Startavęs Europos futbolo čempionatas pateisina visus lūkesčius – po trijų keistų turnyrų iš eilės, šventė Vokietijoje ir vėl primena geriausius laikus.
Užburiančią atmosferą šiemet kuria pagaliau į Europos pirmenybes pilnu pajėgumu sugrįžę komandų sirgaliai, kurių prieš trejus metus dėl pandemijos buvo įleidžiamas tik ribotas skaičius.
Namų faktoriumi ir solidžiais pasirodymais gali pasidžiaugti šeimininkai vokiečiai, kurie pirmenybės pradėjo dviem užtikrintomis pergalėmis ir užaugino sirgalių viltis iki aukščiausio taško.
Ankstyvieji favoritai
Su škotais ir vengrais susitvarkę vokiečiai dar tik laukia rimčiausių kovų – Juliano Nagelsmanno auklėtiniai kol kas kartu su ispanais atrodo užtikrinčiausiai Europos pirmenybėse, tačiau savęs verto varžovo dar nesutiko.
Puolimo talentų Jamalo Musialos ir Floriano Wirtzo vedama rinktinė per dvejas rungtynes įmušė septynis įvarčius ir atsikratė startinio spaudimo, kuris neretai slėgdavo namie rungtyniavusias ekipas.
Išskirti galima ir nuostabius perdavimus iš aikštės gilumos skirstantį saugą Toni Kroosą, kuriam artėjančios kelios savaitės bus paskutinės profesionaliame futbole, tačiau vokietis dar tikrai turi parako rungtyniauti aukščiausiame lygyje.
Kol kas dominuojantys vokiečiai jau pamažu gali dairytis į būsimus konkurentus atkrintamosiose –tokį pat intensyvų ir atakuojantį futbolą demonstruoja Ispanija.
Naujosios kartos vedama rinktinė jau pirmame mače suteikė šansą startinėje sudėtyje 16-mečiui Lamine Yamalui, kuris draskė pavargusių kroatų gynybą ir sukūrė daug pavojingų momentų.
Pirmame mače klasę demonstravo ir PSG saugas Fabianas, prisidėjęs prie dviejų įvarčių ir demonstravęs fantastišką kamuolio driblingą.
Galiausiai, prancūzai ir portugalai turėjo ne tokius sklandžius startus. Štai pirmieji bent vienerioms rungtynėms prarado nosį susilaužiusį Kylianą Mbappe ir gavo rimtą kovą iš solidžiai organizuotų Austrijos futbolininkų.
Savo ruožtu Portugalijai gyvenimą apsunkino čekai – ilgai keitimus atsisakęs atlikti treneris Roberto Martinezas tik mačo pabaigoje sulaukė rezultatą persvėrusio įvarčio, kurį per teisėjo pridėtą laiką ir įmušė po keitimo į aikštę žengęs puolėjas Francisco Conceicao.
Neprognozuojama Anglija
Dar vienai iš čempionato favoričių Anglijai taip pat startas pasitaikė duobėtas – anksti serbams įmušusi rinktinė triumfavo, tačiau Garetho Southgate’o taktinis braižas nukėlė į ankstesnius turnyrus.
Po Jude Bellinghamo įvarčio netrukus anglai atsitraukė ir atidavė kamuolį varžovams. Tai buvo panašus vaizdas į tą, kurį matėme 2021 m. finale, kai taip pat anksti išsiveržę anglai perleido rungtynių kontrolę italams ir siekė gynyba uždaryti rungtynes.
Šį kartą serbams pramušti nepavyko – jie kelis kartus surado kelią link Jordano Pickfordo vartų, tačiau rimčiau pagrasinti nesugebėjo.
Iš tokį puolimo talentą turinčios rinktinės kaip Anglija galima tikrai tikėtis daugiau.
Atakuojančios žvaigždės J. Bellinghamas, Harry Kane’as, Bukayo Saka, Philas Fodenas ir vienas geriausių atraminių saugų pasaulyje Declanas Rice’as gali žaisti kur kas intensyvesnį futbolą ir uždusinti varžovus atakose.
Visgi čempionato starte to ir vėl neišvydome. Vadovaujant treneriui G. Southgate’ui, anglai jau įprato žaisti pragmatišką futbolą, nors turi vieną talentingiausių sudėčių šiame amžiuje.
Nuvylę kroatai ir ukrainiečiai
Tiesa, kelios rinktinės nuvylė kur kas labiau negu prisnūdę „Trys Liūtai“. Atidarymo mače tris įvarčius nuo Rumunijos sugėrusi Ukraina – viena iš jų.
Praėjusį sezoną Čempionų lygoje Madrido „Real“ herojumi tapęs vartininkas Andrijus Luninas atrėmė „Manchester City“ žvaigždžių baudinius, tačiau šį kartą neužtikrintumas jam pakišo koją.
Vartų sargo klaida perduodant kamuolį prieš pirmąjį įvartį padovanojo rezultatyvią progą rumunų lyderiui Nicolae Stanciu, o antrame kėlinyje A. Luninas jau nesugraibė iš toli atskriejusio kamuolio.
Puolime Ukraina atsigriebti nesugebėjo – atliko tik du smūgius į vartų plotą ir nesulaukė didesnio indėlio iš lyderių atakoje.
Ne pačios pajėgiausios rumunų gynybos nesugebėjusi pralaužti rinktinė dabar sutiks geriau organizuotas belgų ir slovakų gynybas ir turės žaisti atvirą futbolą norėdama pasvajoti apie bilietą į atkrintamąsias.
Vienintelis šansas atsigriebti liko šiemet blankiai atrodančiai Kroatijai, kurią pirmame mače sutalžė vikresni ispanai, o antrame Zlatko Daličiaus treniruojama ekipa užfiksavo tik lygiąsias su Albanija.
Iki šiol ne vieną sykį nustebinę kroatai šį kartą prieš save turės dar vieną sudėtingą užduotį – įveikti gynyboje solidžią Italiją ir įšokti į kito etapo traukinį.
Tiesa, klausimas ar šiai užduočiai dar pakaks jėgų – kroatų startinio saugų trejeto bendras amžius siekia net 99 metus, o pirmose dvejose rungtynėse greičių skirtumas matėsi plika akimi.
Tekstas: Dominykas Genevičius
Nuotraukos: Scanpix