Paskutiniu metu vis daugiau kalbama apie žarnyno mikrobiomo įtaką mūsų bendrai savijautai. Tačiau kaip tai susiję su sportu? O gi tuo, kad įrodyta, jog fiziškai aktyvesni žmonės turi sveikesnį žarnyną, dėl ko jie pasižymi geresne imunine sveikata, virškinimu ir net nuotaika.
Kaip žinoma, mūsų žarnyne gyvena trilijonai mikroorganizmų, įskaitant bakterijas, virusus, grybelius ir kitus mikrobus, kurie bendrai vadinama organizmo mikrobiomu. Šios bakterijos mūsų kūne gamina vitaminus, riebalų rūgštis ir aminorūgštis, kurios padeda virškinti, reguliuoja mūsų imuninę sistemą, apsaugo nuo tam tikrų ligų ir pagerina nuotaiką.
Daugybė duomenų rodo, kad sveikam mikrobiomui įtaką daro ne tik tai, ką mes valgome, bet ir kiek mankštinamės. Mankštinantis organizme vyksta daug naudingų dalykų: į mūsų smegenis ir kraują patenka daugiau deguonies, pakyla kūno temperatūra, suaktyvėja kraujotaka. „Tyrėjai įtaria, kad šios sąlygos yra puikios mūsų mikrobiomo bakterijoms klestėti, nors tikslūs mechanizmai, kaip sportas daro įtaką gerųjų bakterijų dauginimuisi, vis dar nežinomi“ ⎯ sako Jutos universiteto Solt Leik Sityje mokslų daktaras Taylor Valentino, kuris tiria ryšį tarp raumenų vystymosi ir mikrobiomo.
Tai reiškia, kad reguliari mankšta gali padėti palaikyti sveiką žarnyną, o dar daugiau tyrimų rodo, kad sveikesnis žarnynas taip pat gali būti susijęs su didesniu produktyvumu.
Štai trys ekspertų patarimai, kaip pagerinti žarnyno sveikatą
Visų pirma – sportuokite
2018 m. žurnale „Medicine and Science in Sports and Exercise“ paskelbtas tyrimas, įrodantis teigiamą sporto poveikį mikrobiomui. Tyrime dalyvavo 32 suaugusieji, kurie tyrimo pradžioje nesimankštino arba mankštinosi retai. Pusė grupės turėjo antsvorį, o kita pusė buvo normalaus svorio. Tyrimo metu abiejų grupių nariai pradėjo sportuoti prižiūrimi trenerių. Treniruotės palaipsniui intensyvėjo: buvo pradėta nuo 30 minučių greito ėjimo, o tyrimo pabaigoje dalyviai tris kartus per savaitę valandą mindavo ant stacionarių dviračių. Tyrėjai nekoregavo dalyvių mitybos. Tiriamieji sportavo šešias savaites. Tyrimo pradžioje, po šešių savaičių fizinio krūvio ir po šešių savaičių nesportavimo paimti tiriamųjų kraujo ir išmatų mėginiai, taip pat išmatuotas jų fizinis pasirengimas. Po šešių savaičių treniruočių visų dalyvių organizmuose rasta daugiau trumposios grandinės riebalų rūgščių, kurios yra kertinis akmuo, mažinant uždegimą organizme ir reguliuojant cukraus kiekį kraujyje bei daugiau žarnyno mikroorganizmų.
Būkite nuoseklūs
Norėdami išlaikyti gerųjų mikroorganizmų gamybą jūsų žarnyne, turėsite nuolat sportuoti. Prisimenate anksčiau aprašytą tyrimą? Po šešių savaičių sporto jo dalyviai šešias savaites nesportavo. Deja, jų kraujo ir išmatų mėginiai vėl atrodė taip, kaip tyrimo pradžioje.
Nepamirškite mitybos
Tai, ką kasdien dedate į savo lėkštę, turi tiek pat įtakos jūsų žarnyno sveikatai, kaip ir mankštos režimas. Žarnyno mikrobiomas mėgsta fermentuotą maistą, kuriame gausu bakterijų ir mielių. Natūralūs probiotikai yra: jogurtas, kefyras, kombuča, miso, rauginti kopūstai, kitos raugintos daržovės. Jūsų žarnyno mikrobiomai taip pat patinka augalinio maisto bei sėklų įvairovė.
Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: everydayhealth.com
Iliustracijos: pexels.com