Karhu ir trys juostelės
Nors Suomijos prekinis ženklas Karhu gyvuoja jau ilgiau nei šimtą metų, plačiau pasaulyje šis pavadinimas nuskambėjo, kuomet šių metų sausį su juo bendradarbiauti susitarė Kanye Westas.
Karhu tarptautinio laisvalaikio avalynės departamento vadovas Remko Nouwsas sakė: „Tai be abejonės labai svarbi akimirka Karhu istorijoje. Mes rinkoje esame daugiau nei 100 metų, tad nepasakyčiau, kad nuo to priklauso mūsų likimas, tačiau gauti Kanye Westo palaikymą yra didžiulis pasiekimas! Tai nuostabus komplimentas mūsų prekiniam ženklui.”
Nors tai atrodo kaip netikėta pora, žinant stiprius Kanye ir adidas ryšius, Karhu kedai puikiai atrodo paparacių padarytose nuotraukose.
Grįžtant prie istorijos ištakų, 1940 metais Karhu užpatentavo žymiąsias, dabar tik su adidas siejamas, “tris juosteles” – juosteles, kurios 1952 metų Helsinkyje vykusioje Olimpiadoje papuošė 15 aukso medalių laimėtojų. Tačiau tai buvo ne logotipas, o ergonomiška batraiščių sistema, kuria buvo galima buvo suveržti ar atlaisvinti batelio šonines dalis, patraukiant už batraiščių.
Neilgai trukus Karhu pardavė logotipą adidas, kurie susikūrė prieš ketverius metus. Sandoris kainavo 1600 eurų ir 2 butelius gero viskio.
Vokietijos kariuomenės treniruočių batai
Daugelis žinote apie brolių Adi ir Rudi Dasslerių konkurenciją, kuri padėjo gimti dviems prekiniams ženklams – adidas ir PUMA.
Konkurencija buvo arši ir kartais net agresyvi – 1970 abi kompanijos negailestingai kovojo dėl sutarties su Vokietijos kariuomene.
Galiausiai adidas laimėjo ir pradėjo gaminti avalynę, vadintą „bundeswehr sportschuhe“ – Federalinės gynybos sportinis batas arba GAT (Germany Army Trainer). Be to adidas pagamino kelis šviesiai ir tamsiai mėlynus sportinius kostiumus, puoštus Armijos ereliais.
Nors svarbiausia šioje istorijoje yra faktas, kad Vokietijos vyriausybė savo paramą išreiškė Adi, tačiau Armijos batelis padėjo pamatus būsimiems aukštosios mados namų batams, matomiems Maison Martin Margiela ar Dior Homme mados namų kolekcijose.
Margiela citata: “Masinės gamybos kariuomenės treniruočių batų šuolis į mados pasaulį yra pakankamai netikėtas ir Adi Dassleris tikrai būtų maloniai nustebęs, radęs savo batus ant podiumų, tačiau tai puikiai iliustruoja šios industrijos nenuspėjamumą, kuomet įkvėpimas gali kilti žvelgiant į netikėčiausius dalykus.“
Billas Cosby ir „I Spy“
Šiuolaikiniame pasaulyje Billo Cosbio reputacija kybo ant plauko: jis kovoja su siaubingais seksualinio priekabiavimo kaltinimais, nuskambėjusiais visame pasaulyje.
Tačiau prieš šiuos baisius dalykus, Billas buvo tikra žvaigždė. Prieš tapdamas vaikų ikona daktaru Cliffu Huxtable seriale „The Cosby Show“, Billas Cosby vaidino Alexanderį „Scotty“ Scottą NBC seriale „I Spy“, kuriame jis tapo pirmuoju pagrindiniu aktoriumi juodaodžiu televizijos istorijoje.
Cosby ir jo partnerė Kelly Robinson vaidino operatyvinius pareigūnus, apsimetančius teniso treneriu ir žaidėju. Cosby šiam vaidmeniui pasirinko tuo metu populiarų adidas modelį.
Cosby laimėjo tris iš eilės Emmy Apdovanojimus už geriausio dramos serialo pagrindinio aktoriaus vaidmenis 1966, 1967, 1968 metais (pirmasis tai pasiekęs aktorius) – tai ne tik padidino jo populiarumą, bet ir suteikė didžiulį dėmesį jo aprangai ir, kartu, adidas prekiniam ženklui, kuris iki tol garsėjo tik kaip sportinis, o ne laisvalaikio prekinis ženklas.
Kuomet Jerry Seinfeldas duodamas interviu sulaukė klausimo apie savo meilę baltiems kedams – Nike Air Tech Challenge II ir Nike Air Delta Force ST Low Tech nuolatos puošė aktoriaus kojas – jis atsakė:„Viskas prasidėjo nuo Joe Namatho iš 1969 metų New York Jets amerikietiško futbolo komandos, kuris buvo vienintelis futbolininkas lygoje, avėjęs baltus batus. Aš norėjau būti panašus į jį, tad irgi avėjau baltus kedus. Taip pat Billas Cosby „I Spy“ seriale avėjo baltus batus, jie abu buvo mano stiliaus ikonos.“
Mockba sneakeriai
1980 metų Vasaros Olimpinių žaidynių Maskvoje metu adidas buvo pagrindinis remėjas. Tai iškart sukėlė didžiulę įtampą tarp Olimpiados šeimininkų ir prekinio ženklo, nes Sovietų Sąjunga bijojo pagalvoti apie sovietų atletą, kovojantį dėl medalių su Vokietijos pramonės giganto batais ant kojų.
Sprendimas buvo rastas toks: adidas pastatė gamyklą Rusijoje ir joje gamino specialiai Olimpiadai skirtus batus. Po žaidynių kompanija paliko šalį, tačiau gamyba nesustojo – ir toliau buvo gaminami adidas specifikacijas ir estetiką, su šiek tiek pakeistu logotipu ir užrašu „Mockba“ (Maskva).
Nors susitarimas buvo nutraukti gamybą iškart po žaidynių, Rusija susitarimo nesilaikė ir toliau gamino Mockba sneakerius.
Neilgai trukus šie batai tapo Spetcnaz dalinio favoritais, ypač per Sovietų – Afganistano karo ir Čečenijos karo metu.
“Robert Haillet” tampa “Stan Smith”
Pasaulyje visiškas prekės pakeitimas be didesnio paaiškinimo yra gan retas reiškinys. Tačiau būtent taip nutiko vienam garsiausių adidas batų Stan Smith 1971 metais.
Septynerius metus lygiai taip pat atrodantis batai buvo pardavinėjimi Robert Haillet vardu. Tai buvo teniso batų įkvėpti odiniai kedai.
Nors Robertas varžėsi French Open, Wimbledon, US Open turnyruose, Haillet nebuvo itin žinomas veidas sporto pasaulyje – jį pranokdavo Roy Emersonas ir Rodas Laveras (pastarasis gavo savo vardo modelį 1970 metais).
Haillet pasitraukė iš profesionalaus sporto 1971 metais, jo didžiausias pasiekimas karjeroje buvo dukart 1958 ir 1959 metais laimėtas Monte Carlo turnyras.
Nenorėdami apleisti populiaraus modelio adidas tiesiog ištrynė Haillet vardą ir jį pakeitė Stan Smithu – garsesniu žaidėju, tais pačiais metais laimėjusiu US Open.
Kedai oficialiai buvo vadinamas Haillet iki 1978, nors juos jau puošė Smitho karikatūra ir parašas ant liežuvėlio.
Micropacer
adidas šiuo metu pirmauja 3D batelių pasaulyje – Futurecraft 4D batas susilaukė gausybės teigiamų įvertinimų ir yra gaminamas iš perdirbto vandenynuose išmesto plastiko.
Nors ši technologija galėjo būti padaryta tik šiame inovacijų ir metodikos amžiuje, adidas į istoriją savo vardą įsirašė 1984 metais, tapdama pirmąja kompanija savo batuose panaudojusia mikro sensorius.
Micropacer sensorius buvo patalpintas kairiojo batelio priekinėje dalyje ir galėjo įrašyti nubėgta atstumą, bėgimo tempą ir kalorijų sąnaudą. Ant kairiojo batelio liežuvėlio buvo patalpintas mažas ekranėlis, kuriame visą šią informaciją galėjo peržiūrėti savininkas arba ja pasigirti draugams.
Nors visuomė teigiamai įvertino „mąstymą apie ateitį“, profesionalūs bėgikai abejojo technologijos patikimumu.
Nors batas netapo perkamiausiu ar populiariausiu, adidas noras analizuoti ir kaupti duomenis padėjo pamatus vėliau atsirasiančiai miCoach technologijai ir programai.
Prieš trejetą metų batai šventė jubiliejų ir ta proga buvo išleisti iš naujo:
https://www.youtube.com/watch?v=QTFDhvvbF48
Pasidaryk pats
Nesvarbu ar tai miadidas, NIKEiD ar YourReebok, batelių suasmeninimas yra neatskiriama šiuolaikinės kedų kultūros dalis.
adidas buvo šio fenomeno pradininkai ir 1985 metais pristatė adidas adicolor H, kurio komplektacijoje buvo 8 spalvų markeriai, kuriais klientas galėjo marginti batus kaip tik išmanydamas.
Tokia saviraiškos priemonė tapo didele mados tendencija 2016 metais, kurią specialistai apibūdina kaip „Mes niekada neturėjome platesnio pasirinkimo nei dabar, su visomis „pasidaryk pats (DIY)“ galimybėmis.“
Kanye West x adidas Rod Laver
Kuomet Kanye Westas 2013 metais išsiskyrė su Nike, jis susilaukė neįtikėtino pasisekimo su adidas. Tačiau retas gerbėjas žino, kad Kanye santykiai su adidas prasidėjo dar prieš jo bendradarbiavimą su Nike. Po 2004 metais vykusio pasirodymo ant Def Poetry Jam scenos su adidas Forum batais, jis gavo progą bendradarbiauti su adidas.
2006 metais, trys metai iki Nike Air Yeezy, „College Dropout“ albumo įkvėpti Rod Laver batai niekada nepajudėjo toliau pavyzdžio stadijos, kuomet adidas vadovai pabijojo Kanye grandiozinės vizijos apie visą drabužių linija, dedikuotas parduotuves bei dizainerių komanda.
Nors gali pasirodyti, kad šio modelio nepasirodymas rinkoje buvo praleista proga, tačiau dabar matome, kad adidas reikėjo laiko suprasti, jog norint sėkmingo bendradarbiavimo su Kanye – jam reikia atrišti rankas ir leisti būti savimi. Proto ribose, žinoma.
Fidelis Castro ir trys juostelės
Dauguma Fidelį Castro prisimins kaip maskuojamaisiais kariuomenei skirtais drabužiais pasipuošusį diktatorių.
Visgi į gyvenimo pabaigą, Fidelis pasirinkdavo patogesnę aprangą – „el chandalismo revolucionario“ sportinius kostiumus – adidas rengė Kubos Olimpinę komandą 2004 ir 2008 metais.
Taip pasipuošęs Castro ne kartą susitiko su kitais pasaulio lyderiais – Hugo Chavezu iš Venesuelos, Luizu Ignacio iš Brazilijos ir Vladimiru Putinu iš Rusijos.
„Aš to nesureikšminu,“ – teigė adidas viešųjų ryšių vadovas Travisas Gonzalezas per interviu su „The New York Times”, paklaustas, ar tai yra kažkoks susitarimas ar sutapimas.“Tai nėra nei teigiamas, nei neigiamas įvykis. Mes esame sportinis prekinis ženklas. Mes gaminame prekes atletams, ne prezidentams.“
Vienas garsiausių tokių priėmimų – Castro susitikimas su Popiežiumi Pranciškumi Havanoje dėvint adidas sportinį kostiumą.
Dirko Schonbergerio nuomonės pokyčiai
2010 metais Dirkas Schonbergeris įsidarbino adidas kūrybos vadovu, tačiau niekas, net jis pats negalėjo pamanyti, kad jo darbas į istoriją pateks kaip vienas sėkmingiausių bendradarbiavimų su menininkais. Jam dirbant adidas turėjo ir vis dar turi itin sėkmingas kolekcijas su Raf Simonsu, Pharreliu Williamsu, Ricku Owensu ir jau daug kartų minėtu Kanye Westu.
„Kuomet aš prisijungiau prie adidas, mano pagrindinė mintis buvo – turiu dirbi su adidas prekiniu ženklu, o ne kolaboracijomis,“ pasakojoDirkas. „Aš pažinojau Rafą (Simonsą) jau daug metų, mes kalbėjomės apie adidas ir kaip jis mėgsta Stan Smith batus. Tuomet aš pamaniau, jog būtų tikrai įdomu pasikviesti žmones į adidas ir pasiūlyti įgyvendinti savo vizijas. Su mūsų daiktais. Šios kolaboracijos tapo virusu, išplitusiu po visą prekinį ženklą ir privertusiu mus keistis į kažką naujo.“
Sunku įsivaizduoti dabartinį adidas be šių bendradarbiavimų. Negalime teigti, kad be to adidas neturėtų pasisekimo, kokį turi dabar, tačiau Schonbergerio nuomonės pokytis, norint užvaldyti vieną pirkėjų grupę ir taip priversti kitą grupę trokšti to, ką turi pirmoji, yra teisingas pasirinkimas.
Tekstas: Deividas Maconka
Nuotraukos: adidas