2017 metais bėgimo renginių organizatorius ir entuziastas Arvydas Gintauskas sugalvojo itin įdomią naujieną Lietuvos bekelės („trail“) bėgimo padangėje. Jis surengė pirmąjį „Trail Kuršių Nerija“ bėgimą gražiausiais Neringos takais ir miškais, o jame sudalyvavo 81 sportininkas.
Turbūt jam pačiam sunku patikėti, bet praėjusiais metais „Trail Kuršių Nerijos“ bėgime vien užsieniečių buvo beveik 100, o iš viso užsiregistravo apie 1200 dalyvių. Iš kuklaus pirmojo bėgimo šis renginys užaugo iki kone visą parą trunkančios sporto ir aktyvaus gyvenimo fiestos, o šių metų spalio 14 dieną laukia dar neregėti atstumai ir nematyti iššūkiai. Turbūt niekas nenustebs, jei dalyvių augimo tendencijos nepasikeis.
„Noriu pabrėžti, kad „Trail Kuršių Nerija“ renginys nėra tik bėgimas. Tai – aktyvaus laisvalaikio festivalis visai šeimai. Varžybų centre, kuomet dalyviai išbėga į pasirinktas trasas, netrūks pramogų tiek bėgikų palaikytojams, tiek tiems, kurie nedalyvauja ilgiausiose distancijose. Čia vėl lauks sporto užsiėmimai, paskaitos apie aktyvų gyvenimą bei sveikatingumą, pokalbiai su sportininkais“, – kalbėjo organizatorius.
Šių metų „Trail Kuršių Nerija“ bėgimas siūlo tiek daug skirtingų bei įvairių distancijų, kad tiesiog neįmanoma neišsirinkti sau tinkančios. O bėgti nuostabios gamtos apsuptyje, ošiant pušynams, klausantis bangų mūšos arba atrandant dar nematytus Kuršių Nerijos „perlus“ atsisakyti išties yra sudėtinga.
Pirmą kartą šio renginio istorijoje vyks išties įspūdingas – net 104 km bekelės ultramaratonas. Įdomu tai, kad tokios distancijos atsiradimą iš esmės lėmė patys sportininkai. Jau įprastu tapęs 70 km ultra bėgimas Kuršių Nerijoje kaitino bėgikų kraują ir vertė organizatorius pagalvoti apie galimybę surinkti visą 100 km atstumą.
Ir organizatoriams pavyko – šiemet maksimalių išbandymų ištroškusiems bėgikams bus paruošta 104 km trasa. Nors Kuršių Nerijoje, kaip ir visoje Lietuvoje, nėra didelių kalnų, per visą distanciją bėgikai surinks 1150 m vertikalaus pakilimo.
Šiemet liks ir 70 km trasa, o taip pat galima rinktis 50, 42, 30, 21, 10 km distancijas. Patys jauniausi dalyviai galės pasivaržyti bei pasimėgauti 2 km trasa.
„Trail Kuršių Nerija“ į savo renginį kviečia ne tik bėgikus, bet ir žygeivius. 10, 21, 30 ir 42 km distancijas galima įveikti pėsčiomis.
Norintiems dar daugiau nuotykių ir galbūt naujų potyrių – spalio 14-osios vakarą vyks 10 ir 21 km naktiniai bėgimai. Juose bėgti tamsoje teks su žibintais. Verta pažymėti, kad kiekvienoje distancijoje yra ribojamas dalyvių skaičius, todėl verta paskubėti užsiregistruoti.
„Belaukiant paskutinių 104+ km bėgimo dalyvių po pokalbių su sportininkais lauks smagus renginio uždarymas „RedBull“ vakarėlis su muzika, šviesiomis ir judesiu. Žinoma, jeigu kažkam dar likę jėgų po bėgimo, – šypsojosi A. Gintauskas. – Kiekvienais metais po varžybų gauname šimtus padėkos žinučių, kad viskas buvo tiesiog tobula, oras kaip užsakytas, trasos įdomios, gražios, maitinimo punktai pilni įvairiomis, savanoriai mielai padeda ir pralinksmina kai būna sunku. Sieksime nenuvilti ir šiais metais“
Nenuostabu, kad nemažai dalyvių „Trail Kuršių Nerija“ bėgimą laiko geriausiu tokio tipo renginiu mūsų šalyje.
Istorija su rodyklėmis ir prašymas gyventojams
Toks sparčiai augantis renginys su tokiomis įspūdingomis distancijomis reikalauja didelio organizatorių atsidavimo. Juolab, kad jis rengiamas ypatingoje ir saugomoje Lietuvoje vietoje – Neringoje. Dėl pakankamo pasiruošimo laiko ir registracija baigsis dar likus beveik mėnesiui iki pačio renginio – rugsėjo 17 dieną.
Renginio organizatoriai pasigenda didesnės pačių Neringos gyventojų ar lankytojų kultūros. Štai praėjusiais metais organizatoriai beveik penkias dienas žymėjo trasas, viso – apie 100 km. Buvo panaudota daugiau nei 4000 rodyklių. Prieš pat renginį kolegos tikrino žymėjimus ir buvo gauta informacija, kad žymėjimai nurinkti bent keliose atkarpose. Dėl to paskutinės valandos iki varžybų starto organizatoriams tapo tikru galvos skausmu.
Prie renginio prisidėjęs vienas iš kolegų su savimi turėjo kažkiek rodiklių ir atkarpa nuo Juodkrantės buvo sutvarkyta. Patys organizatoriai, jau likus vos porai valandų iki pirmojo starto, buvo priversti retinti žymėjimus Juodkrantėje, susirinkti rodykles ir sutvarkyti ruožą Alksnynėje.
„Stresas buvo itin didelis, nes jau turėjau išleisti dalyvius į naktines trasas, kurios kaip tik driekėsi iki Juodkrantės ir atgal. Susitvarkius pasidarė šiek tiek lengviau, bet netrukus gavau informaciją, kad trūksta žymėjimų 28 km atkarpoje nuo Nidos iki Pervalkos. Ten startas turėjo būti tik kitos dienos rytą nuo 8 val., todėl puoliau skambinti reklamos gamintojams ir išmaldavau pasilikti penktadienį po darbo ir atspausdinti dar 1000 rodyklių“, – prisiminė organizatorius.
Dar vienas organizatorių kolega su vaiku sėdėjo pas gamintojus ir iškart karpė rodykles, kurias turėjo vežti į Kuršių Neriją. 3 valandą nakties trys organizatoriai kėlėsi ir važiavo tvarkyti žymėjimo.
„Naktis pasitaikė puiki, pilnatis švietė, tad miške buvo gan jauku. Mes bėgte, kiek įmanoma, sudėjome naują žymėjimą ir spėjau dar atvykti į startą būtent prieš paskelbimą. Kai žinai, kad jau nieko nebegali pakeisti ir kaip bus taip bus, ramia širdimi išleidau 70 km ultra bėgimo dalyvius į miškus. Žinoma, visi privalėtų turėti trasos GPX savo telefonuose ar laikrodžiuose kad nepasiklystų, bet toks bėgimas yra labai varginantis, nes technika miškuose atsilieka ir iš bėgimo lieka pasivaikščiojimas bei orientavimasis, tad čia tik pagalbinė priemonė“, – aiškino bėgimo iniciatorius.
Organizatoriai prašo visų vietos gyventojų ir grybautojų neliesti to, kas jiems nepriklauso, o apie rastą žymėjimą informuoti tarnybas arba juos pačius. Pasak organizatoriaus, po renginio žymėjimais yra surenkami kuo skubiau, bet tai dažniausiai užtrunka savaitę laiko.
Tikimasi, kad šių metų renginyje vėl netrūks svečių iš užsienio, geros nuotaikos ir neišdildomų įspūdžių. Praėjusiais metais jauniausiam varžybų dalyviui buvo 8-neri, vyriausiam – 68-eri. Aktyviausias klubas buvo „Wild Soul Runners“ su 35 nariais. Kokie rekordai bus pagerinti šiemet, pamatysime spalio 14 dieną.
Varžybų centras įsikurs viešbutyje „Smiltynės Jachtklubas”.
Tekstas ir nuotraukos: organizatorių