Šį penktadienį startuosiančiame Europos futbolo čempionate šviežių jėgų netrūks. Visus kvalifikacijoje solidžiais pasirodymais nustebinusi Ukraina sieks pakartoti rezultatus, naują kartą užsiauginę anglai vėl žiežirbuoja viltimis, o agresyvūs Nyderlandai po septynerių metų pertraukos grįžta į didįjį futbolo turnyrą ir norės pažvanginti ginklais kuo ilgiau. Apie visas tris rinktines – antroje čempionato apžvalgos dalyje.
C GRUPĖ
Austrija
Treneris. Buvęs Lėverkuzeno „Bayer“ strategas Franco Foda rinktinę treniruoja nuo 2018-ųjų ir yra vienas sėkmingiausių jos trenerių. Visgi vokietis sulaukia kritikos iš vietinės žiniasklaidos dėl nuobodaus žaidimo stiliaus ir įvarčių stokos, tačiau nugalėtojai neteisiami – jis ekipą atvedė tik į trečią Europos čempionatą istorijoje.
Kertiniai vardai. Vedlys – krašto saugo pozicijoje rinktinėje žaidžiantis Davidas Alaba. Išsprendęs karjeros klausimus ir persikelsiantis į Madrido „Real“, austras tikėsis pagalbos iš žibančių ekipos talentų Marcelio Sabitzerio, Saša Kalajdzičiaus ir kiek primiršto Marko Arnautovičiaus, jau trejus metus rungtyniaujančio Kinijoje.
Verta dėmesio. S. Kalajdzičius. 23-ejų „Stuttgart“ austras šį sezoną užkūrė Vokietijos „Bundesligą“ ir per 36 mačus įmušė 16 įvarčių ir atliko šešis rezultatyvius perdavimus. Dvimetrinis puolėjas bus pagrindinis Austrijos atakų realizuotojas ir gali ore nuskausminti bet kurio varžovo gynybą.
Šansai. Žinant, jog F. Foda geriausią rinktinės gynėją D. Alabą išnaudoja kairiajame puolimo krašte, gintis austrams ir vėl gali būti sunku. Slogų „Euro 2016” sužaidusi komanda pastaruoju metu sunkiai renka pergales ir praleidžia nemažai, tad klampioje grupėje teks itin paprakaituoti.
Nyderlandai
Treneris. „Blogiausiu treneriu „Premier“ lygos istorijoje“ Jose Mourinho pramintas Frankas De Boeras per pirmus 10 mačų rinktinėje laimėjo tik keturis kartus ir nesugebėjo įveikti Meksikos, Bosnijos, Turkijos bei Škotijos. Olandas tikėsis, jog tai tik aklimatizacijos rinktinėje išdaigos, nes kitaip „Euro 2020” bus stebėtinai trumpas.
Kertiniai vardai. Į pirmenybes keliauja be gynybos ramsčio Virgilo van Dijko, tačiau naujoji karta popieriuje ir taip pajėgi žygiuoti toli. Savo vartus apginti bandys Matthijso de Ligto ir Stefano de Vrij duetas, o atakas organizuos Frenkie De Jongas, Georginio Wijnaldumas ir Memphis Depay.
Verta dėmesio. Jaunieji talentai. Į šias pirmenybes F. De Boeras vežasi septynis futbolininkus iki 23-ejų metų ir šviežių oro gūsių čia netrūksta – viduryje galima išskirti Amsterdamo „Ajax“ saugą Ryaną Gravenberchą, o puolime Eindhoveno „PSV“ talentą Donyellą Maleną.
Šansai. Paskutinį kartą Europos čempionato atkrintamosiose dar 2008 m. žaidę olandai turėtų išlipti iš grupės, tačiau galimybės žygiuoti toli – miglotos. Ekipa su F. De Boero atėjimu pernelyg nepagerino žaidimo ir toliau demonstruoja itin nestabilią formą.
Šiaurės Makedonija
Treneris. Nuo 2015 m. rinktinėje dirbantis Igoris Angelovskis raško sunkaus darbo vaisius ir pelnė pirmą makedonų bilietą istorijoje į Europos čempionatą. Už Balkanų regiono trenerio vardas girdėtas nedaugeliui – žaidė jis tik jame, o makedonų treneriu tapo po sėkmingo periodo su Skopjės „Rabotnički“ klubu tėvynėje.
Kertiniai vardai. Vardas vienas – Goranas Pandevas. Vyriausias, daugiausiai mačų sužaidęs ir įvarčių įmušęs puolėjas pelnė ir tą pergalingą, atvėrusį makedonams duris į Europos pirmenybes. Rinktinėje „Genoa“ puolėjui talkins talentingasis „Napoli“ saugas Eljifas Elmas bei „Leeds“ gynėjas Ezgjanas Alioski.
Verta dėmesio. Darko Velkovski. Nors ir negauna tiek šlovės spindulių, kiek puolėjai, ar talentingi saugai, juodadarbis 25-erių gynėjas puikiai žaidžia kojomis, gali inicijuoti atakas nuo vartų ir yra solidus smūgiuotojas galva. Europos pirmenybėse jis gali būti esminė figūra.
Šansai. Patekę į itin pajėgią grupę, makedonai šansus turėtų vertinti atsargiai, tačiau prarasti jie neturi ko. Dar kovą I. Angelovskio auklėtiniai svečiuose tėškė antausį Vokietijos rinktinei 2:1 ir neabejotinai toks rezultatas bus signalas jų varžovams, nepaisant to, jog rinktinė į pirmenybes prasibrovė tik per Tautų lygą.
Ukraina
Treneris. Nors ir kritikuojamas dėl gimtosios kalbos nemokėjimo, Andrijus Ševčenka raško puikius rezultatus su talento kupina Ukrainos komanda. Kvalifikaciją ukrainiečiai sužaidė arti tobulybės – per aštuonis mačus nepralaimėjo nė sykio bei už nugaros paliko titulą ginančius portugalus – ir šioje grupėje yra favoritai.
Kertiniai vardai. Ukrainoje užaugo nauja karta. Aleksandras Zinčenka, Ruslanas Malinovskis, Viktoras Tsygankovas, Vitalijus Mykolenko – tai vardai, kuriuos jau moka visa Europa. Pridėkime patirties kupinus Andrijų Piatovą, Andrijų Jarmolenką bei Tarasą Stepanenko ir Ukraina turi puikų žaidėjų kolektyvą.
Verta dėmesio. Romanas Jaremčiukas. Talentai talentais, tačiau norint žengti tolyn, reikės mušti įvarčius ir šis „Gent“ puolėjas bus pagrindinis kandidatas tai daryti šią vasarą. Įkvėpimas prieš startą jau neprastas – 25-erių puolėjas sužaidė puikų sezoną Belgijoje ir pelnė 31 įvartį per 43 mačus.
Šansai. Žvelgiant į pastaruosius rezultatus, iš komandos bus tikimasi daug. Solidi pirma vieta grupėje ir trys pergalės iš trijų yra visiškai reali baigtis, o susiklosčius tokiam scenarijui, rinktinė išvengtų sunkių burtų atkrintamųjų pradžioje. Čempionatas neapsieina be išsišokėlių, tad šie metai gali būti Ukrainos.
D GRUPĖ
Anglija
Treneris. Vis dar dvejopai vertinamas Garethas Southgate‘as kontraktą su rinktine turi iki 2022-ųjų, o šie metai bus kertiniai pasaulio pirmenybėse toli nužygiavusiam strategui. Įkvėpęs tautą nešioti liemenes prieš trejus metus, dabar anglas turės įkvėpti savo komandą prieš susidūrimus su kur kas stipresniais varžovais nei 2018-aisiais.
Kertiniai vardai. Nors Anglija talentu prikimšta visose aikštės vietose, vienas vardas išsiskiria labiausiai – Harry Kane. Šio sezono „Premier“ lygos rezultatyviausias ir daugiausiai rez. perdavimų atlikęs futbolininkas lems anglų rezultatus, o pagalbos tikėsis sulaukti iš atsiskleidusių Philo Fodeno ir Masono Mounto.
Verta dėmesio. Centro gynėjų pora. Johnas Stonesas, traumuotas Harry Maguire‘as, Tyrone‘as Mingsas ir Conoras Coady – tokias opcijas vežasi anglai. Kol dešiniojo gynėjo pozicija pergrūsta, gynybos centre problemų gali kilti. 2016-ųjų pora Gary Cahillas ir Chrisas Smallingas atrodo ne ką prasčiau už dabartines pavardes.
Šansai. Du slogūs mačai prieš pat Europos pirmenybes su Austrija ir Rumunija anglų fanams pozityvo praktiškai neįpūtė – likus kelioms dienoms iki čempionato, G. Southgate‘as eksperimentavo su sudėtimi. Vargu, ar pasieks antrą pusfinalį iš eilės, tačiau 2016 m. pasirodymą ši rinktinė pajėgi pagerinti.
Čekija
Treneris. Trečius metus rinktinėje besidarbuojantis Jaroslavas Šilhavy garsėja griežta ranka, itin gynybiniu ir aukštą presingą naudojančiu futbolu. Vienas geriausių Čekijos specialistų puolime kelius suranda pernelyg nekonstruodamas atakų – jo komanda muša vos pasitaikius progai ir puikiai išnaudoja standartines situacijas.
Kertiniai vardai. Puolime didžiausią grėsmę varžovų vartams kels Patrickas Schickas ir Italijoje rungtyniaujantys Antoninas Barakas bei Jakubas Jankto. Arčiau savų vartų čekai pastaruoju metu gali pasigirti atsiskleidusiomis „West Ham“ žvaigždėmis Tomašu Součeku ir Vladimiru Coufaliu.
Verta dėmesio. Adamas Hložekas. Vos 18-os metų sulaukęs puolėjas pakviestas į rinktinę po įspūdingo sezono Čekijoje, kur Prahos „Sparta“ ekipoje sukūrė 23 įvarčius per 19 mačų ir tapo rezultatyviausiu šio sezono šalies pirmenybių futbolininku. Vienas ryškiausių jaunųjų puolimo talentų visose Europos pirmenybėse.
Šansai. Galingai sudėta rinktinė vargins varžovus ir gali būti rimta pretendentė kovoti dėl kelialapio į kitą etapą bent jau iš trečiosios vietos grupėje. Gynyboje čekai gali sužaisti solidžiai, tačiau problemų kyla puolime, kur išreikštas lyderis P. Schickas retai sulaukia palaikymo iš komandos draugų.
Kroatija
Treneris. Ketvirtus metus su rinktine dirbantis strategas Zlatko Daličius kroatų potencialą atskleidė praėjusiame pasaulio čempionate, kai ekipa nužygiavo iki pat finalo. Po istorinio pasiekimo rinktinėje karjerą baigė keturi starto sudėties žaidėjai, o kartų kaita skundėsi ir pats strategas, sukritikavęs jaunųjų futbolininkų pagarbos stoką.
Kertiniai vardai. Pasaulio čempionato ginklanešiai Luka Modričius, Ivanas Perišičius, Marcelo Brozovičius ir Mateo Kovačičius ir toliau veda rinktinę į priekį, tačiau per trejus metus atsirado ir naujų vėjų – Zagrebo „Dinamo“ puolėjas Bruno Petkovičius bei krašto saugas Mislavas Oršičius.
Verta dėmesio. Dominikas Livakovičius. Karjerą po pasaulio pirmenybių rinktinėje baigus Danijeliui Subasičiui, estafetę iš jo perėmė šis Zagrebo „Dinamo“ vartininkas. 26-erių vartų sargas sužaidė puikų sezoną – kartu su M. Oršičiumi buvo išrinktas į Europos lygos simbolinį 11-uką.
Šansai. Senstanti ir nebe tokia agresyvi gynyba pastaruoju metu verčia sunerimti kroatus. Tačiau šis čempionatas turėtų tapti gulbės giesme dar bent keliems rinktinės vedliams ir neabejotinai šie sieks trinktelėti durimis – bent jau pakartoti geriausią šalies pasiekimą Europos pirmenybėse ir nueiti iki ketvirtfinalio.
Škotija
Treneris. Pro rakto skylutę į pirmenybes pralindusią Škotiją šalia šoninės linijos vaiko buvęs „Chelsea“ ir „Liverpool“ trenerio asistentas Steve‘as Clarke‘as. Treneris rinktinėje eksperimentuoja dažnai – dėl trumpo suolo siekia visus savo geriausius futbolininkus sutalpinti aikštėje, todėl kai kurie jo sprendimai stebina daugelį.
Kertiniai vardai. Taip nutinka, kai du geriausi gynybos futbolininkai žaidžia toje pačioje kairėje pusėje – Kieranas Tierney ir Andrew Robertsonas. Krašto gynėjams šią vasarą talkins Scottas McTominay, Johnas McGinnas, Che Adamsas ir Ryanas Fraseris
Verta dėmesio. S. McTominay. Škotijos rinktinėje šis „Manchester United“ atraminis saugas žaidžia gynybos trejete. Nors neretai pirmaisiais bandymais S. Clarke‘o planas sudegdavo ir jaunasis futbolininkas klysdavo kvalifikacijoje į pirmenybes, atrodo, jog treneris liks prie savo plano ir gynybą tvirtins 24-erių futbolininku.
Šansai. Patekę į pirmą Europos čempionatą nuo 1996-ųjų, škotai į pirmenybes žengia nepralaimėję paskutinių penkių savo mačų, tačiau, vargu, ar tokia serija įkvėps žygdarbiams šią vasarą. Mačas su Anglija bus kupinas aistrų, tačiau kova dėl kelialapio į kitą etapą turėtų užsikurti su Čekija.
Trečioji ir paskutinė 2020 m. Europos futbolo čempionato pristatymo dalis ir žvilgsnis į E ir F grupes – jau artėjantį ketvirtadienį.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix