Dalintis „Ant lentos“

Ant lentos

Pirmą kartą žmogų su irklu ant lentos pamačiau prieš dvejus metus. Buvo vasara, įdegęs barzdotas vyras Baltijos jūroje energingai yrėsi nuo kranto. Tą vasarą ir pati pabandžiau ant jos užsiropšti. Man, nemokančiai plaukti, lenta buvo tarsi mažas laivas, nešantis tolyn nuo pakrantės bruzdesio.

Barzdotas vyras – restoranų Neringoje „Pamario takas“ ir „Tarp kitko“ vadovas Jonas Lisauskas – ant lentos šiandien stovi tvirčiau nei prieš dvejus metus. Nors pats sako, kad plaukioti daug laiko neturi. Ypač – vasarą. Artėjant sezonui, tikina, būtinai rasiantis vyruką, kurio galva būtų pramušta vandens sportu ir kuris galėtų mokyti vasarotojus. „Plaukti lenta – nepaprastas malonumas, – sako Jonas. – Ji didžiulė, plati, net atsistojęs pirmą kartą gali irtis pirmyn. Kai atsiduri vos 500 metrų nuo kranto, prasideda meditacija, visiškas atsipalaidavimas. Nuo tylos ir vandens platybės gniaužia kvapą.“

Jonui iš Juodkrantės plaukiojimas lenta – tik laisvalaikio pomėgis. O štai klaipėdiečiui renginių organizatoriui, didžėjui Averjanui Asočiakovui irklentės jau tapo ir verslu, ir gyvenimo būdu. Averjanas buvo pirmasis Klaipėdos krašte, garsiai prakalbęs apie irklentes, įkūręs klubą „Vandens SUP’ynės“ ir ėmęs mokyti kitus.

Nuo 2008-ųjų jėgos aitvarais po vandenis skraidantis Averjanas sako, kad ekstremalųjį sportą pamėgę žmonės dažnai negali nusėdėti vietoje. Jie kaituoja, buriuoja, plaukioja banglentėmis, vandenlentėmis, šoka parašiutais, slidinėja kalnuose. „Lietuvoje vėjo ne visada sulaukiame, ką veikti, kai ramu, kai nėra bangų? – naujojo savo pomėgio pradžią prisimena Averjanas. – Pirmą kartą ant irklentės atsistojau lygiai prieš metus. Nesijaučiau tvirtai, net pamaniau, kad blogą lentą nusipirkau. Paskui buvo antras, trečias, ketvirtas kartas, prasiplaukiau Danės upe, nuvažiavau pas vilniečius, pasimokiau.“

Naujasis pomėgis Averjaną užkabino taip, kad nusipirko bent keletą lentų ir, jau gerai išmokęs, ėmėsi mokyti kitus. „Plaukimai su žmonėmis davė patirties, smagiai dalyvavome Karklės muzikos festivalyje, – pasakoja. – Labai norėjome supažindinti su visiškai nauju laiko praleidimu būdu vandenyje, norėjome, kad kiti sužinotų, jog galima ne tik gulėti prie jūros, bet ir joje plaukioti arba ant lentos daryti jogos, tempimo pratimus.“

Irklentę pamėgęs vaikinas tvirtina, kad toliau nuo kranto laukia visiškai kitokie potyriai: pasikeičia vaizdas, netgi vandens spalva, dingsta triukšmas. „Irklentės – ne tik sportas, tai ir sveikos gyvensenos propagavimas, poilsis su šeima, draugais“, – sako ir tikina, kad kasdien plaukiojant atsiranda vis naujų šio sporto subtilybių. Vienaip su lenta jautiesi bangose, kitaip – ramiame vandenyje, kai greitai irkluoji norėdamas įveikti ilgą atstumą, dar kitaip – laviruodamas upėje. „Anksčiau aš laukdavau vėjo, dabar laukiu ramaus vandens“, – juokiasi Averjanas ir įspėja, kad vandenyje visada reikia būti atsargiam, įvertinti savo jėgas, nes, būna, pasikeičia oras, vėjo kryptis, netgi prasideda audra.

Pasaulyje vyksta irklenčių varžybos, tokias lentas pamėgo triatlonininkai. Lietuvoje varžybos dažniausiai vyksta Galvės ežere prie Trakų. Jas rengia klubas „Vėjas galvoje“.
Kad ir kaip smagu plaukioti irklentėmis, reikia pasakyti, jog tai – nepigus sportas. Kokybiškas inventorius kainuoja nuo pusantro tūkstančio eurų.

[alert color=”violet”]
Istorija

SUP – trijų angliškų žodžių stand up paddleboarding trumpinys. Lietuviškai tai reiškia – atsistok ir irkluok. Pirmosios irklentės atsirado Havajuose. Banglentininkų mokytojai, atsistoję ant jų, pranešdavo apie artėjančias bangas. Į sporto pasaulį irklentes atplukdė Lairdas Hamiltonas ir Dave’as Kalama. Pirmąją sportui pritaikytą irklentę sukūrė banglenčių meistras Jimmy Lewis. 2011-aisiais pasaulyje fiksuota milijonas irklenčių naudotojų. Per dvejus metus jų padaugėjo dukart.[/alert]

[alert color=”gray”]
Kaip plaukti?

Jei esate silpnas plaukikas, būtinai užsivilkite plaukimo liemenę. Pirmiausia ant lentos atsiklaupkite, tik tada atsargiai stokitės. Paimkite irklą, atsistokite per vidurį lentos, kojas išskėskite pečių plotyje. Neįsitempkite, atsipalaiduokite, truputį pritūpkite, kad būtų lengviau išlaikyti pusiausvyrą. Irkluoti pradėkite iš lėto, šiek tiek palinkę į priekį. Irklą į vandenį merkite lentos priekyje, ištraukite, kai jis bus šiek tiek už jūsų. Irkluokite ne tik rankomis, naudokite visą kūno svorį, merkdami irklą į vandenį, truputį palinkite į priekį. Atsiminkite, kad plaukiant dirba daugybė raumenų grupių.

[/alert]

https://www.instagram.com/vandenssupynes/
https://www.facebook.com/vanduosupynes/

Tekstas – Laisvės Radzevičienės
Nuotraukos – „Jevgenija ZUK Photography“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Susiję straipsniai

Sekantis straipsnis:

INTELEKTO KOVOS: 20 klausimų apie sportą

Važiuokite žemyn, kad matyti sekantį straipsnį