Kreipėmės į Lietuvos plento ir treko dviratininką, olimpietį Tomą Vaitkų, kad pasidalintų savo nuomone, kas svarbiausia pradedant dviračių sezoną. Patarimai naudingi ir įdomūs. Kviečiame skaityti.
Tomai, kaip patartumėte parengti dviratį sezono pradžiai? Į kokius dalykus būtina atsižvelgti, kad nebūtų rizikuojama traumomis ar dviračio gedimu?
Dviračio parengimas nėra kažkuo ypatingas. Svarbiausia, aišku, sutvarkyti stabdžius, kad dviratis stotų, kada reikia. Taip pat reikia peržiūrėti ir sutepti ratų guoliukus, vairo koloneles, centrinę ašį. Jeigu reikia, pakeisti atitarnavusias dalis. Po profilaktikos važiuojant turi nesijausti diskomfortas, niekas neklibėti ir nebildėti.
Ar iš esmės skiriasi plento, miesto ir kalnų dviračio parengimas sezonui?
Visiškai niekuo nesiskiria, nes dviratis turi jums tarnauti ir miške, ir mieste, ir lengvai pasivažinėjant, ir sunkiai sportuojant. Visi žinome, kad jei kažkas bilda, kliba, ūžia ar cypia ir trukdo jums važiuoti, tai tikrai nepastūmės jūsų kitą dieną vėl sėsti ant dviračio (šypsosi).
Pakalbėjome apie techniką, o dabar pakalbėkime apie dviratininkus. Nuo kokių atstumų reiktų pradėti sezoną žmogui, kuris nėra profesionalas ir žiemos sezoną praleido sėsliai?
Jei kalbame tik apie paprastą pasivažinėjimą ar dviračio kaip transporto priemonės naudojimą nuvažiuoti iš taško A į tašką B, tai specialiai rengtis tam nereikia. Jei kalbame apie sportą, tada patarčiau pirmiausia isigyti pulsometrą, kuriuo turite stebėti savo širdies darbą, kad nebūtų viršijamas pulsas. Saugiausia riba pradedančiajam yra iki 140 dūžių per minutę ir ne daugiau. Iš pradžių daug kam atrodys, kad tai nesąmonė ir taip važiuoti yra per lėta, bet jei taip važiuosite kas dieną savaitę, dvi, tris – nepraėjus nė mėnesiui pamatysite didžiulį tiek savijautos, tiek greičio skirtumą. O kas nori užsiimti dar rimčiau, siūlyčiau susirasti patikimą trenerį ar dviračių akademiją, kur jums bus sudaryta programa ir būsite prižiūrimas profesionalų. Aš asmeniškai siūlau sportuoti su galva. Stebėkite savijautą – jūsų organizmas pats pasakys, kokie krūviai jam tinkami.
Ar sportinė apranga daug lemia? Kaip reikia teisingai apsirengti?
Iš tiesų, apsirengimas dviračių sporte labai svarbu. Apranga turėtų būti ne tik patogi, bet ir funkcionali. Teisingas apsirengimas neretai prisideda prie geresnio rezultato. Man, kaip profesionaliam dviratininkui, svarbu ne tik funkcionalumas, tačiau ir įvaizdis. Jei turiu galimybę apsirengti ne komandinę aprangą, renkuosi ryškius, dėmesį atkreipiančius drabužius. Šiemet turėjau galimybę aprangą ne tik išsirinkti, bet ir prisidėti prie paties produkto vystymo. Šiemet kartu su Thermowave komanda sukūrėme pirmają Lietuvoje profesionalią dviratininkų aprangą. Kartu išvystėme funkcionalų dizainą su lietuviškais motyvais. Procesas nebuvo paprastas, bet rezultatu esu be galo patenkintas.
Dauguma žmonių mina dviračio pedalus savo malonumui. O ką patartumėte žmogui, norinčiam pirmą kartą išbandyti save dviračių maratone ar lenktynėse? Nuo kokių varžybų, jūsų nuomone, būtų saugu pradėti?
Varžybos Lietuvoje šiuo metu yra tikrai visiems prieinamos ir galima dalyvauti beveik visose kalnų ar plento dviračių varžybose. Iš pradžių siūlau pradėti nuo silpnesnės grupės ir užsibrėžti tikslą ne laimėti ar kentėti iš paskutiniųjų, o paprasčiausiai dalyvauti ir pasiekti finišo liniją. Taip jūs pradėsite labiau savimi pasitiket, pamatysite, kad greitis ir distancijos lenktynėse jūsų negąsdina, o ilgainiui įsivažiuosite ir pradėsite jausti malonumą. Patys nepastebėsit, kaip gerėja jūsų sportinė forma ir važiavimo technika.
Pakalbėkime apie jus: šiais metais tapote Alžyre vykusių trijų dienų „Tour International de Constantine“ (2.2 kategorija) lenktynių lyderiu. Kokie dar tikslai šiais metais?
Artimiausias startas laukia Tour of Azerbaijan, o vėliau bus matyti, kur ir kaip, nes dar nežinau, kaip atsigausiu po gautos traumos Alžyre.
Ar turite mėgstamiausias lenktynes, trasas? Ir kokios, jūsų manymu, sunkiausios?
Mėgstamiausios trasos yra tos, kurios yra sunkiausios ir kuriose susirenka patys stipriausi pasaulio dviratininkai. Tada visas pasaulis stebi lenktynes ir kiekvienas dviratininkas nori parodyt viską, ką gali, kad nenuviltų savo gerbėju ir komandos draugu.
Ar plento dviratininkai įdomumo dėlei kartais dalyvauja MTB (kalnų dviračių) varžybose? Jeigu taip, ar pačiam nekilo minčių tą padaryti?
Žinoma, dalyvauja ir gan dažnai. Daugelis žymių plento dviratininkų yra atėję iš MTB ar BMX ar kitos dviračių sporto kategorijos ir dalyvauja aukščiausiu lygiu. Aš pats esu dalyvavęs ne viename MTB maratone Baltijos šalyse ir, jei gerai atsimenu, 2013 metais tapau XC Lietuvos čempionu (juokiasi).
Ačiū už poklabį.
Tekstas: Sportland Magazine
Nuotraukos: Thermowave