Europos futbolo čempionatas Vokietijoje pasiekė svarbiausių kovų tašką – netrukus startuosiantis atkrintamųjų etapas patieks ne vieną intriguojančią dvikovą.
Į lemiamas dvi savaites rinktinės žengia skirtingomis nuotaikomis. Kol vieni džiaugiasi puikiu ritmu kaip Austrija, stiprios Prancūzijos ir Anglijos rinktinės dar tik ieško savojo žaidimo.
Nedėkingai daugumai pajėgių rinktinių sukrito ir atkrintamųjų medis – toje pačioje jo pusėje atsidūrė Vokietija, Ispanija, Prancūzija, Portugalija ir Belgija.
Savo ruožtu klampioje grupėje išgyvenę austrai dabar turės itin palankų kelią iki pusfinalio. Pradėjusi tvirtai, rinktinė sieks išlaikyti įspūdingą formą.
Austrijos siurprizas
Pirma vieta D grupėje ir tiesiausiu keliu užsitikrintas kelias į atkrintamąsias – net ir didžiausi optimistai sunkiai tikėjosi tokio scenarijaus Austrijai.
Prancūziją ir Nyderlandus aplenkusi rinktinė jau pakartojo savo geriausią pasiekimą Europos čempionatų istorijoje – antrą turnyrą paeiliui pasiekė aštuntfinalį.
Tiesa, tuomet austrai už vairo neturėjo pergalių kalvio Ralfo Rangnicko, kuris savo propaguojamu intensyviu ir drausmingu futbolu šiemet nuklojo rinktinei kelią į kitą etapą.
Prieš dvejus metus prie rinktinės vairo stojęs strategas įdiegė naują sistemą, kuri davė vaisius jau pirmame jo didžiajame turnyre prie Austrijos vairo.
Pavyzdingą futbolą demonstravę austrai pirmajame mače tik po įvarčio į savus vartus nusileido prancūzams, tačiau vėliau užtikrintai įveikė Lenkiją ir paskutiniame mače triumfavo prieš olandus.
Ryškių talentų šiemet neturinti rinktinė patikėjo R. Rangnicko idėjomis, paremtomis energijos kupinu žaidimu ir nuolatiniu varžovų spaudimu.
Austras šią vasarą su kaupu atsitiesė po slogių šešių mėnesių prie „Manchester United“ vairo.
Anglijos spaudos ne sykį pašieptas R. Rangnickas tuomet sunkiai motyvavo klubo žvaigždes, ne kartą atsisakiusias vykdyti trenerio nurodymus ir nesilaikiusias žaidimo plano.
Visgi šiemet istorija jau kita – kukli rinktinė pademonstravo besąlygišką tikėjimą strategu, o pirma vieta grupėje jai leis atkrintamąsias pradėti nuo akistatos su Turkija. Favoritų statusas dabar jau austrų pusėje.
Buksuojantys prancūzai
Per pirmąsias trejas rungtynes – nė vieno įvarčio iš žaidimo. Prancūzijos rinktinės sirgaliai tikėjosi ne tokio starto Europos pirmenybėse.
Prancūzų pergalę 1:0 prieš austrus lėmė tik varžovų į savus vartus įsimuštas baudinys, o štai mače su Olandais rinktinė iššvaistė kelias realias progas įmušti ir išvengti nulinių lygiųjų.
Galiausiai, tik tašką ekipa pasiėmė paskutiniame grupės mače su Lenkija – vienuolikos metrų baudinį įmušė į rikiuotę sugrįžęs Kylianas Mbappe.
Galybę žvaigždžių į Vokietiją atsivežusi rinktinė šiemet kelia aukščiausius tikslus. Pastarąjį kartą Europos pirmenybėse prancūzai triumfavo vos 2000 m., kuomet kapitono raištį dėvėjo dabartinis komandos strategas Didier Deschampsas.
Po akistatos su Lenkija pastarasis išliko ramus – D. Deschampsas teigė, jog šiuo metu pagrindinį darbą, patekti į kitą etapą, rinktinė atliko.
Aštuntfinalyje laukianti Belgija turėtų pasiūlyti prancūzams palankų, atakuojantį futbolą. Iki šiol jiems šiame čempionate sunkiai sekėsi pralaužti gynybines komandas, savo linijas atitraukiančias prie pat vartų.
Rinktinės sirgaliams belieka tikėtis, jog komandos žaidimo kreivė ims kilti aukštyn, kitaip Europos titulo medžioklė nusikels dar ketveriais metais į priekį.
Neįtikinanti Anglija
Iš pirmo žvilgsnio palankioje C grupėje su Serbija, Danija ir Slovėnija anglai finišavo iškovoję vos vieną pergalę ir įmušę tik du įvarčius.
Nors finišavo pirmi, Garetho Southgate’o auklėtiniai į atkrintamąsias žengia ne itin pakiliomis nuotaikomis – pastarosiomis dienomis rinktinei teko kritikos lavina iš vietinės anglų žiniasklaidos.
Į skeptikų kalbas atsikirto ir pats treneris, ir kapitonas Harry Kane’as, tačiau pagrindo abejoti „Trijų Liūtų“ žaidimu kol kas apstu.
Milžinišku talentu disponuojanti rinktinė kol kas žaidžia futbolą, kuris tiktų nebent kur kas kuklesnei komandai, kuri siekia bet kokia kaina išplėšti rezultatą, o ne dominuoti prieš varžovus.
Vos įmušę anglai dažniausiai atsitraukia į gynybą ir palieka atvirus plotus varžovams, kurie iki šiol dar ne itin pasinaudojo tokiu pasyvumu.
Vienintelį įvartį į Jordano Pickfordo vartus kol kas pasiuntė danas Mortenas Hjulmandas, tačiau prie savų vartų spaudimą pritraukianti rinktinė atkrintamosiose sudėtingai atsilaikys prieš gausesnio talento ekipas.
Visus geriausius savo futbolininkus aikštėje siekiantis sutalpinti G. Southgate’as kol kas stinga balanso sudėtyje ir kartoja savo pirmtakų klaidas.
Štai praėjusio sezono „Premier“ lygos metų futbolininkas Philas Fodenas žaidžia ne sau įprastoje pozicijoje ir kol kas yra menkai naudingas rinktinės žaidimui.
Strigę grupėje, anglai klysti daugiau nebegalės – aštuntfinalyje jų lauks Slovakija, šiose pirmenybėse pademonstravusi drausmę gynyboje ir gerai organizuotą futbolą.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix