Nors futbolo sezonas jau prasidėjo, tikrąsias ekipų galimybes „Premier“ lygoje galima apžvelgti tik užsidarius perėjimų langui. Žinoma, titulo dar nė viena komanda nepralaimėjo, tačiau keletas jų vasarą sugebėjo susikomplikuoti padėtį kovoje dėl stipriausio Anglijos klubo vardo.
AFC Bournemouth
Perėjimų lange ekipa pasirodė vidutiniškai – sustiprintos ne visos pozicijos, kuriose trūko kokybės. Prie karjeros pabaigos artėjančiam vartininkui Arturui Borucui rasta pamaina – iš „Chelsea“ įsigytas Asmiras Begovičius. Gynėjų grandį sustiprino taip pat Londono klube negavęs laiko pasireikšti olandas Nathanas Ake. Konkurenciją puolėjams sudarys veteranas Jermaine‘as Defoe, praėjusiais metais nesėkmingai bandęs nuo iškritimo apsaugoti „Sunderland“ ekipą.
Ilgametis „Bournemouth“ treneris Eddie Howe, visgi, nusprendė toliau pasitikėti savo vidurio saugais Harry Arteriu, Danu Goslingu bei Andrew Surmanu ir neieškojo pastiprinimo jų pozicijoje. Verta paminėti, jog šie trys futbolininkai klube rungtyniauja dar nuo 2014 metų, kuomet „Bournemouth“ varžėsi antroje pagal pajėgumą lygoje. Vienintelis kardinalus pasikeitimas centro saugų linijoje įvyko praėjusiais metais, kai komandą papildė jaunasis talentas Lewisas Cookas, tačiau ir jis nesugebėjo išardyti šios saugų trijulės aikštės viduryje.
Vargu, ar devintą vietą praėjusiame sezone užėmusiai ekipai pavyks pakartoti tą patį rezultatą. Per trejas rungtynes Eddie Howe auklėtiniai nepelnė nė taško ir dar beveik du mėnesius turės verstis be vieno svarbiausių komandos žmonių – traumą patyrusio puolėjo Callumo Wilsono. Rezultatų neatnešė ir 20 mln. eurų praėjusiame sezone kainavęs Jordonas Ibe – krašto saugas per 29-erias rungtynes klube vis dar nesugebėjo įmušti įvarčio ar atlikti rezultatyvaus perdavimo.
Arsenal
Sezonas naujas – eiga ta pati. Vasaros pradžioje „Arsenal“ vadovybė nusprendė dar dvejiems metams pratęsti sutartį su Arsene‘u Wengeru – švelniai tariant, fanai tuo nebuvo sužavėti – „Arsenal“ pirmą kartą prancūzo treniravimo istorijoje nepateko į Čempionų lygą ir jau tuo metu buvo aišku, jog Wengeras po sezono turi pasitraukti. Deja, iškovota „FA“ taurė vėl atgaivino vadovybės pasitikėjimą treneriu ir pratęsė fanų agoniją ilgesniam laikui.
Tarpsezonis, kaip ir praėję keturi, vyko visiškai taip pat. Naujų vilčių įnešė už 50 mln. eurų klubą papildęs puolėjas Alexandre Lacazette bei nemokamai iš „Schalke“ atvykęs gynėjas Seadas Kolašinacas. Klausiate, kuo ši vasara buvo panaši į praėjusias? Wengeras laikėsi savų tradicijų – nusipirkti vieną ar du daug kainuojančius futbolininkus ir tikėtis, jog jie laimės titulą, nors, kaip rodo rezultatai, vienos pozicijos pastiprinti neužtenka. Keista, tačiau taip pat buvo nuspręsta, jog klube yra per daug centro gynėjų – parduotas bene geriausiai praėjusiame sezone gynyboje atrodęs Gabrielis Paulista, nedaug trūko, jog Milano „Inter“ būtų išnuomotas beveik 40 mln. eurų kainavęs Shkodranas Mustafi.
Sezoną, kaip ir buvo galima tikėtis „Arsenal“ pradėjo prastai. Po pasisekusios atidarymo rungtynių pergalės prieš „Leicester City“, fanai ilgai nesidžiaugė. Jeigu pralaimėjimui prieš „Stoke“ buvo galima ieškoti pasiteisinimų, tai po pažeminimo 4-0 prieš „Liverpool“ – ne. Jau pažiūrėjus į komandos sudėtį galima buvo prognozuoti tokį rezultatą – ant suolo paliktas Lacazette, vietoj jo – Danny Welbeckas, centro gynėjų vietas užėmė krašto gynėjas Nacho Monrealis bei aukščiausiame lygmenyje dar negalintis rungtyniauti Robas Holdingas. Kitas naujas pirkinys Kolašinacas taip pat liko ant suolo – jo vietą starto sudėtyje užėmė Alexas Oxlade‘as-Chamberlainas. Anglui šios rungtynės tapo paskutinės komandoje – saugas spėjo palikti skestantį laivą ir persikelti į tą patį „Liverpool“. Rungtynės, kalbant apie Londono ekipą buvo bedvasės – dingęs Mesutas Ozilas, šiurkščias klaidas aikštės viduryje darantys Granitas Xhaka bei Aaronas Ramsey, atrodo, patys nebetiki šio klubo galimybėmis ir treneriu. Deja, ir vėl laukia sunkus sezonas – jeigu galintys žaisti toliau sėdės ant suolo, o Wengeras maišys žaidėjų pozicijas, „Arsenal“ bus neįmanoma galvoti apie Čempionų lygą.
Brighton
Lygos naujokai ir „Championship“ ekspertas Chrisas Hughtonas pasiruošę nustebinti. Skirtingai nei „Arsenal“, airių kilmės treneris nusprendė, jog reikia ekipą stiprinti kiekvienoje pozicijoje. Taip ir įvyko – įsigyta trylika futbolininkų, kurie stengsis padėti ekipai išlikti stipriausiame divizione. Naujieji pirkiniai – patirties ir talento derinys.
Įsigytas ilgametis Australijos rinktinės vartininkas Matthew Ryanas, o jam į pagalbą išsinuomotas „Newcastle“ vietos neradęs Timas Krulis. Deja, dar prieš šiuos pirkinius durys buvo parodytos puikiai „Championship“ pirmenybėse rungtyniavusiam Davidui Stockdale‘ui ir „Premier“ lygai pasirinkti daugiau patirties turintys vartininkai. Gynėjų grandį sustiprino daugelį metų „Bundesligoje“ praleidęs krašto gynėjas Markusas Suttneris bei Lisabonos „Sporting“ klube rezultatyvius perdavimus dalinęs Ezequielis Schelotto.
Ko gero, garsiausi vardai, šią vasarą papildę „Brighton“ – saugai Davy Propperis bei Jose Izquierdo. Būtent pastarasis kolumbietis, kartu su geriausiu praėjusių metų „Championship“ futbolininku Anthony Knockaertu, bus pagrindinė jėga, galinti užbaigti atakas. Visgi, taip įvyks, jeigu treneris Chrisas Hughtonas nuspręs keisti žaidimo taktiką, paremtą tiesiog aukštais perdavimais, labiau tinkančią antram divizionui, o ne „Premier“ lygai. Jei žaidimo planas išliks panašus, įvarčių po aukštų kamuolių bus tikimasi iš veterano Glenno Murray, kuriam praėjęs sezonas buvo itin sėkmingas – įmušti 23 įvarčiai. Deja, kaip rodo paskutinieji sezonai, Murray žaidimo kreivė bent jau „Premier“ lygoje krenta – per tris sezonus su „Bournemouth“ ir „Crystal Palace“ įmušta vos 11 įvarčių.
Sustiprinusi visas grandis, „Brighton“ dar vis tik galėjo pasipildyti nauju puolėju. Minėtasis Glennas Murray, Samas Baldockas, Tamaras Hemedas ir iš „Chelsea“ išsinuomotas Izzy Brownas nėra tie, kurie gali išgąsdinti kokios nors „Premier“ lygos komandos gynybą. Būtent futbolininkų šioje pozicijoje pasirodymas turėtų lemti klubo ateitį aukščiausiame Anglijos divizione.
Burnley
Norint išlikti „Premier“ lygoje, „Burnley“ turi kompensuoti praradimus. Klubą tarpsezoniu paliko, galima sakyti, du svarbiausi futbolininkai – į „Everton“ išvykęs centro gynėjas Michaelas Keane‘as bei su treneriu susipykęs ir į „Watford“ persikėlęs puolėjas Andre Gray. Blogai prarasti du savo lyderius, bet dar blogiau – parduoti žaidėjus komandoms iš tos pačios lygos tik sustiprinant jas.
Į Gray vietą nupirktas „Leeds“ puolėjas Chrisas Woodas. Zelandas jau spėjo ir pasižymėti naujojo klubo gretose, kai paskutinę minutę įmušė išlyginamąjį įvartį į „Tottenham“ vartus. Į Keane‘o poziciją neįsigytas nė vienas futbolininkas ir nuspręsta pasikliauti jau susižaidusiu duetu – Benu Mee bei Jamesu Tarkowskiu. Centro saugų poziciją sustiprino iš „Swansea“ įsigytas Jackas Corkas.
Nors jau spėjo nugalėti „Chelsea“ bei atimti taškus iš „Tottenham“, „Burnley“ vis tiek priskiriami prie lygos autsaiderių. Treneris Seanas Dyche‘as perėjimų lange nusprendė pataupyti ir išleido tik kiek daugiau nei pusę gautų pinigų už futbolininkus ir tai gali atsiliepti kovoje dėl išlikimo.
Chelsea
Kaip visada, čempionams bus sunkiau titulą apginti nei jį iškovoti. Antonio Conte pasistengė, jog taip nebūtų. Iš dalies. Charakterio problemų kamuojamą Diego Costą turėjo pakeisti Romelu Lukaku, tačiau visi žinome, kur pasuko belgas, todėl antrasis „Chelsea“ variantas ir galbūt ne toks užtikrintas buvo Alvaro Morata. Londono ekipa už ispaną paklojo 62 mln. eurų – rekordinė suma klubui. Į su komanda atsisveikinusio Johno Terry vietą įsigytas vokietis Antonio Rudigeris ir šansas suteiktas daugybę kartų išnuomotam Andreasui Christensenui. Ilgą laiką su Londono klubu sietas saugas Tiemoue Bakayoko taip pat papildė ekipą.
Su šiais pirkiniais „Chelsea“ sudėtis atrodė gan trapi – ne tokia, kokios užtektų kovoti dviejuose frontuose – vietiniame bei Europoje. Situaciją gerokai pakeitė paskutinė perėjimų lango diena. „Chelsea“ papildė čempioniškosios „Leicester City“ narys Danny Drinkwateris bei „Torino“ krašto saugas Davide Zappacosta. Jeigu Drinkwateris savo vertę lygoje jau įrodė ir turėtų būti stiprus atsarginis, tai Zappacosta yra kiek paniškas pirkinys, jokių pranešimų apie norą įsigyti futbolininką nebuvo iki pat vasaros pabaigos. Bet mes žinome, kad Conte turi uoslę krašto gynėjams – pavyzdžiui, Marcosas Alonso, kurį prieš atvykstant į „Chelsea“ taip pat daug kas nuvertino.
Nepaisant visų šių pirkinių, vienas „Chelsea“ žingsnis nustebino visus – Nemanja Matičiaus išvykimas. Serbas išvyko ne bet kur, o į „Manchester United“ – vieną pagrindinių varžovų kovoje dėl titulo. Conte surizikavo, iškeisdamas beveik visas rungtynes praėjusiame sezone sužaidusį Matičių į „Premier“ lygoje tik apsiprantantį Bakayoko. Kovoje dėl titulo tai gali būti kertinis veiksnys. Rungtynės Čempionų lygoje taip pat neprideda papildomų jėgų, o prisiminkime – praėjusių dviejų sezonų „Premier“ lygos čempionai neturėjo žaisti Europos turnyruose ir galėjo koncentruotis į vietinę lygą, tad gerokai sustiprėjus konkurentams, iš „Chelsea“ titulas gali būti atimtas.
Crystal Palace
Klubą nuo iškritimo į žemesnę lygą išgelbėjęs Samas Allardyce‘as nusprendė šiek tiek pailsėti, o į jo vietą atvyko keturis kartus su Amsterdamo „Ajax“ Nyderlandų lygą laimėjęs treneris ir buvęs garsus futbolininkas Frankas de Boeras. Olandiška ranka pasijautė kaip mat – iš to paties „Ajax“ buvo įsigytas jaunasis centro gynėjas Jairo Riedewaldas, o iš „Manchester United“ išsinuomotas kitas olandas ir taip pat gynėjas Timothy Fosu-Mensah. „Chelsea“ paskolino dar vieną savo futbolininką – ant pirmosios komandos slenksčio vis buvusį Rubeną Loftus-Cheeką ir iki paskutinės perėjimų lango dienos tai buvo viskas, ką pavyko nuveikti naujam treneriui.
Žiūrint į rezultatus tai iš tikrųjų buvo viskas – pralaimėti trys pirmieji mačai „Premier“ lygoje. Pralaimėjimas prieš „Liverpool“ kaip ir buvo prognozuotinas, tačiau namų dvikovos su „Huddersfield“ bei „Swansea“ tapo tikru nusivylimu. Pirmose rungtynėse lygos naujokams pralaimėta rezultatu 3-0, o visi įvarčiai praleisti po visiško gynėjų pasyvumo savo baudos aikštelėje.
Savo braškančią kėdę de Boeras bando išsaugoti – paskutinę perėjmų lango dieną iš „Liverpool“ nusipirktas centro gynėjas Mamadou Sakho. Pozicija, kurios stiprinimo labiausiai reikėjo – sustiprinta. Jeigu po šio pirkinio „Crystal Palace“ ir toliau nerodys gerų rezultatų, olandų kilmės treneris gali būti pirmasis treneris, palikęs postą šių metų „Premier“ lygoje.
Everton
Pardavęs savo lyderį Romelu Lukaku, „Everton“ nusprendė kaip reikiant pasitaškyti pinigais. Tiesa, už belgą klubas gavo ne tik apvalią sumą – Wayne‘as Rooney grįžo ten, kur ir pradėjo savo profesionalo karjerą. Anglas netgi baigė karjerą rinktinėje tam, kad visą dėmesį skirtų klubui iš Liverpulio. Tai buvo tik pradžia to, ką „Everton“ nuveikė vasarą. Į Lukaku vietą atvyko buvęs „Barcelona“ puolėjas Sandro Ramirezas, o klube nebežaisiantį (bent jau taip paskelbė treneris Ronaldas Koemanas) Rossą Barkley pakeitė iš karto trys vienas už kitą geresni saugai – kroatų talentas Nikola Vlasičius, olandas Davy Klaasenas bei absoliutus „Swansea“ puolimo lyderis Gylfi Sigurdssonas.
Prie šių pirkinių pridėkime dar du anglus – atvyko minėtasis Michaelas Keanas bei žmogus, pagaliau galintis išstumti Joe Hartą iš startinės sudėties Anglijos rinktinėje – vartininkas Jordanas Pickfordas. Bendra pirkinių suma siekė 200 mln. eurų, o Romelu Lukaku netekties kaip nebūta.
Su visais šiais naujokais ir kitomis komandos žvaigždėmis „Everton“ šį sezoną gali galvoti ir apie stipriausiųjų šešetą. Pirmieji rezultatai jau pamažu ima rodyti tikrąją komandos galią – nors ir pralaimėta prieš „Chelsea“, išvykoje sustabdyta „Man City“ puolimo mašina bei iškovota pergalė atidarymo rungtynėse prieš „Stoke City“. Jeigu „Arsenal“ toliau neras savojo žaidimo, o „Tottenham, pavyzdžiui, visą sezoną kamuos „Wembley“ sindromas, „Everton“ su viena iš šių komandų gali ir apsikeisti pozicijomis pirmąjame šešete.
Huddersfield
Tik iš penktosios „Championship“ vietos į „Premier“ lygą patekęs klubas atrodo realiausias pretendentas išlikti, kalbant apie kitus du naujokus. Brangiausiai ekipai kainavo puolėjas Steve‘as Mounie – už prancūzą „Montpellier“ ekipai buvo sumokėta 12 mln. eurų. Iš „Man City“ įsigytas atakuojantis saugas Aaronas Mooy‘us – jau praėjusiais metais nuomos pagrindais „Huddersfield“ ekipoje rungtyniavęs australas – buvo išrinktas klubo metų futbolininku, todėl nuspręsta įsigyti jį visiškai.
Šie du futbolininkai, kol kas atrodo gali patys tempti „Huddersfield“ ekipą – su septyniais taškais klubas kol kas yra vienas iš lygos lyderių, o Mooy‘aus bei Mounie duetas jau prisidėjo prie beveik visų įmuštų įvarčių šiame sezone.
Kalbant apie kitus naujokus, klubą papildė pagaliau vietos „Premier“ lygos ekipoje nusipelnęs „Derby“ saugas Tomas Ince‘as, o Mounie aikštės smaigalyje talkins puolėjai Laurent‘as Depoitre bei Elias Kachunga. Gynyboje taip pat netrūksta naujų futbolininkų – atvyko trejus metus „Kobenhavn“ klube praleidęs centro gynėjas Mathias Jorgensenas bei „Fulham“ krašto gynėjas Scottas Malone‘as.
Nors „Huddersfield“ į „Premier“ lygą pateko žymiai sunkiau nei „Brighton“ ar „Newcastle“, geras klubo darbas perėjimų lango metu jiems turėtų užtikrinti vietą aukščiausiame divizione kiek ilgiau.
Leicester City
Klubą atgaivinęs Claudio Ranieri asistentas Craige‘as Shakespeare‘as, atrodo, pasiryžęs su komanda pakovoti del stipriausiųjų septyneto. Na, bent taip rodo naujieji pirkiniai. Klubą papildė iki šio sezono geriausią minučių per įvartį santykį „Premier“ lygos istorijoje turėjęs „Manchester City“ puolėjas Kelechi Iheanacho – „Leicester“ neatsikračius jokiais puolėjais konkurencija šioje pozicijoje tapo milžiniška. Ekipa turi ir Jamie Vardy, ir Iheanacho, ir Ahmedą Musa, Islamą Slimani, Shinji Okazaki bei Leonardo Ulloa. Taip pat atvyko Drinkwaterį bandysiantis kompensuoti „Sevilla“ atraminis saugas Vincente Iborra bei paskutinę dieną išsinuomotas Aleksandras Dragovičius, tačiau šie futbolininkai kol kas nublanksta prieš Harry Maguire‘ą.
Iš iškritusio „Hull City“ nusipirktas Maguire‘as per pirmąsias rungtynes tapo tikra staigmena klubo sirgaliams. Gera futbolininko forma padėjo ilgą laiką laikytis sauso rezultato rungtynėse prieš „Manchester United“, o tą pastebėjęs Anglijos rinktinės treneris Garethas Southgate‘as pirmą kartą pakvietė gynėją į rinktinės stovyklą.
Lesteryje, atrodo, panoro likti ir žvaigždė Riyadas Mahrezas, ilgą laiką sietas su „Roma“ klubu, gerą formą pagaliau atgavo Jamie Vardy, rungtynėse su „Arsenal“ pasižymėjęs du kartus. Jeigu futbolininkai nesukels maišto prieš trenerį, kaip kad padarė su Ranieri, o žvaigždės sugebės išlaikyti gerą formą, vieta pirmoje turnyrinės lentelės dalyje visiškai pasiekiama.
Liverpool
Jurgeno Kloppo treniruojama ekipa vasarą stiprinosi ten, kur labiausiai reikia, tačiau ne iki galo. Atrodo, pagaliau išspręsta kairiojo krašto gynėjo problema – iš „Hull“ įsigytas škotas Andrew Robertsonas. Atsirado pagalba ir Sadio Manei – iškritus saugui, „Liverpool“ rezultatai praėjusiame sezone kaip mat suprastėdavo – atvyko buvęs „Chelsea“ narys Mohammedas Salah bei paskutinę dieną prie komandos prisijungė gerokai algą susimažinęs Alexas-Oxlade‘as Chamberlaine‘as.
Klubas sugebėjo išsaugoti lyderį Phillipe‘ą Coutinho, atmesdamas kelis „Barcelona“ daugiau nei šimto milijonų eurų vertus pasiūlymus, tačiau abejotina, ar tokiais veiksmais nusivylęs brazilas dar norės rungtyniauti Anglijoje.
Didžiausios „Liverpool“ spragos – gynyboje. Praėjusį sezoną itin netvirtai vartuose stovėję Simonas Mignolet ir Lorisas Kariusas liko nepakeisti ir bandys savo laimę dar kartą, o centro gynėjo pozicijos futbolininkai taip pat neatrodo tokie, kurie galėtų laimėti titulą. Trūko labai nedaug, jog prie ekipos prisijungtų „Southampton“ narys Virgilas van Dijkas, tačiau po vasaros pradžioje įvykusio nesėkmingo bandymo kalbėtis su gynėju, „Liverpool“ atstovai nusprendė nebesivaikyti olando.
Kitų dešimties klubų apžvalga – antroje dalyje.
Tekstas – Lauryno Puikio
Nuotraukos – Getty Images
Komentarai
De Boer jau laisvas