Vokietijos pramonės mieste įsikūrusią komandą jau spėjo pamilti daugelis neutralių futbolo aistruolių, tačiau prieš keletą metų jos galėjo ir nelikti – ėmė slėgti įvairios problemos, „Borussia“ atvedusios iki išnykimo ribos.
Paradoksalu, tačiau Vokietijos grando nuosmukis prasidėjo po neabejotinai sėkmingiausio, „Aukso amžiumi“ vadinto, 1990 – 2000 metų periodo. Per šiuos dešimt sezonų „Borussia“ iškovojo du „Bundesliga“ titulus bei prestižinį Čempionų lygos trofėjų 1997-aisiais, kelyje link nugalėtojų vardo išmetę žvaigždžių perpildytas „Manchester United“ bei „Juventus“ ekipas – vokiečiai šioms komandoms nenusileido nei savo žaidimu, nei futbolininkų kovingumu, tačiau už aikštės ribų klubus skyrė didžiulė pinginė praraja. Žinoma, taip yra ir iki šiol, tačiau šio tūkstantmečio pradžioje klubui buvo ypatingai sunku.
Dėl prastos „Borussia“ atstovų vadybos, ekipa 2000-aisiais atsidūrė akcijų biržoje, tapdama pirma ir kol kas paskutine tokia komanda Vokietijoje – 80 procentų akcijų susirinko fanai, kuriems ši dalis priklauso ir iki šiol. Atrodė, jog tai – puikus sprendimas, mat po dviejų metų Dortmundo ekipa dar kartą iškovojo stipriausio Vokietijos klubo titulą. Vis tik, 2003 metais paaiškėjo, jog klubo akcijų pardavimas nepasiteisino – akcininkai nesutarė finansiniais klausimais, o iš užsienio atvykę futbolininkai Vokietijoje uždirbdavo kosmines pinigų sumas neatpirkdami šių pinigų pasirodymais futbolo aikštėje. Taip sau paišlaidauti leidusi ekipa įklimpo į skolas, grėsė bankrotas.
Dalį skolų padengti teko drastiškai: stambaus masto Vokietijos verslininkui Florianui Hommui parduotas „Borussia“ priklausęs didžiausias šalyje stadionas – „Westfalenstadion“, taip pat ekipa sulaukė pagalbos ir iš principinio savo varžovo – Miuncheno „Bayern“. „Bavarai“ 2003 metais ėmė gelbėti skęstantį „BVB“ laivą paskolindami 2 mln. eurų padengti nesumokėtoms futbolininkų algoms. Per du mėnesius skolų žaidėjams ir „Bayern“ atsikratyta ir klubas vėl galėjo atsikvėpti. Greitu metu susigrąžintas ir stadionas – išsimokėtinai perpirktas iš to pačio Hommo.
Kai jau atrodė, kad klubas nebepatirs finansinio fiasko, kaip kad buvo 2003-iaisiais, po dviejų metų istorija kartojasi – „Borussia“ vėl pristigo lėšų. Nebeišgalintys kiekvieną mėnesį mokėti už namų aikštę, vokiečiai ėmė jai ieškoti remėjų. Į pagalbą atėjo draudimo kompanija „Signal Iduna“, kurios vardu buvo pervadintas didžiausias Vokietijos stadionas. Galutinai išsprendus šį klausimą, teko susirūpinti ir klubo situacija futbolo aikštėje. Sezonas po sezono „BVB“ nuosekliai smuko turnyrinėje lentelėje, kol 2007-08 metais pasiektas prasčiausias finišas per paskutinius 30 metų – 13 vieta galutinėje „Bundesliga“ rikiuotėje. Tuomet prasidėjo masinis komandos egzodas – klubą sezono pabaigoje paliko didžiają savo karjeros dalį Dortmunde praleidę futbolininkai Tomašas Rosicky, Christophas Metzelderis bei Davidas Onkodoras.
Dėl prasto pasirodymo komandai teko keisti ir vyriausiąjį trenerį – „Borussia“ ėmė vadovauti vokietis Jürgenas Kloppas; kaip žinote, nuo šios rokiruotės prasidėjo dar vienas vokiečių klubo pakilimas. Prieš tai septynerius metus „Mainz“ klube dirbęs vokietis garsėjo savo uosle naujiems futbolo talentams, o tai jis įrodė ir Dortmunde – į komandą pasikvietė beveik niekam nežinomus futbolininkus, kurie šiandien – aukščiausio lygio žvaigždės.
Žymiausi Kloppo pirkiniai:
- Marco Reusas – 17 mln. eurų
- Pierre‘as-Emerickas Aubameyangas – 13 mln. eurų
- Ilkay‘us Gündoganas – 5,5 mln. eurų
- Robertas Lewandowskis – 4,7 mln. eurų
- Nevenas Subotičius – 4,5 mln. eurų
- Matsas Hummelsas – 4,2 mln. eurų
- Svenas Benderis – 1,5 mln. eurų
- Lukašas Pisczekas – nemokamai
- Shinji Kagawa – nemokamai
Per Kloppo erą klubas iškovojo du „Bundesliga“ titulus iš eilės bei po pratęsimo Čempionų lygos finale nusileido savo buvusiam gelbėtojui Miuncheno „Bayern“. Tiesa, šis puikus periodas Dortmundui netruko taip ilgai kaip „Aukso amžius“ – 2015 metais po septynerių metų darbo klube treneris paskelbė nebepratęsiąs sutarties su klubu. Netikėtai Kloppą netruko pakeisti kitas daug žadantis strategas – taip pat vokietis Tomasas Tuchelis, gerokai per pirmuosius du metus atjauninęs komandą.
Komandą papildė būrys jaunų talentų, kai kurie dar nė nespėję apšilti kojų stipresnėse lygose, nei, tarkime, Švedijos ar Danijos čempionatai, iš kur, atitinkamai, atvyko jaunieji Aleksanderis Isakas bei Emre Moras. Ar šis Tuchelio projektas pavyks, kol kas galime tik spėlioti. Viena tikrai aišku – su tokia fanų baze, kokią turi Dortmundas, išnykimas ar bankrotas šiam klubui negresia.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Getty Images