Praėjusiais metais FIFA atliktas tyrimas atskleidė, jog Anglijos „Premier“ lygoje rungtyniauja daugiau užsienio futbolininkų negu bet kuriame kitame Europos čempionate – apie 70 procentų. Be abejo, tokio proporcingumo priežastis – vietinių talentų stygius. Dažnai perspektyvūs šalies futbolininkai iškeičia tėvynę į žaidimą svetur, tad panagrinėkime šio pasirinkimo priežastis.
Kaip rodo pastarosios tendencijos, jaunieji Anglijos futbolininkai linkę traukti į Vakarų Europą – talentai vis dažniau renkasi Vokietijos „Bundesliga“ pirmenybes. Šio reiškinio kaltininku iš dalies tapo atgimęs Leipcigo „Red Bull“ klubas.
Nuo pat 2009-ųjų metų, kuomet ekipa buvo įkurta, vadovai bei savininkai siekė įdiegti sistemą, paremtą jaunų futbolininkų tobulėjimu. Tiltą į Angliją sėkmingai dirbusiai ekipai nutiesė 2016-aisiais Paulas Mitchellas. Prieš tai patirties turėjęs su „Southampton“ bei „Tottenham“, į Leipcigą atvykęs anglas rūpinasi ekipos futbolininkų įsigijimais. Būtent šis žmogus į „Tottenham“ atvedė Dele Alli bei „Southampton“ ekipai rekomendavo įsigyti Sadio Mane.
Mitchello žinių bagažas apie Anglijos talentus – milžiniškas, o vienas pastarųjų jo darbų buvo šių metų sausį į Vokietiją priviliotas saugas Ademola Lookmanas. Tuometinis anglo treneris „Everton“ klube Samas Allardyce‘as stebėjosi, jog Lookmanas buvo itin kategoriškas ir atsisakė visų pasiūlymų, kad tik galėtų priimti Leipcigo sutartį.
Atvykęs anglas iš karto prisistatė išplėšdamas pergalę rungtynėse su Gladbacho „Borussia“ bei tapo pirmuoju anglu Vokietijoje, įmušusiu įvartį po Oweno Hargreaveso, kuris tai paskutinį kartą padarė 2005-aisiais.
Eksperimentams laiko nėra
Nors šį sezoną užsienyje sėkmę bandančių anglų skaičius sumažėjo, lyginant su praėjusiu sezonu, žinomų pavardžių netrūksta. Be abejo, iš Dortmundo „Borussia“ niekur nedingo kvietimo į vyrų rinktinę jau sulaukęs aštuoniolikmetis saugas Jadonas Sancho, taip pat Vokietijoje šį sezoną laimę bando „Arsenal“ priklausantis Reissas Nelsonas bei buvęs „Tottenham“ narys Keananas Bennettsas. Kiek piečiau – Italijoje bei Prancūzijoje – rungtyniauja puikiai vertinami Jonathanas Panzo bei Rolando Vieira.
Kai kurie iš aukščiau paminėtų futbolininkų užsienyje rungtyniauja tik nuomos pagrindais, tačiau Sancho, Panzo bei Vieira šaknis žada įleisti svetur.
Ko gero, pagrindinė futbolininkų migracijos priežastis – itin intensyvi „Premier“ lyga. Įvairiems bandymams ir jaunimo integravimui lygoje laiko nėra, kadangi bent menkiausios klaidos treneriams greitai gali kainuoti kėdę.
Klubai renkasi patikrintą variantą – nusipirkti savo vertę Prancūzijoje ar Ispanijoje įrodžiusį žaidėją, dažniausiai permokėti už jį bei leisti pinigais apdovanotiems užsienio klubams toliau sėkmingai investuoti į savo futbolo akademijas bei palaikyti šį besitęsiantį reiškinį.
Žaidybinio laiko negaunantys Anglijos talentai keliasi rungtyniauti svetur nuomos pagrindais, tačiau atsiranda drąsuolių, kurie nepabūgsta pasirašyti ilgalaikio kontrakto užsienyje. Taip neseniai pasielgė Jadonas Sancho, Jonathanas Panzo bei Keananas Bennetsas. Vienam jų pasisekė su kaupu.
Šį sezoną Dortmundo „Borussia“ pirmoje komandoje įsitvirtinęs Jadonas Sancho pasirūpino, jog jo pavardę linksniuotų visas pasaulis. Praėjusią savaitę anglas užregistravo jau devintą rezultatyvų perdavimą sezone bei šioje statistikos grafoje pirmauja ne tik Vokietijoje, bet ir stipriausiose Europos lygose. Sancho išvykimo iš Anglijos grando „Manchester City“ priežastis – noras rungtyniauti aukščiausiame lygyje. Suprantama, jog eksperimentams „City“ laiko neturi bei pasireikšti jaunimui leidžia retai, tad anglas kito pasirinkimo neturėjo.
Iki įsigijimo iš „Man City“, „Borussia“ Sancho stebėjo trejus metus, o atvykus jam paruošė idealią vietą bei numerį klube – septynetu pažymėtus marškinėlius anglas perėmė iš Ousmane Dembele, palikusio klubą po šimtamilijoninio perėjimo į „Barcelona“.
Septyniolikmečio Jonathano Panzo istorija – kiek kitokia. Kartu su Sancho nugalėjęs U17 pasaulio pirmenybėse, gynėjas liepą dar priklausė Londono „Chelsea“ ekipai, tačiau išvyko susižavėjęs Prancūzijos pirmenybėse rungtyniaujančio „AS Monaco“ klubo vizija. Ekipos strategas Leonardo Jardimas jau pagarsėjo kaip ne vieną talentą išugdęs treneris, o Panzo sprendimą palikti „Chelsea“ paspartino ir buvusio Anglijos klubo sporto direktoriaus Michaelo Emenalo persikėlimas į Monaką. Neabejotina, jog gynėjas priėmė puikų sprendimą – į „Chelsea“ grįžti dar suspės, o Prancūzijoje tikrai netaps nesibaigiančios nuomos sistemos įkaitu.
Karščiausiu anglišku importu Vokietijoje šią vasarą tapo Londono „Tottenham“ dėl vietos kovoti nepanoręs saugas Keananas Bennettsas. Vokiškų šaknų turintis krašto futbolininkas ankstesnėje karjeros stadijoje netgi žaidė už pastarosios šalies nacionalinę rinktinę, tačiau galiausiai pasirinko anglišką pasą.
Į Menchengladbacho „Borussia“ persikėlęs devyniolikmetis dėl savo žaidimo ir stipriosios kairės kojos jau vadinamas naujuoju Garethu Bale‘u, o praėjusį sezoną įmuštų devynių įvarčių antroje „Premier“ lygoje pakako, jog Vokietijos klubo vadovai būtų įtikinti.
Legendų pėdomis
Jei klubai Vokietijoje tik pradeda integruoti atvykėlius iš Anglijos į šalies futbolo sistemą, tai Italijos ekipos turi gilią šio proceso tradiciją. Aukščiau paminėtas saugas Ronaldo Vieira pasirinko patikrintą kelią – šią vasarą paliko „Leeds United“ bei persikėlė į Genujos „Sampdoria“ klubą. Anglas pasekė tolimoje praeityje klube rungtyniavusių tautiečių pėdomis – Trevoras Francis, Lee Sharpe, Davidas Platt – visi šie anglai XX-ojo amžiaus pabaigoje vilkėjo mėlynus „Sampdoria“ marškinėlius.
Vieira į Genują atvyko iš „Leeds“ pirmosios komandos bei naujoje darbovietėje pakeis iš „Arsenal“ įsigytą Lucasą Torreirą. Nors praėjusio sezono pabaigoje pasirašė naują ketverių metų kontraktą, žaidimas „Championship“ anglui nesukėlė didelio susižavėjimo, o ir pats klubas džiaugėsi Vieiros pardavimu, mat už saugą gauti aštuoni milijonai eurų itin pataisė „Leeds“ finansinę padėtį.
Kito pasirinkimo nėra
Turbūt dažniausia Anglijos talentų išvykimo priežastis – masiškos nuomos sistemos. Išgirdus šį žodį, į galvą pirmiausiai šauna Londono „Chelsea – ekipa, futbolininkams nepaliekanti jokio kito pasirinkimo, kaip kelis sezonus iš eilės praleisti nuomos pagrindais svetur bei bandyti įrodyti savo vertę.
Olandijoje jau įrengęs savo futbolo akademiją – Arnhemo „Vitesse“ – Londono klubas kas sezoną masiškai išnuomoja futbolininkus į visas pasaulio šalis, o keli iš jų po sėkmingų metų ten ir įleidžia šaknis. Vieni pastarųjų pavyzdžių – Jackas Corkas bei Ryanas Bertrandas.
Atitinkamai „Burnley“ bei „Southampton“ ekipose užsirekomendavę futbolininkai puikiu žaidimu laikinas darbovietes pavertė namais, kuriuose anglai sėkmingai rungtyniauja iki šiol. Neabejotinai juos galima įvardinti kaip sėkmingus nuomos sistemos produktus, kadangi iki šiol žaidžia Anglijoje bei abu yra sulaukę kvietimo į nacionalinę rinktinę.
Visgi skolintojų planai greitu metu gali būti sujaukti. FIFA planuoja apriboti išnuomotų futbolininkų skaičių iki aštuonių, tad tai būtų nemenkas smūgis „Chelsea“ ekipai, kuri šiais metais jau išsiuntė daugiau negu 40 žaidėjų stažuotis svetur bei turėtų rimtai svarstyti tolimesnę futbolininkų ateitį.
Galbūt klajokliai sulauks šanso Anglijoje?
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Scanpix