Į pasaulio futbolo pirmenybes nepatekusi Olandijos rinktinė šiuo metu išgyvena kartų kaitą. Šalies futbolo gerbėjai laukia naujos bangos futbolininkų, kurie atvestų rinktinę į buvusias aukštumas, kadangi dabartinė karta, atrodo, to padaryti nesugebės. Apžvelgiame šių dienų rinktinės futbolininkų karjeros nuopolius ir talentus, ateityje vesiančius nacionalinę komandą į priekį.
Nuopoliai ir blykstelėjimai
2016-ųjų metų Europos čempionatą praleidę olandai susitaikė su mintimi, jog rinktinėje 2014-aisiais prasidėjusi kartų kaita vis dar nepasiekė finišo. Praėjusiose pasaulio pirmenybėse į priekį ekipą vedę Wesley Sneijderis, Arjenas Robbenas, Robinas van Persie ar Dirkas Kuytas baigė karjerą rinktinėje, arba į ją yra nebekviečiami, tad olandų gretose po bronzinio 2014-ųjų čempionato Brazilijoje privalėjo suspindėti naujos žvaigždės.
Užuomazgų naujiems vėjams buvo – pirmenybėse vertę pasikėlęs gynėjas Daley Blindas po čempionato persikėlė į „Manchester United“, praėjus metams rinktinės draugo pėdomis pasekė ir puolėjas Memphis Depay‘us. Po sėkmingų pasaulio pirmenybių taip pat iš Olandijos sparnus į „Porto“ pakėlė gynėjas Bruno Martinsas Indi, į Romos „Lazio“ persikėlė kitas gynėjas Stefanas De Vrijis. Visgi, galima teigti, jog vos vieno iš šių keturių futbolininkų karjera po 2014 metų kilo aukštyn.
Depay‘aus atvkimas į Angliją teikė daug vilčių, o tuo neabejojo ir pats olandas, vos tik atvykęs, paprašęs septintuoju numeriu pažymėtų marškinėlių, kuriuos anksčiau vilkėjo tokios klubo legendos kaip George‘as Bestas, Ericas Cantona ar Cristiano Ronaldo. Visgi, aukštus tikslus išsikėlęs puolėjas antrajame sezone, kai prie ekipos vairo tautietį Luisą Van Gaalą pakeitė portugalas Jose Mourinho, buvo ištremtas į suolelio galą ir vos keturis kartus išbėgo ant vejos „Premier“ lygos rungtynėse. Depay‘us buvo priverstas atsisveikinti su vieta ekipoje. Olandas persikėlė į Liono „Olympique“, kur gerokai mažiau konkurencingoje Prancūzijos lygoje demonstruoja stabiliai gerą formą.
Minėtasis Daley Blindas, kaip žinote, Mančesteryje rungtyniauja iki šiol, tačiau ir šiuo olandu buvo mėginta atsikratyti dar sausį – nedaug trūko, jog gynėjas persikeltų į Italijos „Roma“ ekipą. Šis sezonas Blindui beveik be futbolo – olandas sužaidė vos trijose „Premier“ lygos rungtynėse ir atrodo, jog dar vieno sezono „Old Trafford“ stadione nepraleis.
Į „Porto“ persikėlęs Bruno Martinsas Indi, taip pat jau spėjo pakeisti komandas. Po 2015-2016 m. sezono, kuomet „Porto“ lygoje finišavo treti, ekipos strategas Nuno Espirito Santo netikėtai leido Martinsui nuomos pagrindais persikelti į „Premier“ lygos vidutiniokus „Stoke“. Olandas, su „Stoke“ vėliau pasirašęs penkerių metų kontraktą, iškeitė galimybę rungtyniauti Čempionų lygoje į, kaip dabar aišku, kovą dėl išlikimo „Premier“ lygoje. Dar vienas karjeros nuosmukis.
Iš šių minėtųjų futbolininkų kol kas sėkmė lydi tik Romos „Lazio“ olandą Stefaną De Vrijį. Centro gynėjas per kelis sezonus „Serie A“ pirmenybėse gerokai pasikėlė vertę rinkoje ir puikiu žaidimu pritraukė to pačio „Manchester United“ dėmesį. Ypač realu, jog vasarą olandas papildys būtent pastarąją ekipą.
Šių futbolininkų karjeros vingiai puikiai atspindi paskutinius kelerius metus olandų futbole – nuopoliai bei menki blykstelėjimai, koks įvyko ir praėjusį pirmadienį, kai į dvejas iš eilės pirmenybes nepatekę olandai Šveicarijoje 3-0 sumaitojo Europos čempionus portugalus su Ronaldo priešakyje, o tarp pelniusių įvarčius buvo ir Depay‘aus pavardė.
Dabartiniai resursai – itin vidutiniški
Geriausiai olandų futbolo krizę iliustruoja 2007-ųjų metų Europos U21 futbolo čempionatas ir taip, kaip įvykiai klostėsi po jo. Pirmenybes antrus metus iš eilės laimėjo Olandijos jauniai, o į simbolinę čempionato komandą pateko penki jų atstovai – Roystonas Drenthe, Ryanas Babelis, Otmanas Bakkalis, Gianni Zuiverloonas bei Maceo Rigtersonas. Pastarieji trys futbolininkai šį jaunių Europos auksą gali drasiai laikyti aukščiausiu karjeros pasiekimu, o Drenthe ir Babelis turėjo itin spalvingas karjeras, tačiau nė vienas jų nebuvo kertiniu futbolininiku kokioje nors didžiųjų Europos komandų.
Praėjus vienuolikai metų, vos trys čempioniškosios jaunių rinktinės nariai gali pasigirti gan sėkminga karjera vyrų rinktinėje – minėtasis Babelis, vartininkas Timas Krulis ir gynėjas Ronas Vlaaras. Į minėtą simbolinę čempionato komandą taip pat buvo įtraukti ir tokie futbolininkai kaip Giorgio Chiellini, Branislavas Ivanovičius bei Janas Verthongenas – futbolininkai, buvę ar esantys vieni geriausių gynėjų pasaulyje.
Norint trumpai apibūdinti dabartinę olandų rinktinės sudėtį užtektų pasakyti, jog iš aštuonių šio sezono UEFA Čempionų lygos ketvirtfinalio ekipų, nė vienoje komandoje nėra olando, kuris būtų kertinis jos narys. Lyginant su ankstesniais laikais, kai ne tik rinktinėje, tačiau ir visame Europos futbole karaliavo minėtieji Arjenas Robbenas, Robinas Van Persie, ar Ruudas van Nistelrooy‘us bei vartininkas Edwinas van der Saras, pastaroji olandų rinktinė išgyvena tikrą futbolo žvaigždžių sausrą.
Taip, Čempionų lygos ketvirtfinalyje bus keli olandai – „Barcelona“ atstovauja vartininkas Jasperas Cillessenas, „Liverpool“ gretose rungtyniauja saugas Georginio Wijnaldumas bei brangiausias istorijoje centro gynėjas Virgilas Van Dijkas, „Roma“ garbę gina saugas Kevinas Strootmanas. Visgi, visi minėtieji futbolininkai savo ekipose kol kas nėra pagrindiniai pergalių kalviai. Vienintelis Van Dijkas turi potencialo tokiu tapti, tačiau nemažą atsakomybę ant gynėjo pečių užkrauna ir 75 mln. eurų etiketė.
Viltis – jaunieji akademijų talentai
Olandijai nieko kito nelieka, kaip laukti naujos kartos, kuri po kelerių metų nedingtų iš futbolo geriausiųjų žemėlapio. Vėlgi, didieji Europos klubai akylai stebi trijų pagrindinių „Ajax“, „PSV“ bei „Feyenoord“ futbolo akademijų auklėtinių progresą ir taikosi pirmieji nugvelbti naujuosius Robbenus ar Sneijderius.
Tarp naujų potencialių žvaigždžių galima išskirti aštuoniolikmetį Matthijsą De Ligtą, kuris jau spėjo penkis kartus sužaisti už nacionalinę komandą ir tik laiko klausimas, kada jaunasis olandas papildys kurį nors garsų Europos klubą. Šią savaitę „Ajax“ akademijos auklėtinis dar kartą priminė apie save sėkmingai akistatoje su Portugalija stabdydamas Cristiano Ronaldo bandymus užpulti vartus.
Dar vienas „Ajax“ priklausantis olandas Donny van de Beekas taip pat sulaukia dėmesio iš Europos klubų, konkrečiai – Turino „Juventus“. Italų ekipos vadovai išreiškė poziciją, jog vasarą olandas bus vienas iš prioritetinių pirkinių. Dvidešimtmetis šį sezoną jau spėjo pasižymėti dešimt kartų Olandijos čempionate, o tai gana iškalbingas skaičius, žinant, jog jis rungtyniauja centro saugo pozicijoje. Van de Beeko komandos draugas, taip pat saugas Hakimas Ziyechas, irgi galėjo būti puikiu pastiprinimu olandų rinktinei, tačiau saugas pasirinko atstovauti Marokui, o šiuo sprendimu buvo itin nepatenkinta olandų futbolo legenda Marco van Bastenas, kuris išvadino Ziyechą kvailiu dėl tokio žingsnio. Atrodo, kol kas pasirinkimas pasiteisino – olandai pasaulio pirmenybėse nežais, o Maroko rinktinė po 20 metų pertraukos išmėgins jėgas čempionate.
Bene didžiausia olandų futbolo viltis – legendinio „Barcelona“ puolėjo Patricko Kluiverto sūnus Justinas. Neabejojama, jog šią vasarą krašto puolėjas paliks Olandiją bei prisijungs galbūt net prie buvusios tėvo komandos – aštuoniolikmečio parašo vaikosi Katalonijos ekipa, tačiau lenktynėse dėl olando nusileisti neketina ir „Manchster United“. Šį sezoną Kluivertas Olandijos pirmenybėse jau spėjo pasižymėti septynis kartus bei atlikti keturis rezultatyvius perdavimus, o sezonui persiritus į antrąją pusę tapo vienu pagrindinių ekipos futbolininkų.
Tarp potencialių rinktinės vedlių ir futbolininkų, į kurių progresą derėtų atkreipti dėmesį, taip pat verta paminėti ir „Ajax“ priklausantį dar vieną saugą Frenkie de Jongą, „Feyenoord“ narius Jeremiah St. Juste bei Steveną Bergwijną ir Eindhoveno „PSV“ gretose rungtyniaujančius Jorritą Hendrixą bei Bartą Ramselaarą.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Getty Images