Tikriausiai visi esame girdėję apie sporto rūšį – aerobiką. Tačiau egzistuoja į aerobikos pratimus panašūs anaerobiniai pratimai, kurie taip pat turėtų rasti vietos jūsų treniruočių rutinoje. Kokie tai pratimai ir kuo jie naudingi, supažindinsime šiame straipsnyje.
Kas yra anaerobiniai pratimai?
Anaerobiniai pratimai yra panašūs į aerobinius pratimus, tačiau naudoja kitokį energijos paėmimo iš organizmo būdą – greitai prieinamą energiją. Anaerobiniai pratimai apima didelio intensyvumo intervalines treniruotes (HIIT), svorių kilnojimą, jėgos treniruotes ir rato treniruotes.
Anaerobiniai pratimai prieš aerobinius – kuo skiriais?
Žodis „aerobinis“ reiškia „su deguonimi“, o „anaerobinis“ – „be deguonies“. Taigi, aerobinių pratimų atlikimo metu pagrindinis energijos šaltinis yra deguonis. Įkvepiamo deguonies pasisavinimui taip pat reikalingi angliavandeniai bei riebalai, taigi jie taip pat svarbūs aerobinių pratimų atlikimo metu.
Anaerobiniai pratimai apima trumpus, greitus, didelio intensyvumo judesius, kurių metu organizmas nenaudoja deguonies kaip energijos šaltinio. Vietoje to, anaerobinių pratimų metu energijai gauti naudojamas raumenyse jau esanti gliukozė.
Anaerobiniai judesiai paprastai kartojami apie 10–15 sekundžių, po to pereinama prie kito pratimo.
Naudingi abu
Taigi, aerobinis ir anaerobinis aktyvumas skiriasi pagal tai, kaip organizmas gamina energiją ir kiek ilgai gali išlaikyti tam tikrą fizinį krūvį, tačiau abu pratimų tipai yra svarbūs bendrai sveikatai, nes skirtingai apkrauna organizmą.
Kartais aerobinis ir anaerobinis pratimas gali susilieti. Jei peržengiate tam tikrą intensyvumo ribą, jūsų aerobinė treniruotė gali tapti anaerobine.
Pavyzdžiui, jei bėgikas padidina tempą tiek, kad nebegali išlaikyti stabilaus greičio ilgą laiką, jo aerobinė treniruotė virsta anaerobine.
Kitas pavyzdys – „CrossFit“, kuris yra tarpinis variantas tarp aerobinių ir anaerobinių pratimų. Jo metu yra derinami riebalus deginantys aerobiniai pratimai su raumenis stiprinančiomis anaerobinėmis treniruotėmis.
Anaerobinių pratimų tipai
Anaerobiniai pratimai gali būti:
- didelio intensyvumo intervalinės treniruotės (HIIT);
- jėgos treniruotės ir svorių kilnojimas;
- kalistenikos pratimai, tokie kaip šuoliai pritūpus, šuoliai ant dėžės, pliometriniai pratimai.
Kadangi anaerobiniai pratimai yra intensyvūs, juos atliekant, svarbu dirbti su sertifikuotu asmeniniu treneriu, kuris padės sukurti tinkamą treniruočių rutiną ir išmokys taisyklingai atlikti pratimus.
Anaerobinių pratimų nauda sveikatai
Moksliškai įrodyta, kad pasiekus maždaug 27 m. amžių, kasmet netenkama apie 1% raumenų masės. Šį procesą galima sulėtinti, išliekant fiziškai aktyviems ir reguliariai atliekant anaerobines jėgos treniruotes.
Raumenys degina daugiau kalorijų nei riebalai, todėl didesnė raumenų masė padeda efektyviau deginti kalorijas net ir ramybės būsenoje. Sportas taip pat didina kasdienį energijos lygį.
Anaerobiniai pratimai – tai puikus būdas pagerinti širdies ir kraujagyslių sistemą, sustiprinti kaulus, raumenis, padėti išlaikyti raumenų masę senstant, taip pat deginti riebalus.
Parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: webmd.com
Nuotraukos: pexels.com