Kitą savaitę startuosiantis Europos futbolo čempionatas šeimininkei Vokietijai gali tapti puikia proga sugrįžti į pergalių kelią po eilės nesėkmingų pasirodymų didžiausiuose turnyruose.
Juliano Nagelsmanno auklėtiniai atidarymo mačą su Škotija žais jau birželio 14-ąją – kviečiame susipažinti su čempionato šeimininkais ir pirmomis trimis grupėmis, kuriose netrūks pajėgių rinktinių susirėmimų.
A grupė (Vokietija, Škotija, Vengrija, Šveicarija)
Po iškovoto pasaulio čempionų titulo 2014-aisiais, virš Vokietijos futbolo susikaupė pilki debesys – rinktinė tris pastaruosius čempionatus sudegė vos įpusėjus turnyrams.
2018 ir 2022 m. pasaulio taurėje vokiečiai neišėjo iš grupės, o Europos pirmenybėse 2021-aisiais krito aštuntfinalyje.
Praėjusiais metais trenerio kėdę patikėję buvusiam Miuncheno „Bayern“ strategui J. Nagelsmannui, vokiečiai į čempionatą namuose atvyksta su nemenku spaudimu pasiekti rezultatą.
Jaunųjų talentų Jamalo Musialos ir Floriano Wirtzo vedama rinktinė turi daug potencialo puolime, kurį pastaruoju metu pademonstravo draugiškose rungtynėse įveikdama Prancūziją ir Olandiją.
Pastarąjį kartą namų rinktinė Europos pirmenybėse triumfavo lygiai prieš 40 metų – 1984 m. tą padarė prancūzai.
Perrašyti istoriją norintiems vokiečiams pagalius į ratus pirmame etape sieks kišti talentingais futbolininkais galinčios pasigirti rinktinės.
Senojo branduolio vedama Šveicarija su veteranais Granitu Xhaka, Xherdanu Shaqiri, Ricardo Rogriguezu ir Yannu Sommeriu priešakyje dar turi parako patriukšmauti.
Praėjusį kartą iki ketvirtfinalio nužygiavusi rinktinė pastaruoju metu vis dažniau susiduria su problemomis gynyboje, tačiau spragas prie savų vartų gali kompensuoti talentu puolime.
Vengrija artėjančiose pirmenybėse visas viltis dės į „Liverpool“ talentą Dominiką Szoboszlai. Praėjusį čempionatą dėl traumos praleidęs atakuojantis saugas yra didžiausia šalies žvaigždė.
Galiausiai, Škotija savo šansus turėtų vertinti atsargiausiai. Antrą kartą iš eilės į Europos pirmenybes prasibrovusi rinktinė dar nė karto nėra patekusi į atkrintamąsias.
B grupė (Ispanija, Kroatija, Italija, Albanija)
Praėjusiame Europos čempionate triumfavę Italijos futbolininkai B grupėje sulauks rimto pasipriešinimo siekdami apginti titulą.
Luciano Spalletti auklėtiniai į Vokietiją atvyks atsinaujinę – neliko daugelio dar prieš trejus metus rungtyniavusių veteranų, o jų vietą užpildė nauji vardai.
„Mėlynuosius“ į priekį šiame čempionate turėtų vesti tokie futbolininkai kaip Nicolo Barella, Federico Chiesa ir Alessandro Bastoni, visi atliekantys svarbų vaidmenį pajėgiuose Italijos klubuose.
Po dviejų nesėkmingų bandymų patekti į pasaulio pirmenybes, naujoji italų karta sieks atsigriebti ir išbristi iš sudėtingos grupės, kurioje lauks seni pažįstami iš Ispanijos.
Praėjusiais metais Tautų lygos pusfinalyje būtent italus įveikę ispanai vėliau triumfavo turnyre ir trofėjumi pradėjo naujojo trenerio Luiso de la Fuente erą.
Su Ispanijos jaunimo rinktinėmis ne vieną medalį iškovojęs strategas gerai pažįsta daugelį dabartinių pagrindinės komandos futbolininkų, su kuriais Vokietijoje sieks prisiminti auksinius laikus.
Sugrąžinti sirgalius keleriais metais atgal šiemet bandys ir Kroatija, pastaruosiuose dviejuose pasaulio čempionatuose nužengusi iki pusfinalio.
38-erių rinktinės lyderiui Lukai Modričiui tai turėtų būti paskutinis čempionatas su ekipa, tačiau jis vis dar gros pirmu smuiku, nepaisant sumenkusios rolės Madrido „Real“ gretose.
Galiausiai, Albanija. Tobulą atranką sužaidę ir iš pirmosios vietos grupėje į Europos pirmenybes nužengusi rinktinė mažų mažiausiai nenusipelnė tokių burtų, kurie nepalieka daug vilčių galvoti apie atkrintamąsias.
C grupė (Anglija, Serbija, Danija, Slovėnija)
Pastaraisiais metais naujais balsais užriaumoję trys Anglijos liūtai šiemet į Vokietiją atvyksta su pačiais aukščiausiais tikslais.
Įspūdingų talentų Jude’o Bellinghamo, Harry Kane’o, Philo Fodeno ir Declano Rice’o vedama rinktinė turi vieną pajėgiausių sudėčių visame turnyre.
Nors ir treneris Garethas Southgate’as neįkvepia savo taktiniais sprendimais, tokiuose turnyruose kur kas daugiau lemia žaidėjų meistriškumas ir psichologija.
Anglijai pastarajame Europos čempionate kojos sudrebėjo lemiamu metu – baudinių serijoje jie pralaimėjo finalą Londono „Wembley“ stadione Italijai.
Dar kelerius metus aukščiausių kovų patirties įgavę anglų futbolininkai C grupėje sutiks praėjusį sykį pusfinalyje įveiktą Daniją.
Veteranų Kaspero Schmeichelio, Simono Kjaero ir Christiano Erikseno vis dar atstovaujama rinktinė į Vokietiją važiuos dar senuoju vežimu, išskyrus vieną detalę.
Danai daug tikisi iš jaunojo „Manchester United“ puolėjo Rasmuso Hojlundo, jauniausio futbolininko rinktinės sudėtyje, praėjusį sezoną debiutavusio Anglijos „Premier“ lygoje.
Ne ką mažesnį talentą užantyje turi ir slovėnai – šią vasarą daugelio pajėgių klubų geidžiamas „RB Leipzig“ puolėjas Benjaminas Šeško turėtų tapti pagrindiniu rinktinės ginklu.
Jei anglai laikomi užtikrintais ketverto favoritais, tai dėl likusių kelialapių turėtų užvirti neprognozuojama kova.
Į ją sieks įsitraukti ir serbai, kaip ir slovėnai, patekę į Europos pirmenybes pirmą kartą nuo 2000-ųjų ir besiruošiantys puolimo banga nusiplauti kelią į atkrintamąsias.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix