Realistinio piešimo meistrai, breiko šokėjai ir „Sportland“ batelių kampanijos „Rask savo superžvaigždę“ ADIDAS ženklo ambasadoriai broliai Gataveckai šiuo metu mėgaujasi pripažinimu ir įvertinimu. Tačiau buvo laikas, kai globos namuose augę Algirdas ir Remigijus abejojo dėl sėkmingo savo likimo. Tuomet berniukai visas viltis dėjo į atrastą polėkį piešti ir atkakliai „lavino ranką“. Dabar pagrindinis dvynių tikslas – parodyti kitiems vaikų namų globotiniams, kad sėkmės galima pasiekti daug ir kantriai dirbant.
Šiandien broliai Gataveckai yra žinomi menininkai: Remigijui Vilniaus dailės akademijoje suteiktas docento laipsnis, čia jis dirba dėstytoju, o Algirdas toje pačioje akademijoje yra įgiję mokslų daktaro laipsnį – šiuo metu Algirdas privačiai dėsto piešimą.
Broliai dvyniai geriausiai žinomi dėl savo meno projekto „Poveikis“, už kurį prieš 7-erius metus tarptautinėje šiuolaikinio meno mugėje „ArtVilnius’12“ pelnė geriausio Lietuvos jaunojo menininko titulą. Šio socialinio projekto metu (2011-2013 m.) menininkai nupiešė viso ūgio fotorealistinius Alytaus globos namų auklėtinių, kurie 2011-2015 m. turėjo palikti globos namus, portretus.
Tai, kad broliai pasirinko pavaizduoti globos namų auklėtinius, nėra atsitiktinumas – dvyniai patys augo šiuose vaikų globos namuose.
„Mums pasisekė: visų pirma, dėl to, kad tėvai mus kartas nuo karto lankydavo, antra – kad buvome dviese, trečia – kad jautėmės motyvuoti ir tai pastebėję, globos namų darbuotojai mums visokeriopai padėjo, net palikus globos namus“, – apie glaudų ryšį su šios įstaigos kolektyvu pasakojo menininkai.
Anot pašnekovų, projekto „Poveikis“ užmojis – savo pavyzdžiu įkvėpti vaikų globos namų auklėtinius į gyvenimą žvelgti kūrybiškiau.
„Pasiūlydami kitokį pasaulio matymą, mes norėjome sugriauti kai kurias nusistovėjusias globos namų taisykles, kurios, mūsų manymu, mažai skatina vaizduotę. Stengiamės į auklėtinių gyvenimą įnešti kūrybos, nes pastebėjome, kad vaikams, išėjus iš globos namų, labai trūksta kūrybingumo – nebūtinai menine prasme. Greičiau vizijos, kaip konstruoti savo ateitį. Taip yra dėl to, kad globotiniai dažnai būna tik užduočių vykdytojai, todėl nemoka suskurti savo gyvenimo strategijos, dažnai problemas atideda į šalį, tikėdamiesi, kad jos pačios išsispręs arba jas išspręs kas nors kitas, kaip būdavo globos namuose“, – vienas kitą papildydami, pasakojo Gataveckai.
„Poveikis“ darbai buvo piešti Alytaus vaikų globos namų patalpose, menininkams pozavo patys vaikai.
„Svarbi šios koncepcijos dalis yra tai, kad vaikams yra parodoma, jog piešimas yra sudėtingas ir ilgas procesas ir kad visi darbai reikalauja kantrybės ir pastangų“, – pridūrė pašnekovai.
Pinigai už projekto „Poveikis“ parduotus darbus buvo skirti vaikams, kurių portretai buvo piešiami – kaip pradinė materialinė investicija naujam gyvenimui pradėti.
Taip pat broliai Gataveckai yra kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadoriai, aktyviai besidarbuojantys įvaikinimo ir vaikų iš rizikos šeimų popamokinio užimtumo klausimais.
„Mūsų darbas kampanijos metu yra tarpininkauti tarp valdžios atstovų ir globos namų institucijų, o taip pat atstovauti globos namuose augantiems vaikams, padėti spręsti jų problemas. Na o svarbiausias tikslas – kad į vaikų namus patektų kuo mažiau vaikų, t.y. kad iš pradžių jie būtų nukreipti pas laikinus globėjus. Taip pat esame stipriai įsitraukę į aktyvesnio dienos centrų steigimo klausimą“, –apie savo socialines veiklas, už kurias prezidentės yra apdovanoti ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medaliais, pasakojo Algirdas ir Remigijus.
Tekstas: Karina Sėrikova
Nuotraukos: iš asmeninio archyvo; Sportland