertais šiame čempionate tampantys kroatai vos neprisižaidė su šeimininkais. Rinktinę vėl išgelbėjo puikus vartininko Danielio Subasičiaus žaidimas, o kova dėl auksinės pirštinės yra tokia pat neaiški, kaip ir dėl čempionų titulo. Kartu su pastaruoju kroatų vartininku į šį individualų apdovanojimą taip pat rimtai nusitaikę yra Jordanas Pickfordas bei Thibaut Courtois.
Šiek tiek pritilus Lukai Modričiui, lyderio vaidmens rinktinėje pamažu imasi kita Ispanijoje rungtyniaujanti žvaigždė Ivanas Rakitičius. Saugas antroje baudinių serijoje iš eilės įmušė lemiamą smūgį, lėmusį pergalę bei padėjo gynėjui Domagojui Vidai pasirengti morališkai prieš atliekant spyrį nuo vienuolikos metrų žymos. Po aštuntfinalio su Danija, kroatas atskleidė, jog prieš dvikovą nujautė, kad gali prireikti baudinių serijos ir kelias valandas žiūrėjo danų vartininko Kaspero Schmeichelio žaidimo epizodus. Atrodo, jog šį pasiruošimą Rakitičius kartos dar ne kartą, kadangi jo smūgiai du kartus lėmė kroatų žygio pratęsimą planetos pirmenybėse.
Tapo aišku, jog pusfinalio mače su Anglija kroatai versis be vieno iš gynybos ramsčių Sime Vršaljko. Krašto gynėjas praleis lemiamas rungtynes ir jį pakeis gynybos centre visas pirmenybes rungtyniavęs Domagojus
Vida. Į pastarojo vietą stos veteranas Vedranas Čorluka, kuriam tai bus antrosios čempionato rungtynės startinėje sudėtyje bei 103-iosios karjeroje, vilkint kroatų marškinėlius.
2. (3) Prancūzija
Urugvajaus vartininko Fernando Musleros klaidos atvėrė prancūzams kelią į pusfinalį, kuriame rinktinė paskutinį kartą buvo anksčiausiai iš visų likusių komandų – prieš dvylika metų. Tą kartą rinktinė žygiavo iki finalo, kuriame po baudinių serijos pralaimėjo Italijai.
Rinktinės strategas Didier Deschampsas siekia būti trečiu istorijoje žmogumi, laimėjusiu pasaulio pirmenybes ir futbolininko, ir trenerio amplua. Tai iki šiol pavyko padaryti vokiečiui Franzui Beckenbaueriui ir brazilui Mario Zagallo. Visgi, prancūzui dar yra daug ką nuveikti – pusfinalyje rinktinė pagaliau susitiks su lygiaverte varžove Belgija. Prancūzams ši komanda yra puikiai pažįstama – istorijoje būtent su belgais rinktinė yra sužaidusi daugiausiai tarpusavio rungtynių – net 73.
Tikėtis nulinių lygiųjų rungtynėse tarp dviejų bene geriausius atakuojančius futbolininkus turinčių rinktinių būtų drąsu. Pirmosios pusfinalio rungtynės labiau primins prancūzų akistatą su Argentina negu klampias grupės rungtynes su Danija, o kertinė dvikova, greičiausiai, įvyks tarp dviejų Londono „Chelsea“ futbolininkų. N‘Golo Kante ir Edenas Hazardas vienas kitą pažįsta labai gerai ir jų susidūrimas aikštės viduryje turėtų būti labai intriguojantis.
1. (5) Belgija
Dažnai peikiamas ispanas Roberto Martinezas ketvirtfinalyje brazilams pateikė staigmeną – naują taktiką aikštėje ir naują išsidėstymą 4-3-3. Viso čempionato metu belgai siekė dominuoti pasirinkdami taktiką 3-43, tačiau rizikuoti su brazilais nedrįso. Iš dalies. Romelu Lukaku buvo pastumtas į kraštą, o Kevinas De Bruyne užėmė atsitraukusio puolėjo poziciją. Iš puolėjų tik Edenas Hazardas žaidė sau pažįstamame kairiajame krašte. Ir ši taktika suveikė be priekaištų. Lukaku sužaidė karjeros rinktinėje rungtynes bei demonstravo neregėtą greitį apibėgdamas kelis brazilų gynėjus, o Hazardas bei De Bruyne įrodė, jog niekuo nenusileidžia jau tik futbolo Oskarą laimėti galinčiam Neymarui.
Artėjantis mačas su Prancūzija – tikras galvos skausmas (arba didelė šventė) prancūzų futbolo legendai Thierry Henry. Buvęs puolėjas dirba Belgijos rinktinės trenerio asistentu, tad pergalės ar pralaimėjimo atveju, prancūzą turėtų užklupti dvejopi jausmai. 123-ejas rungtynes nacionalinėje rinktinėje sužaidęs prancūzas, vargu, ar labai turėtų džiūgauti išmetęs savo šalį iš pirmenybių, ar priešingai – itin liūdėti patekus jai į finalą.
Jau dabar aišku, jog belgai bent jau pakartos geriausią rezultatą šalies istorijoje – 1986-aisiais užimtą ketvirtą vietą. Prieš 32 metus vykusiame čempionate rinktinei kelią į finalą užkirto Argentina, o rungtynės dėl trečiosios vietos buvo praloštos būsimiems belgų antradienio varžovams prancūzams.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix