Praėjęs Čempionų lygos ketvirtfinalio etapas šį kartą pateikė itin daug netikėtumų. Krito favoritais laikyti „Barcelona“ bei „Manchester City“, o pirmą kartą po 34-erių metų pertraukos pusfinalyje žais katalonus nugalėję „Roma“ futbolininkai. Šios ketvirtfinalio akistatos leido prieiti prie kelių išvadų, kurias apžvelgiame straipsnyje.
Jėga atakoje negarantuoja pergalės
Bene kūrybingiausius futbolininkus turinčios „Barcelona“ bei „Man City“ ekipos, nors buvo savo poros favoritės, pasitraukė iš kovos jau po ketvirtfinalio. Šiame etape pasimatė silpnosios abejų ekipų vietos gynyboje, kurios ir kainavo pergalę, kuri būtų neabejotinai pasiekta turint geresnes opcijas atakoje nei varžovai, tačiau kelių futbolininkų klaidos privertė „Barcelona“ bei „City“ nuryti karčią piliulę.
Katalonų ekipoje itin silpnai atrodė centro gynėjų pora Samuelis Umtiti bei Gerardas Pique. Atrodo, „Barcelonos“ legenda Carlesas Puyolis, pavadinęs Pique šiuo metu geriausiu gynėju pasaulyje, gerokai apsiriko. Jau pirmose rungtynėse po ispano neteisingai pasirinktos pozicijos gynyboje bosnis Edinas Džeko pelnė paguodos įvartį, kuris, kaip žinia, buvo itin svarbus po savaitės. Akistatoje Italijoje centro gynėjai taip pat nežibėjo užtikrintumu.
Visų rungtynių metu aukštais kamuoliais į baudos aikštelę buvo maitinamas minėtasis puolėjas Džeko, o to užteko, jog „Roma“ išsprestų varžovų gynybos mįslę. Jau šeštąją minutę greičiu nepasižymintis bosnis sugebėjo kovoje dėl aukšto perdavimo aplenkti Samuelį Umtiti ir lengvu prisilietimu pasiųsti kamuolį į vartus. Antrame kėlinyje vaizdas nesikeltė – po eilinio aukšto perdavimo buvo pergudrautas ir Pique, nugriovęs bosnį ir leidęs „Roma“ kapitonui Daniele De Rossi padvigubinti rezultatą nuo vienuolikos metrų žymos. Tuomet jau buvo aišku, jog serijos laimėtojais galėjo būti tik namų šeimininkai, galėję dar labiau papildyti įvarčių kraitį, jei ne geras katalonų vartininko Marco-Andre ter Stegeno žaidimas.
Savo ruožtu „Man City“ sužaidė dvi identiškas rungtynes. Uraganinis puolimas ir keletai minučių subyranti gynyba. Po pirmųjų rungtynių su „Liverpool“, ekipos strategas Pepas Guardiola buvo patenkintas komandos žaidimu antrajame kėlinyje ir visišku dominavimu aikštėje, visgi, trumpa keliolikos minučių atkarpa pirmoje pusėje, kurioje itin prastai sužaidė „Man City“ gynėjai, ekipai kainavo bilietą į pusfinalį ir jau po pirmosios akistatos nugalėtojas buvo aiškus. Tas pats scenarijus pasikartojo ir tarp ketvirtfinalio rungtynių įsiterpusiame Mančesterio derbyje, kuomet užteko vos kelių minučių gynėjams atsipalaiduoti ir žaidimo vadžios buvo atiduotos priešininkams.
Atrodė, jog trečias kartas nemeluos ir gynyba visas devyniasdešimt minučių funkcionuos antroje akistatoje su „Liverpool“, tačiau pasirinkta puolamoji taktika su trimis gynėjais, iš kurių dviems tai buvo naujos patirtys, nepasiteisino. Anglijos rinktinėje gynybos trejete rungtyniavęs Kyle‘as Walkeris iki akistatos su „Liverpool“ dar nebuvo „Man City“ gretose žaidęs trejete prie savų vartų, o naujokas Aymericas Laporte atrodė itin neužtikrintas, vos tik prancūzo akiratyje atsidurdavo įvarčių karalius Mohamedas Salah. Patirties neturėjo abi komandos, tačiau akivaizdu, jog labiau jos stigo ekipai iš Mančesterio, kurios puikiai suderintas puolimas buvo užgožtas laikinais gynybos iširimais.
Sužibusi anglų žvaigždė
Kertiniu akistatos tarp „Man City“ bei „Liverpool“ žaidėju tapo ne geriausią karjeros sezoną žaidžiantis Mohamedas Salah, o jaunasis poros nugalėtojų krašto gynėjas Trentas Alexanderis-Arnoldas. Iš rikiuotės iškritus pagrindinės sudėties futbolininkui Nathanieliui Clyne‘ui, jaunasis anglas puikiai kompensavo tautiečio netektį. Gynėjo indelis į pergalę buvo itin reikšmingas, kuomet puikiai savo aikštės pusėje Arnoldas stabdė oficialiai greičiausią šio sezono „Premier“ lygos futbolininką Leroy‘ų Sane.
Vokietis tylėjo abejų rungtynių metu, o devyniolikmečio Arnoldo žaidimą įvertino ir „Liverpool“ legenda Stevenas Gerrardas, teigęs, jog gynėjas nusipelnė vietos ir Anglijos rinktinėje. Iš tikrųjų, Rusijoje pastarasis galėtų būti puiki pamaina Kyle‘ui Walkeriui, žinant, jog šioje pozicijoje daug opcijų nėra, o vienas pagrindinių pretendentų kovoje dėl atsarginio žaidėjo vietos Nathanielis Clyne‘as dar nespėjo atsigauti po traumos.
Vaizdo asistentas būtų pravertęs
Nors jau aišku, kad kitame sezone Čempionų lygoje vaizdo asistento nebus, akistatoje tarp „Man City“ bei „Liverpool“ ši kontraversiškai vertinama naujovė, tikėtina, būtų pakeitusi rungtynių eigą.
Jau antrus metus nesėkmingose Europos prestižinio turnyro akistatose „Man City“ rungtynėms teisėjavo arbitras iš Ispanijos Antonio Lahozas. Praėjusiais metais akistatoje su „Monaco“ Sergio Aguero buvo nugriautas prancūzų ekipos vartininko Danielio Subasičiaus, tačiau užsispyręs ispanų teisėjas vietoje vienuolikos metrų baudinio „Man City“ argentiniečiui skyrė geltoną kortelę už vaidybą. Po šio momento „Monaco“ perėmė iniciatyvą ir Kylianas Mbappe nubaudė anglus įvarčiu.
Sužinojęs, jog atsakomosiose rungtynėse su „Liverpool“ teisėjaus tas pats nepalankus arbitras, Pepas Guardiola prisiminė praeitus metus ir ispano sprendimą, tačiau, ko gero, negalėjo nujausti, jog po kelių dienų klius ir jam pačiam. Pasibaigus antrųjų rungtynių pirmąjam kėliniui su arbitru apsižodžiavęs Guardiola buvo pasiųstas rungtynes stebėti iš tribūnų, o prieš incidentą „Man City“ buvo ir „apvogti“ – po tikslaus Leroy‘aus Sane įvarčio šoninis arbitras iškėlė vėliavėlę ir fiksavo nuošalę, kurios visiškai nebuvo. Rezultatas galėjo tapti 2-0 jau pirmąjame kėlinyje ir visą iniciatyvą būtų perėmę šeimininkai. Vaizdo asistentas būtų pravertęs.
Italijos legendų finišas
Prieš sezoną Turino „Juventus“ ekipos siela ir vartininkas Gianluigi Buffonas teigė, jog baigs karjerą po sezono, nebent komanda laimėtų Čempionų lygą. Kaip paaiškėjo trečiadienį, italas, atrodo, praleido paskutinę progą kelti prestižinį trofėjų į viršų. Kokia svarbi Buffonui buvo antroji akistata su Madrido „Real“, puikiai įrodo italo tokia emocinga reakcija į paskutinę minutę teisėjo skirtą vienuolikos metrų baudinį, jog vartininkui teko prieš save išvysti raudoną kortelę bei palikti aikštę. Turbūt ne tokios išlydėjimo ceremonijos tikėjosi italų futbolo legenda, anglų arbitro Michaelo Oliverio du sprendimus rungtynių pabaigoje pavadinęs žmogžudyste.
Įkandin Buffonui akistata su Madrido „Real“ gali būti paskutinė Čempionų lygoje ir ekipos veteranams Giorgio Chiellini, Andrea Barzagli, Stephanui Lichtsteineriui bei Claudio Marchisio. Pastarasis, realu, jog gali persikelti rungtyniauti už Atlanto, kadangi vietos klube jam tiesiog nebėra, o likusių futbolininkų kontraktai (kaip ir Buffono) baigia galioti po kelių mėnesių ir jų ateitis tikrai nėra aiški. Atrodo, jog „Juventus“ ekipai atėjo esminių permainų metas, bent jau gynybos grandyje.
Madrido „Real“ futbolininkų netektys gali brangiai kainuoti
Vyrauja daug diskusijų, kas yra geriausias centro gynėjas pasaulyje, tačiau neabejotinai vieno iš pretendentų į šį titulą Sergio Ramoso nebuvimas aikštėje antroje akistatoje pasijautė kaip mat. Madrido ekipos kapitonas susitikimą praleido dėl užsidirbtų kortelių, o į jo vietą stojo aukščiausio lygio futbolui dar nepasiruošęs 21-erių Jesusas Vallejo. Ispano ir prancūzo Raphaelio Varane‘o duetas žaidė ne pačias geriausias rungtynes – du kartus buvo pralaimėtos oro dvikovos kroatui Mario Mandžukičiui, kuris galva nukreipė kamuolį į vartus. Galbūt, kapitono užtikrintumo trūko ir vartininkui Keylorui Navasui, po kurio grubios klaidos vėlgi buvo pelnytas įvartis į „Real“ vartus.
Buvęs Madrido „Real“ sporto direktorius Jorge Valdano savaitės pradžioje išsakė nuomonę, jog niekas, ką daro Garethas Bale’as, nėra verta šimto milijonų. Atrodo, su ispanu sutikti galėtų ir ekipos strategas Zinedine’as Zidanas, kuris po 45 minučių antroje akistatoje pakeitė britą ir į aikštę išleido Lucasą Vasquezą. Atrodo, tai buvo viena iš paskutinių galimybių Bale‘ui atsiskleisti svarbesnėse rungtynėse ir pastarasis ja visiškai nepasinaudojo. Viename iš praėjusių straipsnių teigėme, jog vietos startinėje sudėtyje labiau nusipelnė talentas Marco Asensio, ir jei trenerių štabe neįvyks esminių pokyčių, atrodo, kad rekordinis klubo pirkinys turės neramią vasarą ieškodamas naujos darbovietės.
Tekstas: Lauryno Puikio
Nuotraukos: Getty Images ir Mirror