Pasibaigęs 2020 m. Europos futbolo čempionato grupių etapas įvarčių nepašykštėjo – per 36-erias rungtynes rinktinės įmušė net 94 įvarčius, kai praėjusiame turnyre šiame etape tikslių smūgių buvo vos 69. Sugrįžę rinktinių lyderiai įkvėpė jas lemiamam šturmui pirmame etape, o visi svarbiausi praėjusios savaitės įvykiai – šiame čempionato reitinge.
Primename, kad reitingas sudarytas surikiuojant 16 turnyre likusių rinktinių pagal galimybę triumfuoti Europos futbolo čempionate. Skliausteliuose – rinktinės pozicija ankstesniame reitinge.
- (8) Ukraina
Kelią tolyn Ukrainai atvėrė penki ispanų įvarčiai į slovakų vartus. Patys nesugebėję įmušti austrams, ukrainiečiai ne tik šiose pirmenybėse, bet ir pastaruosius kelerius metus sunkiai randa kelius į varžovų vartus.
Pirmą kartą į atkrintamąsias iškopusi Ukraina aštuntfinalyje tikėsis dar vieno puikaus Ruslano Malinovskio pasirodymo – dinamiškas saugas šiose pirmenybėse yra neabejotinai geriausias rinktinės futbolininkas ir po čempionato Bergamo „Atalanta“ sieks atriboti jį nuo potencialaus išvykimo.
- (16) Šveicarija
Bedantę Turkiją šveicarai sutrypė trimis įvarčiais, tačiau tai ir gali būti Vladimiro Petkovičiaus auklėtinių pikas šiame čempionate. Ankstyvų varžovų spurtą numalšinę šveicarai vėliau apžaidė turkus taktinėmis gudrybėmis, tačiau aštuntfinalyje lauks jau kur kas grėsmingesnis žvėris – Prancūzija.
Su pasaulio čempionais šveicarai susitiko dar praėjusiame Europos čempionate, kur grupių etape mačą baigė nulinėmis lygiosiomis.
- (11) Čekija
Driokstelėję mače su škotais, čekai vėliau nepademonstravo nieko stulbinamo. Gynyba vis dar solidi su ją cementuojančiu Tomašu Součeku, tačiau puolime be Patricko Schicko solo reidų čekai nieko daugiau nepasiūlė – 25-erių Lėverkuzeno „Bayer“ puolėjas ir įmušė visus tris rinktinės įvarčius čempionate.
Pasitempti aštuntfinalyje ir ieškoti naujų ginklų puolime bus būtina – čekų kelyje stojanti Nyderlandų rinktinė nepraleido įvarčių paskutiniuose dviejuose mačuose.
- (9) Austrija
Davidas Alaba, nors ir žaidžia gynybos šerdyje, per trejas rungtynes čempionate jau sukūrė devynias progas komandos draugams – daugiau už austrą sukurti šansų pirmenybėse nepavyko niekam.
Austrija yra vieno žaidėjo komanda ir D. Alabos indėlio šį kartą reikės nemenko ir gynyboje, mat „The Boys“ kelyje laukia Italija. Šios dvi rinktinės paskutinį sykį susitiko vos 2008-aisiais.
- 12. (15) Velsas
Rezultatai pirmuose mačuose nebuvo tik atsitiktinumas – Velsas kol kas davė sunkiausią kovą vienai turnyro favoričių Italijai ir pademonstravo šaltakraujiškumą gynyboje. Šansų turėjo ir patys valai, tačiau čia darsyk klydo kapitonas Garethas Bale, prastai realizuojantis progas, tačiau jas puikiai kuriantis komandos draugams.
Varžovas aštuntfinalyje teko iš panašios lentynos – Danija – ir visus šansus žengti toliau ekipa turi. Rinktinė per tris rungtynes praleido vos du įvarčius ir ši statistikos grafa nuteikia pozityviam rezultatui.
- (14) Kroatija
Kaip ir buvo minėta praėjusiame reitinge, Kroatija yra Luka Modričius. Statiškas škotų puolimas ir kur kas mažiau patyrę varžovai ir buvo tai, ko Madrido „Real“ talismanui reikėjo užsikurti Europos pirmenybėse ir įkvėpti savo rinktinę atkrintamosioms.
Finišavę antri grupėje, kroatai gavo nedėkingus burtus – užsivedusius ispanus, su kuriais Zlatko Daličiaus auklėtiniai turi nesuvestų sąskaitų, mat dar prieš trejus metus Tautų lygoje pralaimėjo ispanams 0:6.
- (N) Danija
Tolimų šūvių įkvėpti danai be vargo pervažiavo atvirą futbolą mėginusius žaisti rusus, o keturių įvarčių lietus priminė tą danų futbolą dar prieš Europos pirmenybes ir prieš jose patirtą sukrėtimą.
Danai su treneriu Kasperu Hjulmandu įvarčius muša savo malonumui ir puikiai realizuoja turimą sprogstamąją jėgą puolime, o artėjantis mačas su Velsu gali dar kartą tai iliustruoti – aštuntfinalio burtai itin palankūs.
- (10) Ispanija
Sergio Busquetso efektas ryškus – taip, Rodri yra vikresnis, atletiškesnis ir aikštėje dirba daugiau, tačiau ilgametis „Barcelonos“ ramstis dar kartą įrodė, jog žaidimo skaitymas ir futbolo IQ yra kur kas svarbesni aspektai atraminiam saugui.
Ispanai, vedini organizuotos saugų linijos, sumindžiojo slovakus penkių įvarčių persvara ir turėjo dar galybę progų pasižymėti. Jaunystės ir patirties – S. Busquetso ir Pedri – duetas turėtų itin neraminti kroatų saugų liniją.
- (12) Švedija
Geriausio pasaulio puolėjo Roberto Lewandowski šturmą atlaikę švedai plaukia vis dar ant tos pačios bangos kaip ir 2018-ųjų pasaulio pirmenybėse. Po 13 metų pertraukos rinktinė vėl Europos pirmenybių atkrintamosiose.
Po to, kai prieš pirmenybes neteko Z. Ibrahimovičiaus, švedai puolime tikėjosi atrasti puolimo lyderį ir jį rado – tris iš keturių įvarčių grupių etape įsmeigė Emilis Forsbergas ir nusipelnė atidesnės varžovų priežiūros atkrintamosiose.
- (7) Vokietija
Šiose pirmenybėse Vengrija nusipelnė daugiau, tačiau galiausiai vokiečiai išsikapstė ir išvengė fiasko antrame čempionate iš eilės. Puikus krašto futbolininkų Robino Gosenso ir Jamalo Musialos žaidimas turėtų nuteikti Joachimą Lową pozityviai, mat teigiamų aspektų šioje rinktinėje itin nedaug.
Mače su Vengrija itin slogiai atrodė vokiečių gynyba – varžovams J. Lowo auklėtiniai suteikdavo itin daug erdvių ir kiekvienoje atakoje vengrai naudojosi vokiečių gynėjų nerangumu.
- (5) Anglija
Garethas Southgate’as fanų maldas išgirdo – trečiame grupės mače aikštėje pagaliau nuo pradžių pasirodė Jackas Grealishas ir iškart prisidėjo prie tikslios atakos – asistavo galva pasižymėjusiam Raheemui Sterlingui.
Anglų strategas nusprendė pagaliau išbandyti ir Jadoną Sancho – net 36 įvarčius šį sezoną Dortmundo „Borussia“ gretose sukūręs krašto puolėjas vis dar nepaaiškinamai taupomas ant suolo, kai ekipai itin stinga progų puolime. Atkrintamosiose šie du futbolininkai gal būti kertiniai.
- (4) Portugalija
Kol Cristiano Ronaldo tapo vienvaldžiu čempionato lyderiu pagal įmuštus įvarčius, portugalai turėtų būti sunerimę dėl kitų komandos žvaigždžių. Itin slogų čempionatą žaidžia „Manchester United“ saugas Bruno Fernandesas, o gynyboje neblizga ir „Man City“ atstovaujantis Rubenas Diasas.
Jei portugalai nori peržengti belgų barjerą, Anglijos „Premier“ lygos metų futbolininkas R. Diasas turi pasitempti. Ant bangos esantis Romelu Lukaku neabejotinai naudosis portugalo neužtikrintumu gynyboje.
- (6) Nyderlandai
Rezultatyviausia turnyro komanda grupių etape paneigė išankstines prognozes ir be didesnio vargo žengė tolyn. Olandai žaidžia smagų, akiai patrauklų futbolą, o aktyvūs krašto futbolininkai taps galvos skausmu ir Čekijos rinktinei, su kuria olandai žais aštuntfinalyje.
Vedama solidžių Georginio Wijnaldumo ir Memphio Depay, Olandija trečiose rungtynėse atrado ir naujų ginklų puolime – į žaidimą puikiai įsiliejo ir rezultatyvų perdavimą atliko startinėje sudėtyje pasirodęs jaunasis Donyellas Malenas.
- (3) Belgija
Su Kevinu De Bruyne belgai kyla į kitą lygį. Nors startavo užtikrinta pergale prieš Rusiją, vėliau belgai be savo pagrindinio futbolininko nebeišsivertė ir šis, vos pakilęs nuo suolo, kūrė progas R. Lukaku bei pats pridėjo nuostabų įvartį.
Belgai turėtų būti patenkinti ir pasirodymu gynyboje – Thibaut Courtois vartus sykį nuginklavo tik danas Yussufas Poulsenas. Dabar belgų kelyje – antra rezultatyviausia turnyro komanda Portugalija.
- (2) Italija
30 rungtynių be pralaimėjimo ir 11 nepraleidus įvarčio – italai perrašinėja ne tik savo, bet ir Europos futbolo istoriją, tačiau verta ir atkreipti dėmesį į varžovus, kuriuos Roberto Mancini kariauna pervažiavo 11 mačų serijoje – nė vienos to paties pajėgumo rinktinės iš pirmojo FIFA reitingo dešimtuko.
Italams tokių rimtų iššūkių pirmenybėse dar teks palaukti – aštuntfinalio burtai juos sumetė į porą su Austrija.
- (1) Prancūzija
Karimas Benzema prisiminė savo rolę Madrido „Real“ gretose ir puikiai išnaudojo savo stiprybes mače su Portugalija. Sprintus atlikęs puolėjas puikiai realizavo komandos draugų siųstus aukštus kamuolius ir įmušė du įvarčius.
Ne ką mažiau solidus ir gynėjų indėlis – mače su Portugalija prancūzai įvarčius praleido tik nuo 11 metrų atžymos ir itin pajėgioje grupėje sugėrė tik vieną įvartį iš žaidimo.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix