Po prabėgusio Europos futbolo čempionato aštuntfinalio tapo aišku – senasis žemynas turės naujus nugalėtojus, patrauksiančius Italiją iš sosto.
Beviltiškai pirmame atkrintamųjų raunde kritę Luciano Spalletti auklėtiniai neturėjo vaistų Šveicarijos rinktinei, paneigusiai išankstines prognozes ir antrą kartą paeiliui pasiekusiai pirmenybių ketvirtfinalį.
Murato Yakino auklėtiniai dabar testuos vis dar savo pačių žaidime klimpstančius Anglijos futbolininkus, kurie Vokietijoje sutiks pirmą rimtą varžovą savo kelyje.
Įspūdingas šveicarų pasirodymas
Turnyrą pradėję su išvargta pergale prieš Vengriją ir lygiosiomis su Škotija, šveicarai įjungė aukštesnę pavarą ir jau sustabdė tiek šeimininkus vokiečius, tiek italus.
Įspūdingo kapitono Granito Xhakos vedama rinktinė demonstruoja puikiai organizuotą futbolą ir supažindina Europą su naujomis žvaigždėmis, tokiomis kaip „Bologna“ klubo krašto puolėjas Danas Ndoye.
Jei ne paskutinę minutę įmuštas vokiečio Niclaso Fullkrugo įvartis, išlyginęs rezultatą grupės mače, šveicarai šiuo metu ruoštųsi kovai su ispanais, tačiau dabar jų lauks vis dar neįtikinanti Anglija.
G. Southgate’o ekipa tik po pratęsimo aštuntfinalyje palaužė slovakų pasipriešinimą ir turės pademonstruoti kur kas aktyvesnį futbolą norėdami pratęsti kelionę link finalo, kuris šiemet ir vėl atrodo pasiekiamas ranka.
Aštuntfinalyje per save įvartį įmušęs ir didvyriu tapęs Jude Bellinghamas kartu su rezultatą persvėrusiu Harry Kane’u kol kas yra vieninteliai anglų futbolininkai pasižymėję pirmenybėse – „Trys Liūtai“ puolamojo rezervo dar turi į valias.
Vis dar tušti prancūzai
Tą patį būtų galima pasakyti ir apie Prancūzijos rinktinę, vis dar laukiančią savo pirmojo įvarčio iš žaidimo – Didier Deschampso auklėtinius į kitą etapą pasiuntė belgo Jano Vertongheno smūgis į savus vartus.
Sunku patikėti, kad paskutinių dviejų pasaulio čempionatų finalininkai prancūzai dar neturi nė vieno tikslaus smūgio savo sąskaitoje, išskyrus Kyliano Mbappe įmuštą baudinį paskutinėse grupės rungtynėse su Lenkija.
Puolimo variklių niekaip neužkuriantys ir progas švaistantys „Les Bleus“ aštuntfinalyje sutiks Portugalus, kurie taip pat kol kas nesikloja lengvo kelio antrojo titulo link per pastaruosius tris Europos čempionatus.
Roberto Martinezo treniruojama ekipa tik po baudinių serijos įveikė kelias realias progas iššvaisčiusius slovėnus ir gali dėkoti fortūnai, dar neužbaigusiai jų kelionės Vokietijoje.
Pirmojo savo įvarčio vis dar tyko ir puolimo lyderis Cristiano Ronaldo, kurio ašaros apskriejo pasaulį po pramušto baudinio aštuntfinalio akistatoje.
Ankstyva favoritų dvikova
Jei portugalai ir prancūzai savo geriausio futbolo dar nežaidžia, visiškai kitokia situacija yra Vokietijos ir Ispanijos stovyklose.
Po paskutinio vokiečių triumfo didžiajame turnyre praėjo 10 metų, o po ispanų pastarojo trofėjaus – 12. Ši vasara, atrodo, kažkuriai iš futbolo milžinių gali ir vėl tapti pergalinga.
Dvi geriausią čempionato futbolą demonstruojančios rinktinės nuvilti gali tik dėl vieno aspekto – per ankstyvos akistatos, įvyksiančios antrajame atkrintamųjų raunde.
Žvelgiant į pirmuosius ketverius komandų mačus, ispanų ir vokiečių komandos įtikina labiausiai, o atjaunėjusios sudėtys kol kas demonstruoja akiai patrauklų ir progų kupiną futbolą.
Aštuntfinalio mače su Sakartvelu ispanai praleido pirmąjį savo įvartį čempionate – iki tol Luiso de la Fuente auklėtiniai žaidė be klaidų ir lengvai susidorojo su iš pirmo žvilgsnio klampia grupe.
Savo ruožtu vokiečiai, pakylėti saugo Jamalo Musialos įspūdingo žaidimo, į namų čempionatą atkeliavo su didžiausiais lūkesčiais ir kol kas juos pateisina – aštuntfinalyje 2:0 peržengė Danijos barjerą.
Atakuojančio futbolo fiesta
Galiausiai, daug progų ir įvarčių turėtų pasiūlyti ketvirtfinalio akistata tarp Olandijos ir Turkijos – abi rinktinės pirmame atkrintamųjų raunde pademonstravo aukšto tempo futbolą.
Atsitiesusi po gniuždančių klaidų mače su Portugalija, Turkijos gynyba suspindėjo aštuntfinalio mače su Austrija ir sustabdė Ralfo Rangnicko auklėtinių žygį.
Netikėtai turkų gretose dviem įvarčiais iššovė centro gynėjas Merihas Demiralis, o paskutinę minutę savo liniją išvalęs vartininkas Mertas Gunokas tapo mačo didvyriu.
Savo ruožtu olandai pasismagino prieš rumunus – sutriuškino varžovus trijų įvarčių persvara ir atrado išreikštą puolimo lyderį – jau prie keturių rezultatyvių atakų prisidėjo „Liverpool“ atstovas Cody Gakpo.
Apie potencialiai rezultatyvias rungtynes gali sufleruoti ir pastarieji komandų tarpusavio rezultatai.
Atrankoje į 2022 m. pasaulio pirmenybes susitikusios Olandijos ir Turkijos rinktinės sužaidė dvi stulbinančios spartos rungtynes – turkai pirmąjį mačą laimėjo 4:2, o olandai namuose atsakė pergale 6:1.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix