Ar turėtumėte vaikščioti kiekvieną dieną? Ar vienas ilgas pasivaikščiojimas geriau nei keli trumpesni? Ir kokiu greičiu reikia vaikščioti, kad jūsų pasivaikščiojimas būtų laikomas treniruote? Į šiuos ir daugiau klausimų atsakysime, sugriaudami ir patvirtindami kai kuriuos su ėjimo treniruotėmis susijusius mitus.
Mitas: nueiti 10 000 žingsnių per dieną yra idealu
Daugelis žmonių laiko 10 000 žingsnių per dieną ėjimo treniruotės etalonu, tačiau šis skaičius iš tikrųjų atsirado kaip rinkodaros kampanijos dalis. Vėliau atliktų tyrimų metu nustatyta, kad nėra įtikinamų mokslinių įrodymų, jog šis skaičius yra idealus tikslas, siekiant geresnės sveikatos, nei mažesnis kasdienis žingsnių skaičius. Tačiau faktas, be abejonės, yra tai, kad kuo daugiau žingsnių – daugiau naudos jūsų sveikatai.
Faktas: vaikščiojimas padeda imuninei sistemai ir virškinimui
Vaikščiojantys žmonės rečiau serga peršalimo ligomis, nes sportas stimuliuoja imuninę sistemą. Remiantis „British Journal of Sports Medicine“ paskelbtu tyrimu, žmonės, kurie nurodė besimankštinantys penkias ir daugiau dienų per savaitę, kvėpavimo takų ligomis serga vidutiniškai 43 proc. rečiau, nei tie, kurie visai nesportuoja. Tyrimas parodė, kad net 20 min. mankštos per savaitę mažina tikimybę susirgti.
Sporto metu padidėjęs kraujo tekėjimas taip pat skatina jūsų virškinamąjį traktą. Pavyzdžiui, viename nedideliame tyrime nustatyta, kad vaikštant ir geriant vandenį, virškinama geriau nei vartojant virškinamąjį gėrimą.
Mitas: vaikščiojimas gali išgydyti depresiją ir nerimą
Dauguma mankštų yra susijusios su nauda psichinei sveikatai, tačiau daugeliu atvejų vien tik sportas negali išgydyti klinikinio sutrikimo. Žinoma, sportas tikrai veikia nuotaiką gerąja prasme, nes suintensyvėjusi kraujotaka smegenyse gamina daugiau endorfinų, kitaip vadinamų laimės hormonais.
Mitas: bėgimas visada pranašesnis už ėjimą
Sveikiau bėgioti ar vaikščioti? Žiūrint, koks jūsų tikslas. Jei norite sustiprėti ir pagerinti kraujotaką bei deguonies pasisavinimą, bėgimas yra geresnė priemonė. Jei norite sumažinti kraujospūdį, geriau jaustis ar išsimiegoti, tam labiau tinka vaikščiojimas.
Tyrimai rodo, kad vidutinis ar intensyvus vaikščiojimas gali sumažinti aukšto kraujospūdžio, didelio cholesterolio kiekio ir diabeto riziką, kai išeikvojama tiek pat energijos, kiek bėgiojant.
Mitas: neturėtumėte vaikščioti kiekvieną savaitės dieną
Kadangi vaikščiojimas yra mažo intensyvumo pratimas, galite vaikščioti kiekvieną dieną.
Tačiau, jei tikrai stengiatės suteikti sau maksimalią naudą, naudinga į savo kasdienybę įtraukti kitas mankštas, pvz., važinėjimą dviračiu ar plaukimą.
Faktas: norėdami sudeginti daugiau kalorijų, turite vaikščioti greičiau
Bet kokia fizinė veikla degina kalorijas, tačiau kuo intensyviau treniruositės, tuo daugiau kalorijų sudeginsite. Jei jūsų tikslas yra numesti svorio, jums reikės vaikščioti intensyviau arba ilgiau, nei pasirinkus intensyvesnį sportą. Norint vaikščiojant sudeginti daugiau kalorijų, galite išbandyti intervalinį ėjimą, kai keičiamas ėjimo greitis.
Mitas: turite nuolat vaikščioti 30 minučių, kad pamatytumėte naudą sveikatai
Paplitusi klaidinga nuomonė, kad mankšta yra efektyvi, jei vaikštote bent 30 min. Tiesa ta, kad galite suskirstyti savo pasivaikščiojimus į mažesnius segmentus ir vaikščioti nuo 5 iki 10 min. kelis kartus per dieną ir vis tiek gauti tą pačią naudą, kaip vaikštant 30 min. kartą per dieną.
Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: everydayhealth.com
Iliustracijos: pexels.com