Jei ne plaukimas, galbūt – automobiliai. O gal ir ne, nes norint tapti lenktynininku reikia turėti daug pinigų. „Sportland“ kampanijos „Nugalėtojų pasirinkimas. Išbandyk!“ Nike ženklo ambasadorius Danas Rapšys vaikystėje jų neturėjo net geidžiamiems sportiniams drabužiams, kurių dabar gauna nemokamai, įsigyti. Tačiau užsispyręs panevėžietis yra tikras: kad ir kokią sporto šaką būtų pasirinkęs, būtų pasiekęs aukštumų. Nes ir plaukikas jis buvo vidutinis, bet sugebėjo patekti į elitą.
Vietoje nenustygstantis ir išsidirbinėti mėgstantis Danas vaikystėje net buvo išmestas iš baseino. Žodžio kišenėje jis iki šiol neieško, bet savo energiją dabar skiria ne išdaigoms, o yriams chloruotame vandenyje.
Jis turi tikslą – pranokti pats save. Ir tokį tikslą visada turėjo, tik kartais nukrypdavo į šoną, bet paskui vėl grįždavo į teisingas vėžes. „Man daug kas sakė, kad galėjau tapti bet kurios šakos čempionu. Baseine irgi nebuvau išskirtinis talentas, bet kai dirbi, pasieki savo“, – sakė Danas.
Tas „neišskirtinis talentas“ baseine ne kartą ir ne dešimt gerino savo paties ir Lietuvos rekordus, ne sykį lipo ant garbės pakylos Europoje.
2018 m. Senojo žemyno čempionate Glazge jis iškovojo 200 m laisvuoju stiliumi rungties sidabrą, 2017-aisiais Europos trumpojo (25 m ) baseino čempionate Kopenhagoje tapo šios rungties čempionu ir pelnė 200 m nugara bronzos medalį.
„Mano gyvenimas nėra lengvas – trys treniruotės per dieną ir juodas darbas. Pasitaiko, kad treneriai manęs prašo pakalbėti su jaunais sportininkais, kad šie įgytų daugiau motyvacijos sportuoti. Bet niekas nežino, kiek daug turiu dirbti pats su savimi. Žinau: jei nenuleisiu rankų, ko nors pasieksiu. Tai ir yra mano motyvacija. Jei neturėčiau tikslo, tas darbas būtų nieko vertas. Pasitaiko, kad ir man nieko nesinori, kad pabudęs ryte nenoriu niekur eiti, bet kylu iš lovos ir darau tai, ką privalau“, – tvirtino 23 metų plaukikas.
Mėgstama smėlio dėžė
Ambicijų jis niekada nestokojo. Nei būdamas vaikas, nei iš jaunimo varžybų patekęs į suaugusiųjų, nors, kaip pats sako, tai jau buvo kita lyga.
„Jaunimo varžybose buvau tarp lyderių ir jaučiausi kietas. Bet kai patekau į suaugusiųjų čempionatus, supratau, kad tas mano lygis nulinis. Tad teko dar labiau kibti į darbą ir ko nors pasiekti buvo didžiausia mano motyvacija, – šyptelėjo 2013 m. Europos jaunimo čempionas ir vicečempionas. – Keisčiausias jausmas, kai jautiesi pasirengęs, geros sportinės formos, bet neįsivaizduoji, kiek gali pasiekti. Ir staiga esi pirmas Europoje! Vadinasi, dirbai taip, kaip ir reikėjo.“
2016 m. D. Rapšys dalyvavo savo pirmosiose olimpinėse žaidynėse Rio de Žaneire. Prieš šias žaidynes jis tapo pirmuoju Lietuvos sportininku, įvykdžiusiu trijų rungčių normatyvus – 100 ir 200 m nugara bei 200 m plaukimo laisvuoju stiliumi. Tačiau šios rungties jis atsisakė, o plaukdamas nugara žaidynėse kalnų nenuvertė.
Prieš Rio de Žaneiro žaidynes Danas tvirtino, kad jo arkliukas – plaukimas nugara. Bet per porą metų nuo žaidynių daug kas pasikeitė: D.Rapšys dar labiau sutvirtėjo, pagerino techniką, o mėgstamiausias tapo plaukimas laisvuoju stiliumi.
„Dabar 98 procentus plaukiu laisvuoju stiliumi ir tik du procentai lieka plaukimui nugara“, – sakė plaukikas.
Jam visuomet sekėsi plaukti laisvuoju stiliumi, bet anksčiau svarbiausiose varžybose jo nemėgindavo, kol kartą nutarė pabandyti.
„Draugams net sakiau, kad išmėginęs 200 m laisvuoju stiliumi pasijutau pagaliau atsidūręs savo smėlio dėžėje. Plaukti nugara man irgi sekėsi, bet buvo daug sunkiau, plaukdamas kentėjau. Galiu gerai plaukti ir peteliške, bet laisvasis stilius man tiesiog prilipo“, – aiškino D. Rapšys.
Kai lenkia net mergaitės
O štai plaukti krūtine jis negali. „Dievas man kažko nedavė, kad galėčiau gerai plaukti krūtine – mano kojos neišsisuka kaip varlės, kad ir kaip bandyčiau. Visi kiti būdai – laisvuoju stiliumi, nugara ar peteliške kažkuo susiję. Jei dar išmokčiau plaukti krūtine, pasaulyje būčiau tarp kompleksinio plaukimo lyderių. Bet kai tik pradedu plaukti krūtine, visi pro mane plaukia lyg pro stovintį, net mergaitės lenkia. Gėda“, – juokėsi plaukikas.
Pasak jo, tie, kurie plaukia krūtine, beveik nemoka plaukti kitais būdais. Arba jau treniruojasi tik kompleksinio plaukimo varžyboms, kur reikia vidutiniškai plaukti visais keturiais būdais.
Jis žino, kad plaukti krūtine niekada ir neišmoks, todėl nešvaisto energijos. Svarbiausia, kad sekasi kitur, todėl kassyk šiek tiek jaudindamasis laukia svarbiausių varžybų: ar pasiseks vėl užlipti ant pakylos? Juk konkurencija tarp plaukikų – itin arši.
„Prieš varžybas, nors ir jaučiuosi gerai pasirengęs fiziškai, šiek tiek jaudinuosi. Baseinas ošia, varžovai spokso akis įbedę, tarsi klausdami, kuris kurį suplėšysime, tad turi būti ir psichologiškai stiprus. Bet aš į priešininkus stengiuosi nekreipti dėmesio, žinau, kad bus nelengva, bet taip pat žinau, kad aš, panevėžietis, galiu juos aplenkti“, – pasakojo D. Rapšys.
Pamiršo nugaros skausmus
Tačiau ne viskas jo karjeroje – tik rožine spalva tapyta. Prieš porą metų šiai karjerai buvo kilusi rimta grėsmė. Kai kurie medikai D. Rapšiui net sakė, kad dėl nugaros traumos jis turi pamiršti plaukimą.
Jam skaudėjo ir ką nors keliant, ir plaukiant – net negalėjo normaliai treniruotis.
„Traumą turbūt gavau dėl per didelio krūvio. Sunkesnius pratimus su štangomis dažniausiai atlikdavau prižiūrimas trenerio ir viskas buvo gerai. Bet namuose treniravausi papildomai, tad keldamas štangą, matyt, neapskaičiavau krūvio. Pajutau, kad man nuolat skauda nugarą. Kreipėmės į lietuvius medikus, bet jie nieko konkretaus nepasakė, vienas gydytojas net tvirtino, kad turiu pamiršti plaukimą. Tai buvo sudėtingiausias momentas“, – neslėpė D. Rapšys.
Tuometis Lietuvos plaukimo federacijos vadovas Tomas Kučinskas patarė išmėginti dar vieną variantą: pasikonsultuoti su Vokietijoje dirbančiu gydytoju Homayunu Gharavi. Išsigydyti nugaros traumą jis padėjo Rusijos plaukikei Julijai Jefimovai, dirbo su Vokietijos plaukimo rinktine.
„H. Gharavi mane priėmė ir pasakė, kad nėra jokių neišsprendžiamų bėdų. Jau po antrojo seanso visi nugaros skausmai dingo“, – sakė plaukikas.
Vestuvėms dabar neturi laiko
D. Rapšio dienos panašios ir nuobodžios. Ar būtų namuose Panevėžyje, ar treniruočių stovykloje užsienyje, kasdien jis daug ir sunkiai dirba baseine bei treniruoklių salėje. Kitąmet apskritai nenumatyta nė viena laisva diena.
„Bus linksma“, – juokėsi Danas, priešolimpiniais metais planuojantis užsidirbti pinigų, važiuodamas į visus Pasaulio taurės turnyro etapus.
Jam linksma, o namie laukiančiai draugei Jurintai Urbonaitei – nelabai. Bet policijos veiklą ir teisę baigusi bei Panevėžio policijoje pradėjusi dirbti mergina su tuo jau susitaikė.
„Draugaujame septynerius metus, tad Jurinta priprato prie nuolatinių mano išvykų, nors, žinoma, jai nelengva. Aš tai žinau, dėl ko dirbu ir ką paskui gausiu, o jai reikia su tuo taikytis. Būna, kad išvykstu trims savaitėms, savaitei grįžtu ir paskui vėl mėnesiui išvažiuoju. Bet juk ne atostogauti važiuoju, o dirbu savo darbą“, – pasakojo D.Rapšys.
Danas su Jurinta drauge gyvena ir planuoja bendrą ateitį. Kada nors, žinoma, bus ir vestuvės. „Kai mano gyvenime bus ramiau, nes kol kas varau be sustojimo“, – sakė plaukikas.
O kad gyvenimas nebūtų prėskas, plaukikas jam suteikia skonio, valgydamas ne itin sveiką maistą.
„Jei valgyčiau tik tai, ką reikia, nebeturėčiau noro sportuoti. O kai suvalgau guminukų ar kokį šokoladą, iškart atsigauna ir kūnas, ir siela. Nors šiaip aš mėsėdis, man visokie šašlykai ir šonkauliukai – geriausias desertas“, – kvatojo plaukikas.
Dano Rapšio dosjė
Vizitinė kortelė: Danas Rapšys
Gimimo data: 1995 m. gegužės 21 d.
Išsilavinimas: studijuoja kūno kultūrą Lietuvos edukologijos universitete.
Pirmoji trenerė: Žydrūnė Budrienė
Dabartinė trenerė: Ina Paipalienė
Karjera: 2012 m. Europos jaunimo čempionatas Antverpene – 200 m nugara bronzos medalio laimėtojas.
2013 m. Europos jaunimo čempionatas Poznanėje – 200 m nugara čempionas ir 100 m nugara vicečempionas;
2013 m. pasaulio jaunimo čempionatas Dubajuje – 100 m plaukimo nugara ir 4×100 m mišrios estafetės kombinuotu būdu vicečempionas;
2016 m. Europos vandens sporto čempionatas Londone – 200 m nugara bronzos medalio laimėtojas;
2017 m. universiada Taipėjuje – 200 m laisvuoju stiliumi ir 200 m nugara čempionas, 100 m nugara bronzos medalio laimėtojas;
2017 m. Europos trumpojo baseino čempionatas Kopenhagoje – 200 m laisvuoju stiliumi čempionas, 200 m nugara bronzos medalio laimėtojas;
2018 m. Europos čempionatas Glazge – 200 m laisvuoju stiliumi vicečempionas;
Lietuvos rekordai: 50 m baseinas – 200 m laisvuoju stiliumi (1 min. 47,1 sek.), 400 m laisvuoju stiliumi (3 min. 53,33 sek.), 800 m laisvuoju stiliumi (8 min. 15,76 sek.), 100 m nugara (53,79 sek.), 200 m nugara (1 min. 56,72 sek.);
25 m baseinas – 200 m laisvuoju stiliumi (1 min. 44,19 sek.), 400 m laisvuoju stiliumi (3 min. 47,47 sek.), 100 m nugara (50,95 sek.), 200 m nugara (1 min. 50,87 sek.), 100 m peteliške – 51,53 sek., 200 m peteliške – 1 min. 55,43 sek.
Laisvalaikiu ilsisi
„Žiūriu labai daug vaizdo įrašų apie automobilius – kaip jie važiuoja, burzgia“, – pasakojo plaukikas. Jis daug laiko praleidžia prie kompiuterio, nors labiausiai mėgsta tiesiog gulėti lovoje ir nieko neveikti. Po varžybų, negalėdamas užmigti, per kompiuterį pasileidžia kokį filmą ar serialą. Nebūtinai įdomų, svarbiausia, kad būtų fonas, atitraukiantis nuo minčių. Tada akys pačios pradeda merktis.
Svarbiausia – patogumas
Plaukikas juokiasi, kad neturi jokių kitų drabužių, išskyrus sportinius. Net džinsų. „Man visada labai patikdavo „Sportland“ parduodami drabužiai, tik anksčiau neturėjau jiems pinigų. Svarbiausia, kad jie – labai patogūs, tad sportinius drabužius vilkiu nuo ryto iki vakaro. Net į miestą važiuodamas jais rengiuosi, jie neatrodo kaip treningai, tad ir aš atrodau visai padoriai“, – sakė plaukikas.
Tekstas: Birutė Pakėnaitė
Nuotraukos: Scanpix; vs-foto.lt; asmeninio archyvo