Tiek keliaujant į rimtesnius kalnus, tiek mokantis ar eksperimentuojant su pasirinkta žiemos sporto šaka mūsų regione, svarbu pasirūpinti ne tik tinkama įranga, drabužiais, bei ir papildomomis apsaugos priemonėmis.
Apie tai, kaip apsaugoti kūną ir galvą žiemos sporto / pramogų metu, pasakoja „Sportland“ techninės įrangos vadybininkas Rapolas Žinevičius.
Būdamas ketverių, jis atsistojo ant slidžių, nuo tada išbandė daugybę sporto šakų. Galiausiai savo kailiu patyrė, kad apsaugos – būtinos, ypač kalnų sporte, kur greitis didesnis, o sąlygos – ekstremalesnės.
ŠALMAS
Pasak Rapolo, šalmas yra būtiniausia apsaugos priemonė – kad ir kokia būtų žiemos sporto šaka. Jis ne tik saugo nuo traumų, bet ir šildo esant atšiaurioms sąlygoms.
Tinkamą šalmą išsirinkti nėra lengva. Ir spalva nėra prioritetas. Svarbiausia, kaip šalmas priglustų prie galvos. Rapolas pataria jį rinktis kartu su konsultantu parduotuvėje.
Šalmas privalo apgaubti galvą, bet nesuspausti. Jei šalmas ant galvos juda, vadinasi, yra netinkamo dydžio ir greičiausiai neatliks apsaugos funkcijos.
Taip pat svarbu žinoti: šalmo priekinė linija turi baigtis virš antakių, kad būtų apsaugotas ne tik pakaušis, bet ir kakta. Renkantis šalmą su slidinėjimo akiniais, svarbu atkreipti dėmesį, kad tarp akinių viršaus ir šalmo nebūtų jokio tarpo. Užsegtas šalmo dirželis neturi smaugti – jis turi būti prigludęs taip, kad būtų galima kramtyti maistą.
Atsižvelgdamas į šiuos kriterijus, Rapolas nepataria dovanoti šalmo, net jeigu žinoma žmogaus galvos apimtis, – tokios informacijos dažniausiai neužtenka: „Greičiausiai vis tiek nepataikysite. Šalmas turi tikti idealiai, antraip neatliks apsaugos funkcijos.“
PIRŠTINĖS
Snieglenčių ir slidžių mėgėjams svarbiausios apsaugos priemonės yra šalmas, specialūs akiniai ir pirštinės.
Kalnų sportui skirtos pirštinės gali būti skirtingos, tačiau svarbu, kad išlaikytų rankų šilumą, nepraleistų vandens ir minimaliai varžytų judesius.
Matuojantis pirštines reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad jų nenusimaunant būtų galima užsirišti / atsisegti batus. Jei pirštinės bus per didelės, tokį veiksmą sunkiai atliksite. Tačiau jei pirštai jaučiasi komfortiškai, o delnas pernelyg suspaustas ar per laisvas – taip pat reikėtų ieškoti kito dydžio arba kito modelio pirštinių.
Beje, snieglentininkams Rapolas pataria rinktis pirštines su apsaugomis: jose esantis specialus inkliuzas įtvirtina riešus ir apsaugo nuo lūžių kritimo metu.
ŠARVAI
Šnekamojoje kalboje ši apsaugos priemonė vadinama šarvais. Dažniausiai juos po drabužiais velkasi profesionalūs slidininkai ir greitį mėgstantys mėgėjai.
Šarvais, arba stuburo apsauga, vadinama priemonė saugo nuo staigių judesių, apgaubia stuburą nuo apačios iki pat viršaus ir apsaugo netgi raktikaulius. Beje, tokiais šarvais prieš žiemos linksmybes tėvai mėgsta aprengti ir vaikus.
Į „Sportland“ parduotuves šiemet atvykstantis prekės ženklas „Salomon“ siūlo patikimas stuburo apsaugas. Jas kviečiami išbandyti tiek slidininkai, tiek snieglentininkai.
Beje, pradedantiems snieglentininkams ar slidininkams, be anksčiau išvardytų, rekomenduojama naudoti kelių ir alkūnių apsaugas. Nenorintiems vilktis šarvų, kurie apsaugo, bet varžo judesius, Rapolas pataria po apranga pasirengti specialius šortus su apsaugomis.
DRABUŽIAI
Žiemos sporto drabužiai taip pat yra savotiška apsauga. Tinkama snieglentininkų, slidininkų, čiuožėjų apranga pirmiausia saugo nuo šalčio.
R. Žinevičius išskiria tris sluoksnius drabužių, kuriuos reiktų vilkėti keliaujant į kalnus. Dauguma pagrindinį dėmesį skiria slidėms ir batams, bet tai, ką dėvime kalnuose, itin svarbu tiek sveikatai, tiek patogumui, tiek pasiekimams sporte.
Pirmas sluoksnis glaudžiasi prie odos. Jo funkcija – nukreipti drėgmę į išorinį sluoksnį. Antras sluoksnis šildo. Trečiasis – saugo.
Pirmas sluoksnis – tai apatiniai drabužiai, pasiūti iš greitai džiūstančios medžiagos (100 proc. sintetikos), padengtos termoizoliaciniu sluoksniu. Sintetiniai audiniai yra daug geresni nei natūralūs, nes greičiau šalina drėgmę, apatiniai ant kūno išdžiūsta per kelias minutes ir nesukelia diskomforto. Be to, dažniausiai tokie drabužiai būna padengti specialiu audiniu, kuris neleidžia daugintis bakterijoms, sukeliančioms nemalonų kvapą.
Antras sluoksnis dažniausiai – įvairiam žiemos sportui pritaikomas bluzonas iš fliso – sintetinės vilnos. Velkantis trečią sluoksnį vėlgi svarbu atkreipti dėmesį ne tik į drabužio spalvą, modelį, bet ir į drėgmės garinimo bei atsparumo vandeniui rodiklius. Slidinėdami sušlapsite mažiau arba to švengsite, jei šis rodiklis bus didelis.
Paprastai ant trečio sluoksnio drabužių nurodomi drėgmės garinimo ir pralaidumo vandeniui rodikliai. Didelis rodiklis yra 20 000 mm. Juo pasižymi „Rossignol“, „Helly Hansen“, „North Face“ tekstilė.
Mėgėjams ir pažengusiems Rapolas pataria įsigyti 10 000–15 000 mm rodiklį turinčius trečio sluoksnio drabužius (pavyzdžiui, „O’Neill“, „Roxy“, „Quicksilver“ kuriama tekstilė). Tai populiariausi kainos ir kokybės santykį atspindintys variantai.
Beje, dar viena savybė – kalnų slidinėjimo apranga neturi būti perpučiama. Jei tinkamai apsirengsite ir apsisaugosite nuo nemalonių nutikimų, džiaugsmas skriejant kalnų keliukais padidės kelis ar keliasdešimt kartų.
[alert color=”violet”]SEZONO NAUJIENA
Šį sezoną į „Sportland“ parduotuves Lietuvoje pirmą kartą atvyksta prekės ženklas „Salomon“. Tai stilių ir gerą skonį simbolizuojantis vardas, kuris didžiausių kalnų mėgėjų liaupsinamas tiek žiemą, tiek vasarą jau daugybę metų. Šio prekės ženklo istorija prasidėjo 1947 metais Prancūzijos Alpėse nuo įdiegtų slidžių naujovių…
„Salomon“ filosofija – kurti naujos kartos įrangą ir drabužius, patirtį, kuri padėtų džiaugtis asmeniniais pasiekimais lauko sporte. „Salomon“ kūrėjai pabrėžia, kad šiomis dienomis, kai gyvenime vyrauja greitis ir stresas, ypač svarbu rasti laiko susilieti su gamta ir tiesiog leisti sau joje pažaisti.[/alert]
Tekstas – Ingos Norke
Nuotraukos – iš Sportland archyvo