Dalintis „„Cheat day“ – ar ši diena išties nekenkia sportuojantiems?“

„Cheat day“ – ar ši diena išties nekenkia sportuojantiems?

Visi mes tik žmonės ir kartas nuo karto pasiduodame pagundoms, ypač – susijusioms su maistu. Tarp sportuojančių net paplitusios suplanuotos sukčiavimo dienos (angl. „cheat day“), kurių metu šie valgo įvairius didelio kaloringumo valgius (angl. „cheat meals“). Tačiau, ar toks dietos išbalansavimas iš tiesų nedaro jokios žalos?

Kas yra sukčiavimo diena?

Terminas „cheat day“, visų pirma, pradėtas vartoti tarp kultūristų. Norėdami, kad išryškėtų jų raumenys, didžiąją dalį laiko atletai laikėsi ypač nekaloringų dietų, tačiau paisydami visavertės mitybos rekomendacijų, po ilgo kalorijų deficitinio režimo leisdavo sau suvartoti daugiau angliavandenių. Tačiau tikslesnis tokio mitybos metodo pavadinimas turėtų būti „refeed“ (liet. perkrovimas).

Perkrovimas yra trumpo laikotarpio energijos suvartojimo padidinimas. Perkrovimo metu paprastai suvartojamas konkretus angliavandenių kiekis, tačiau jis vis tiek turėtų neviršyti tądien sudegintų kalorijų kiekio.

Sukčiavimo dienų patiekalai paprastai susideda iš didelio riebalų kiekio, ypatingai dažnai valgomas „greitasis“ maistas, tad akivaizdu – šie metodai iš tiesų labai skiriasi.

Ar yra naudos iš sukčiavimo dienų?

Anglijos futbolo klubo „West Ham United“ mitybos vadovas Matt Jones skeptiškai vertina „cheat day“ naudą asmenims, kurie nesilaiko atletų lygio treniruočių režimo.

„Noras sau leisti vartoti daug ir nekokybiško maisto paprastai kyla tada, kai laikomasi per daug griežtos dietos. Todėl manęs nestebina pastebėtas ryšys tarp „cheat meals“ piknaudžiaujančiųjų asmenų polinkio į mitybos sutrikimus“, – sako M. Jones.

Priešingai nei suplanuotas angliavandenių perkrovimas, „cheat day“ metodas apima kaltės bei savigraužos jausmus ir taip gali išsivystyti labai nesveikas santykis su mūsų mityba.

Mitybos specialistė Abigal Green dažniausiai konsultuoja užimtus finansų sektoriaus darbuotojus, kurie paprastai nesportuoja, bet siekia valdyti savo svorį, cholesterolio kiekį kraujyje arba geriau miegoti. Ji nėra linkusi savo klientams rekomenduoti „cheat day“ metodo.

„Manau, kad maistas pasižymi ne tik mitybiniu, bet ir psichologiniu bei socialiniu faktoriais, todėl tai, kas jums patinka, turėtų būti įtraukta į kiekvieną valgį. Kitu atveju, jūs emocionaliai nepasitenkinsite ir tai vėliau gali baigtis valgymo priepuoliais“, – tikina specialistė.

Ji pataria planuoti savo maistą 24 valandų laikotarpiui, o ne savaitei, ir, kai labai trokštate kažko nesveiko, rinktis mažiau sveikus maisto produktus, o ne svyruoti tarp ekstremumų.

„Jei norite sausainio, suvalgykite jį, bet galbūt šalia užgerkite jogurtu, suvalgykite vaisių ir riešutų, kad gautumėte sveikų riebalų, skaidulų ir vitaminų“, – rekomenduoja A. Geen.

Išvada: kruopščiai planuojami ir į treniruočių planą įtraukti „cheat meals“ nepakenks jūsų figūrai ir santykiams su maistu, tačiau spontaniškos sukčiavimo dienos gali sukelti kaltės ir savigraužos jausmus.

Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: gq-magazine.co.uk
Nuotraukos: pexels.com

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

Irkluotoja M. Kazlauskaitė: „Svarbu nesustoti tobulėti ir mėgautis sportu“

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį