Metabolizmas – sudėtingas biocheminis procesas, paverčiantis tai, ką valgome ir geriame, energija. Įvairūs gyvenimo būdo veiksniai gali sutrikdyti šią subtilią pusiausvyrą. Mitybos specialistė ir svorio metimo trenerė Simran Khosla pasidalino penkiais dalykais, kurie gali pakišti koją jūsų svorio kontrolei – štai jie.
Saulės trūkumas
S. Khosla teigimu, vitaminas D – vienas esminiųvitaminų,reikalingų medžiagų apykaitos funkcijai atlikti. „Negaudami pakankamai saulės šviesos, rizikuojame sumažinti suvartotos energijos apdorojimo efektyvumą“, – sako ji.
Be to, nepakankamas saulės spindulių kiekis gali sutrikdyti organizmo cirkadinį ritmą, kuris turi įtakos medžiagų apykaitą reguliuojančių hormonų, tokių kaip melatoninas ir serotoninas, gamybai.
Prastas miegas
Anot S. Khosla, kokybiškas miegas yra būtinas medžiagų apykaitai, nes jis reguliuoja hormonus, tokius kaip leptinas ir grelinas, kurie kontroliuoja alkį ir sotumą. „Kai taupome miego sąskaita, atsiranda potraukis daugiau valgyti“ – tikina pašnekovė.
Prastos kokybės miegas taip pat gali sutrikdyti hormonų insulino ir kortizolio veiklą, dėl ko gali sutrikti medžiagų apykaita ir padidėti nutukimo bei diabeto rizika.
Gausus „greito“ maisto vartojimas
Perdirbtas maistas, kuriame gausu rafinuoto cukraus, nesveikų riebalų ir dirbtinių priedų, kaip sako S. Khosla, kenkia mūsų medžiagų apykaitai.
„Šios tuščios kalorijos padidina cukraus kiekį kraujyje, todėl laikui bėgant atsiranda atsparumas insulinui ir medžiagų apykaitos sutrikimai.“
Mėlynos šviesos poveikis vėlyvu metu
Laiko leidimas prie ekranų, skleidžiančių taip vadinamą mėlyną šviesą, trukdo natūraliems mūsų kūno cirkadiniams ritmams.
„Tai ne tik paveikia mūsų miego įpročius, bet ir pablogina medžiagų apykaitos procesus“, – dalinasi mitybos specialistė.
Stresas
„Lėtinis stresas skatina kortizolio, pagrindinio streso hormono, išsiskyrimą, o padidėjęs kortizolio kiekis gali sukelti padidėjusį apetitą, potraukį kaloringam maistui ir riebalų pertekliaus kaupimąsi“, – paaiškina S. Khosla.
Taip pat medžiagų apykaitą destabilizuoja griežtos dietos, valgymų, ypač pusryčių, praleidimas, per dažnas kofeino ir energinių gėrimų vartojimas bei per mažas vandens suvartojimas. Šie veiksniai taip pat sumažina bendrą mūsų energijos lygį.
Kaip pagerinti savo medžiagų apykaitą?
Siekiant subalansuoti savo medžiagų apykaitą, teks rinktis visavertę mitybą, skirti daugiau laiko mankštai ir miegui bei pasirūpinti streso valdymo būdais.
Pagal užsienio spaudą parengė Karina Vladičkė
Šaltinis: indianexpress.com
Nuotraukos: pexels.com