Metus ilgiau lauktas Europos futbolo čempionatas pagaliau atvyko. 24 pajėgiausios žemyno rinktinės išsiruošia į karnavalą aplink Europą – pirmenybės aplankys istoriškai daug – net 11 šalių ir patieks ne vieną įspūdingą dvikovą. Intrigų netrūks ir pirmose dviejose grupėse, kuriose žais vienos iš favoričių Italija ir Belgija. Kelionę į 16-ąjį Europos futbolo čempionatą ir pradedame nuo jų.
A GRUPĖ
Italija
Treneris. Italiją iš seniai neregėtų žemumų ištraukė tik Roberto Mancini triūsas. Po kokčios kvalifikacijos į 2018 m. pasaulio pirmenybes, strategas stojo prie rinktinės vairo ir netrukus davė vaisių, mat kvalifikacijoje į Europos čempionatą italai laimėjo visas 10 rungtynių.
Kertiniai vardai. Nors puolėjų vardai įspūdingi – Ciro Immobile, Lorenzo Insigne, Andrea Belotti – groja pirmaisiais smuikais ne jie. Rinktinei diriguoja saugų trio Marco Verratti, Jorginho ir Nicolo Barella. Vartuose italai turi vieną geidžiamiausių šios vasaros sargų – jaunajį Gianluigi Donnarumma.
Verta dėmesio. Su Italijos marškinėliais pajėgūs puolėjai pradingsta – C. Immobile nė iš tolo neprimena Auksinio batelio savininko klubiniame futbole. Nors R. Mancini gina savo puolimo lyderius ir jų užsikirtusius taikiklius, Europos pirmenybėse reikės pasiūlyti daugiau – atsimušti ir taip moka visi.
Šansai. Komanda turi viską, kad finišuotų pirma savo grupėje ir žengtų toli čempionate. Tačiau kartų kaita Italijai smogė ir pirmo ryškumo žvaigždžių rinktinėje nebe tiek, kiek anksčiau. Saugų linija yra viena pajėgiausių turnyre, tačiau tai ir yra viskas, kuo gali su pajėgiausiomis ekipomis pasilyginti italai.
Šveicarija
Treneris. Šveicarų vairą tinkama linkme sukantis Vladimiras Petkovičius su rinktine paskutiniuose dviejuose turnyruose pasiekė aštuntfinalį. Nuo 2014 m. komandai vadovaujantis Bosnijoje gimęs strategas, nors vis dar toks pat pragmatiškas savo žaidimo stiliumi, demonstruoja stabilius rezultatus kasmet.
Kertiniai vardai. Ryškiausi šveicarų futbolininkai šį sezoną savo klubuose rungtyniavo kukliai – gynėją Fabianą Scharą bene pusei sezono eliminavo trauma, o Xherdanas Shaqiri „Liverpool“ gretose šildė suolą. V. Petkovičius tikėjosi ne tokio lyderių pasiruošimo, bet talentingo rezervo dar yra – puikius sezonus sužaidė Haris Seferovičius ir Remo Freuleris.
Verta dėmesio. Denis Zakaria. Jeigu kam ir išėjo į naudą Euro 2020 nukėlimas, tai šveicarų atraminiam saugui. Vienas kertinių rinktinės futbolininkų, D. Zakaria 2020-ųjų pradžioje patyrė traumą, kuri jį eliminavo iš dalyvavimo Europos pirmenybėse, tačiau po dviejų operacijų saugas šį kartą bus pasiruošęs.
Šansai. Jei sezoną prašvilpę lyderiai susistyguos, šveicarai gali tikėtis eilinio solidaus čempionato, tačiau, be abejo, kad su šią talentinga karta V. Petkovičiui aštuntfinalio nebeužteks. Šveicarams tai buvo galimybių riba praėjusius du čempionatus, tačiau šį kartą noras bus kilti aukštyn.
Turkija
Treneris. Senolas Gunesas su Turkijos rinktine kartą jau sprogo, kai 2002-aisiais pasaulio čempionate užėmė trečią vietą. Po 19 metų jis ir vėl su komanda bei medžiagą darbui vėl turi puikią. Jei turkams tai bus vos antras stambus turnyras per 13 metų, tai stratego patirtis pirmenybėse bus neįkainojama.
Kertiniai vardai. Turkija užsiaugino itin stiprią kartą. Gynyboje – Merihas Demiralis ir Caglaras Soyuncu, saugų grandyje yra Hakanas Calhanoglu ir Cengizas Underas. Viską vainikuoja Prancūzijos čempionu su „Lille“ tapęs puolėjas Burakas Yilmazas, šią vasarą, nors ir 35-erių, būsiantis pagrindiniu puolimo ginklu.
Verta dėmesio. Yusufas Yazici. Prieš dvejus metus į „Lille“ atvykęs iš „Trabzonspor“ už 19 mln. eurų, atakuojantis saugas šį sezoną tapo vienu ekipos kertinių žaidėjų pergalingame Prancūzijos čempionate. 24-erių turkas neabejotinai bus vienu iš galinčių nustebinti futbolininkų šią vasarą.
Šansai. Visos galimybės sužaisti stiprų grupių etapą ir gauti palankų varžovą pirmame atkrintamųjų etape. Turkijos žvaigždės gynyboje bus sunkiai pralaužiamos ir tą jau demonstravo kvalifikacijoje surakindamos pasaulio čempionus prancūzus ir pasiimdamos keturis taškus iš šešių galimų.
Velsas
Treneris. Velso bosu 2018-aisiais tapęs buvęs futbolininkas Ryanas Giggsas čempionatą praleis – šis turi nemalonumų su teisėsauga ir jį poste pakeis kuklią patirtį sukaupęs asistentas, 46-erių valas Robertas Page‘as. Jam tai bus nemažas šuolis jo trumpoje trenerio karjeroje.
Kertiniai vardai. Kas gi dar, jei ne Garethas Bale‘as. Nors ir žaidžia slogiausią karjeros futbolą, puolėjas išlieka pajėgiausiu rinktinės futbolininku ir lems rezultatą. Be abejo, jam talkins tas pats Aaronas Ramsey bei būrys talentingo jaunimo su Danieliu Jamesu ir Harry Wilsonu priešakyje.
Verta dėmesio. Kiefferis Moore‘as. Jau matėme, kur gali Velsą nuvesti tradiciniai puolėjai Halas Robson-Kanu ar Samas Vokesas, tad dabar atėjo šio „Cardiff“ ginklo eilė. Velsui stinga opcijų priekyje, tad K. Moore‘as bus pagrindiniu puolėju ir žybtelėti gali – šį sezoną „Championship“ pirmenybėse įsmeigė 20 įvarčių.
Šansai. 2016-ųjų scenarijaus pakartojimas, kai Velsas debiutinėse Europos pirmenybėse pateko į pusfinalį, būtų stebuklas. Su nepatyrusiu treneriu ir itin jauna, tačiau techniška sudėtimi atimti taškus iš ekipų grupėje rinktinė gali ir tai, ko gero, būtų šiandienos Velso galimybių riba.
B GRUPĖ
Belgija
Treneris. Su Belgija strategas Roberto Martinezas jau spėjo patriukšmauti – jis rinktinę atvedė ant trečio prizininkų laiptelio praėjusiame pasaulio čempionate. Komandos potencialą atskleidęs ispanas žibėjo kvalifikacijoje – jo ekipa laimėjo visas 10 rungtynių, o R. Martinezas varžovus guldė atakuojančiu futbolu.
Kertiniai vardai. Jau ketvirtą čempionatą iš eilės Belgijos rinktinėje matome tą patį žvaigždžių branduolį – Romelu Lukaku, Kevinas De Bruyne, Edenas Hazardas, Thibaut Courtois bei Driesas Mertensas. R. Lukaku ir K. De Bruyne žaidė vienus geriausių karjeros sezonų ir pirmenybėse bus itin aštrūs.
Verta dėmesio. E. Hazardas. Belgas Madrido „Real“ gretose sunyko visiškai ir nėra nė iš tolo panašus į praėjusią savo versiją Londono „Chelsea“ klube – šį sezoną sužaidė vos 886 minutes, per kurias įmušė keturis įvarčius. Trumpą puolėjų suolą turintys belgai tikėsis kur kas reikšmingesnio E. Hazardo indėlio.
Šansai. Jei K. De Bruyne suspės atsigauti po traumos Čempionų lygos finale, o E. Hazardas iš lovos išlips reikiama koja, belgai gali darsyk eiti labai toli. Tačiau senstanti rinktinės gynyba gali pakišti koją – mat Toby Alderweireldui, Janui Vertonghenui ir Thomui Vermaelenui jau gerokai virš 30 ir karjeros pikas jau praeityje.
Danija
Treneris. 2020-ųjų Europos pirmenybės dar net neprasidėjo, tačiau jau kainavo kontraktą danų treneriui Age Hareide. Mat jis turėjo vesti komandą praėjusią vasarą, tačiau čempionatą nukėlė, o trenerio kontraktas baigė galioti. Daną prie vairo pakeitė buvęs „Mainz“ ir „Nordsjaelland“ strategas Kasperas Hjulmandas.
Kertiniai vardai. Patirtį prie vartų užtikrins sargas Kasperas Schmeichelis bei gynėjai Simonas Kjaeras, Zanka bei Danielis Wass. Žaidimo gijas savo rankose vėl laikys Christianas Eriksenas, kuris tikėsis sulaukti pastiprinimo atakos smaigalyje iš Roberto Skovo, Yussufo Poulseno ir Martino Braithwaite‘o.
Verta dėmesio. Trenerio laisvė. Atvykęs K. Hjulmandas itin pagyvino Danijos žaidimą. Strategas įdiegė atakuojantį futbolą, puolimą rengia per greitus krašto gynėjus bei saugus ir nebijo žaisti atviro futbolo prieš garsiausius vardus Europoje. Nedaug kam girdėtas trenerio vardas dar nuskambės šią vasarą.
Šansai. Danai tikėsis užimti antrąją vietą grupėje ir turi visus šansus tą padaryti. Pastaruoju metu ekipa mušė įvarčius savo malonumui, laimėjo septynis iš paskutinių 11 mačų ir ant menčių guldė anglus, islandus bei austrus. Į čempionatą – pakiliomis nuotaikomis.
Rusija
Treneris. Kartą Stanislavas Čerčesovas jau mėgavosi pergalėmis tarp namų sienų su Rusijos rinktine – praėjusiame pasaulio čempionate ekipa nužygiavo iki atkrintamųjų ir ten eliminavo ispanus. Strategas po tokio blykstelėjimo pratęsė kontraktą iki 2022-ųjų, o rusai šįkart ir vėl žais namie – du grupės mačai vyks Sankt Peterburge.
Kertiniai vardai. Neabejotinai ryškiausias vardas – 37-erių, bet vis dar rinktinei naudos duodantis Jurijus Žirkovas. Tačiau ir šviežesnių talentų galima atrasti – saugų grandyje žaidimą valdys Aleksandras Golovinas ir Aleksejus Mirančiukas.
Verta dėmesio. Ką pademonstruos Artiomas Dziuba? Kvalifikacijoje rusas mušė devynis įvarčius, praėjusiame pasaulio čempionate atseikėjo tris. Tačiau yra vienas bet – praktiškai visi įvarčiai krito prieš kur kas žemesnio rango ekipas. Aikštingasis Sankt Peterburgo „Zenit“ puolėjas laimę darsyk bandys su didesnėmis žuvimis.
Šansai. Net jei ir vėl rungtyniaus ant namų vejos, rusų šansai prasibrauti tolyn išlieka minimalūs. Skirtingai negu pasaulio čempionate, čia grupėje nebus nei Saudo Arabijos, nei Egipto ir visi trys varžovai popieriuje atrodo pajėgiau už niekuo neišsiskiriančią S. Čerčesovo kariauną.
Suomija
Treneris. Europos čempionato naujokus treniruoja buvęs matematikos ir kūno kultūros mokytojas Markku Kanerva. Skiriantis didžiulį dėmesį komandiniam žaidimui ir gynybai, suomis renkasi tradicinį išsidėstymą 4-4-2. Savo žaidėjus M. Kanerva pažįsta itin gerai, mat ilgą laiką dirbo suomių jaunimo rinktinėse.
Kertiniai vardai. Be abejo, šiuo metu garsiausias vardas sudėtyje – „Norwich“ puolėjas Teemu Pukki, mušęs 10 iš 16 Suomijos įvarčių kvalifikacijoje. Popieriuje kukli rinktinė taip pat pasižymi solidžiu aikštės viduriu – čia operuoja Škotijos čempionas Glenas Kamara ir kapitonas Timas Sparvas.
Verta dėmesio. Susitelkimas gynyboje. Suomiai jau surakino ne vieną pajėgią ekipą kvalifikacijoje, o mokytojo M. Kanervos metodų paragavo ir pasaulio čempionai prancūzai, pralaimėję šiauriečiams 0:2. Nors pirmo ryškumo vardų gynyboje nėra, jų neturėjo ir Islandija, nužygiavusi iki pat ketvirtfinalio praėjusiose pirmenybėse.
Šansai. Puikią kvalifikaciją sužaidę suomiai sieks pro rakto skylutę išlįsti į atkrintamąsias. Trys ar keturi taškai grupėje nėra nerealus rezultatas, tačiau daug kas priklausys nuo sportinės formos ir traumų – suomiai didelės žaidėjų pasirinkimo prabangos neturi.
Antroji 2020 m. Europos futbolo čempionato pristatymo dalis ir žvilgsnis į C ir D grupes – jau artėjantį pirmadienį.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix